מדריך לביישנים: איך להתחיל "סמול טוק" עסקי?

אנשי עסקים מכירים בשיחה המקדימה ככלי חשוב למינוף העסקים ■ עם זאת, שימוש שגוי עלול להביך ולסיים קשרים מתפתחים ■ לכן מוטב שתגיעו אליה מוכנים

ל"סמול טוק", יש חשיבות רבה בסביבת הפעילות העסקית. בעזרתה אנשי עסקים, עצמאיים ומנהלים, יכולים לשאוב וללמוד פרטים חשובים על האדם עמו הם מעוניינים ליצור קשר עסקי. היכולת לשוחח שיחת חולין על נושאים שאינם קשורים לעבודה, היא חלק בלתי נפרד מיצירת וביסוס קשרים עסקיים וכן מיצירת אמינות עסקית שלכם ושל הארגון אותו אתם מייצגים.

השיחה המקדימה, מסייעת "לשבור את הקרח" ויוצרת מגע אנושי חם, המהווה בסיס טוב לתחילתה של מערכת יחסים אישית מתפתחת, שתוביל בסופו של דבר גם למערכת יחסים עסקית. אולם לעיתים, שימוש שגוי בסמול טוק, עלול להביך ולפגוע בקשרים עסקיים מתפתחים. על מנת להימנע ממצבים מביכים שאלו, מוטב להתכונן לקראת מפגשים ושיחות אלו.

ירדן נוי, מנכ"ל BNI ישראל, ארגון בינ"ל לפיתוח קשרים עסקיים ונטוורקינג, עם כמה טיפים מומלצים איך להתחיל "סמול טוק" עסקי:

1. צרו קשר עין - לצורך הצטרפות לשיחה ניתן ליצור קשר עין עם אחד המשתתפים, לחייך ולחכות עד שיפנו אליך ויצרפו אותך לשיחה.

2. אל תתפרצו לשיחה - במהלך הצטרפות לשיחה קיימת, אסור להתפרץ. מומלץ להקשיב ולקלוט את נושאי השיחה תחילה ורק בהמשך להחליט אם מתאים להצטרף.

3. דברו על נושאים כלליים - השאלות שרבים שואלים את עצמם לגבי ה"סמול טוק" הן - במה להתחיל, מה הנושאים עליהם כדאי לדבר, על מה מותר ועל מה אסור לדבר וכו'. ובכן, בין הנושאים המומלצים לשיחה שכזו נמצאים? עבודה (במה אתה עוסק, כמה שנים בתחום), מגורים, חופשות (לאן אתה אוהב לנסוע, באיזו תכיפות) ותחביבים (ספורט, מוסיקה, אמנות, עיצוב, בישול, וכו').

4. נסו להימנע מנושאים הקשורים לפוליטיקה - דברו על נושאים המעניינים את הסביבה. נושאי פוליטיקה עלולים להרוג כל שיחה, הרבה לפני שהיא תפסה תאוצה. השאירו מחוץ לשיחה גם טרגדיות אישיות, גזענות, ונטיות מיניות.

5. אל תנסו להרשים - רוב האנשים חושבים שבסמול טוק אנחנו חייבים להרשים, מה שהופך את הסיטואציה למלחיצה עוד יותר. זה קורה כי לרוב יש גם ציפייה להפציץ בשורת מחץ ולהוכיח את עצמנו. אם תראו בסמול טוק שיחת היכרות נעימה, אזי המעמד יהפוך לפחות מלחיץ.

6. סוף טוב, הכל טוב - לא די שהשיחה עצמה תהיה טובה, אלא גם הדרך שבה אתם בוחרים לסיים את השיחה. הכינו לעצמכם כמה משפטי מפתח שיסייעו לכם לסיים את השיחה כך שתוכלו להמשיך בנועם בדרככם וגם להשאיר רושם טוב.

מה לא לעשות בסמול טוק?

אל תנסו להשתלט על השיחה, לתקן שגיאות שפה של חברי הקבוצה, להשתמש בסלנג, להשמיץ, ללעוג או לרכל על אחרים בתחום ובכלל ולתקן את בני שיחך בעובדות שאינן משמעותיות. כמו כן, אל תתפרצו לשיחה ואל תפסיקו אדם באמצע דבריו. מומלץ להימנע מוויכוחים, אל תענו על שאלה שהופנתה לאדם אחר, אל תעלו לשיחה נושאים בעייתיים כמו נטיות מיניות, דיאטות, פוליטיקה ודת ואל תחלקו עצות, אלא אם התבקשתם להן.

ירדן נוי: "הסמול טוק זוהי למעשה השיחה הקטנה, הקליק הראשוני שאנו יוצרים עם כל אדם על מנת ליצור את הרושם הראשוני הטוב ביותר. להבדיל משיחה שבה משתתפים אנשי מקצוע שמשוחחים על נושאים המוכרים רק להם ומי שאינו בקיא בנושא לא יכול לקחת בה חלק, שיחה מקדימה יכולה לעסוק בנושאים רבים וכל אחד יכול להשתתף בה".