הבנק המחתרתי בבורסה ליהלומים: המלצות ל-25 כתבי אישום

על-פי החשד, "הבנק המחתרתי" שפעל בבורסה ליהלומים ניצל את ההסדרים המיוחדים החלים בעולם היהלומים והאמון שניתן בפועלים בתחום זה, על מנת להלבין הון באופן שיטתי במשך שנים בהיקף של מאות מיליוני שקלים

המשטרה ורשות המסים ממליצות להגיש 25 כתבי אישום נגד רבים מהחשודים בפרשת הבנק המחתרתי שפעל במתחם הבורסה ליהלומים ברמת-גן.

היחידה הארצית לחקירות הונאה במשטרה, בשיתוף יחידת יהלום ומשרד חקירות מע"מ ירושלים ברשות המסים, ובליווי הפרקליטות, סיימו באחרונה חקירת פרשה רחבת-היקף, שעניינה קיומו של בנק מחתרתי סודי שהתנהלה בו על-פי החשד פעילות בלתי חוקית במשך שנים, במתחם הבורסה ליהלומים ברמת-גן.

המשטרה והרשות הודיעו היום (ב') כי מממצאי החקירה עולה כי התגבשה תשתית ראייתית מספקת לביצוע עבירות לפי חוק איסור הלבנת הון, פקודת מס הכנסה וחוק מע"מ ובנוסף עבירות שיבוש והשמדת ראיות, וכי התיק מועבר בימים אלה לפרקליטות המדינה, כדי שזו תחליט האם לאמץ את ההמלצה.

על-פי החשד שנחקר, "הבנק", אשר פעל בבורסה ליהלומים, ניצל את ההסדרים המיוחדים החלים בעולם היהלומים והאמון שניתן בפועלים בתחום מיוחד זה, על מנת להלבין הון באופן שיטתי במשך שנים.

הפרשה החלה בשנת 2011 בחקירה סמויה, שכללה פעילות מודיעינית רחבת-היקף ומתוחכמת וכן שימוש באמצעים טכנולוגיים שונים, בעזרתם הצטברו ראיות ממשיות באשר לקיומו של הבנק המחתרתי בתוככי הבורסה.

החקירה הפכה לגלויה בראשית שנת 2012 עם ביצוע חיפושים נרחבים, חקירת חשודים ומעורבים רבים. בין החשודים נמנים אנשי עסקים שכיהנו כמנהלי "הבנק", עובדיהם השונים וכן יהלומנים עובדי הבורסה.

לדברי המשטרה ורשות המסים, ממצאי החקירה מצביעים כי הבנק המחתרתי סיפק שירותי מטבע בהיקפים של מאות מיליוני שקלים במשך שנים, מבלי לדווח לרשויות, במסווה של ביצוע עסקאות יהלומים פיקטיביות.

במסגרת חקירת פעילות הבנק נחשפו העברות מיליוני שקלים לחו"ל ללא דיווח. בנוסף, הוצאו חשבוניות פיקטיביות ככסות לביצוע עסקאות יהלומים, שלא היו ולא נבראו, ובוצעו עבירות יבוא פיקטיבי של יהלומים תוך שיתוף-פעולה עם יהלומנים בבורסה.

כתוצאה מפעילותם, גרפו החשודים בפרשה רווחים כספיים גדולים הנובעים מעמלות שגבו מהלקוחות שהיקפם על פני השנים נאמד במיליוני שקלים.

קשת רחבה זו של עבירות מס נחקרה ועדיין נחקרת על-ידי רשות המסים, וחלק מהחומרים הקשורים לחקירה המשותפת יועברו לפרקליטות.

במסגרת פעולות החקירה נתפס רכוש רב מידי החשודים, לרבות יהלומים בשווי מיליוני שקלים, נכסי נדל"ן שונים ומגוונים, והוקפאו מיליוני שקלים בחשבונות בנקים ובבתי השקעות.

עו"ד דרור מתתיהו, שותף במשרד דולן-דמארי-מתתיהו, המייצג מספר יהלומנים בפרשה, מסר בתגובה: "לגבי חלק מן היהלומנים, המלצת המשטרה מבוססת על תפיסה מוטעית של ההתרחשויות ומתעלמת מן העובדה כי במשך עשרות בשנים התנהלות העוסקים בענף היהלומים היא ייחודית ושונה מההתנהלות המוכרת והמקובלת בענפי מסחר אחרים. אני מציע להמתין להחלטת הפרקליטות, אשר בסמכותה להחליט על הגשת כתבי אישום".