אין הפתעות באירופה: דרגי הותיר את הריבית על 0.75%

(עדכון) - יו"ר הבנק המרכזי האירופי הותיר היום, כצפוי, את הריבית המרכזית בגוש האירו ללא שינוי ■ דרגי במסיבת העיתונאים: "התאוששות באירופה - בהמשך השנה"

יו"ר הבנק המרכזי האירופי (ECB), מריו דרגי, הותיר היום כצפוי את הריבית המרכזית לחודש פברואר באירופה ללא שינוי - ברמה של 0.75%, שפל הזמנים בגוש האירו. אחרי הודעת הריבית, קיים יו"ר ה-ECB מסיבת עיתונאים - בה דן במצבה של הכלכלה האירופאית, הנשענת על שטף של נתוני מאקרו מעורבים בחודשים האחרונים - והכריז כי זו תתאושש בהמשך השנה.

גם 60 הכלכלנים שהשתתפו בסקר "בלומברג" העריכו כי הריבית תותר ללא שינוי. "אם הטרנד הנוכחי יימשך והאירו ימשיך להיחלש יחד עם הצמיחה באירופה, ישנו פתח להורדות ריבית נוספות של ה-ECB", אומר קרסטן ברצקי, כלכלן ב-ING Senior. למרות זאת, ברצקי סבור כי ה-ECB יותיר את הריבית החודש, ללא שינוי.

דרגי הוריד, מאז תחילת כהונתו בשנה שעברה, את הריבית המרכזית בגוש האירו לרמה של 0.75% - הנמוכה ביותר מאז הקמתו של הגוש, ב-1998. בנוסף, נקט דרגי מדיניות מוניטארית אגרסיבית.

בין היתר, השיק דרגי את התוכנית להגברת הנזילות (LTRO) בה העביר כטריליון דולר לבנקים ביבשת, וכן הכריז על רכישות אג"ח ממשלתיות בעלות מועד פירעון של 1-3 שנים (תוכנית ה-OMT), ה"בזוקה" לה ציפו המשקיעים מזה חודשים רבים.

ברקע, תשואות איגרות החוב הממשלתיות של איטליה וספרד ממשיכות לרדת לרמות של סביב ה-4% (בממוצע), לעומת רמה של כמעט 7% נכון לאמצע השנה שעברה (הירדיה בתשואות החלה מאז הכרזתו של דרגי על ה-OMT). מנגד, רמות האבטלה בגוש האירו הגיעו לשיא כל הזמנים בחודש שעבר - 11.8% בגוש האירו (18.8 מיליון מובטלים), בעוד כלכלות היבשות מאיימות כולן לגלוש למיתון.

"השווקים ממשיכים להעריך הערכת יתר את נכונות ה-ECB לחתך את הריבית לרמות שפל, בעוד הם מתבססים על המדיניות המוניטארית ה'משוחררות' שנוקטים הבנק המרכזי של יפן והפדרל ריזרב. לא בטוח שזה המקרה כאן", אומר ששון גרהמאני, מנהל השקעות ב-SGH Macro Advisors.

צרו איתנו קשר *5988