נתניהו לבנט: היכנס ראשון לקואליציה - קבל תיק כלכלי בכיר

גורם בכיר המעורב במגעים: "בנט יוכל לבחור בכל תיק כלכלי בכיר שיהיה מעוניין בו, פרט לשר האוצר" ■ בנט יוכל לקבל גם את ראשות ועדת הכלכלה אם יחפוץ בכך ■ נציגי יאיר לפיד מופתעים ממתווה הליכוד לגיוס חרדים

ראש הממשלה בנימין נתניהו הציע ליו"ר הבית היהודי נפתלי בנט במהלך פגישתם אתמול (ב') להיות הראשון שחותם על הסכם קואליציוני עם הליכוד ביתנו, מה שיאפשר לו לבחור ראשון את התפקידים בממשלה ובכנסת עבורו ועבור חברי מפלגתו. על הפרק בין שלושה ל-4 שרים ובהם תיק כלכלי בכיר, וראשות ועדה גדולה ומשמעותית בכנסת. בין האפשרויות שעומדות בפני בנט במידה שיענה להצעה, תיק התמ"ת, התשתיות, תחבורה והגנת הסביבה.

"למעשה בנט יוכל לבחור בכל תיק כלכלי בכיר שיהיה מעוניין בו, פרט לשר האוצר", אמר גורם בכיר המעורב במגעים.

גם בזירת הכנסת לא יקופחו חברי הבית היהודי. נתניהו מוכן להעביר לבנט ראשות ועדה משמעותית ואף את ראשות ועדת הכלכלה, ועדה שבקדנציה האחרונה התעקש ראש הממשלה להשאיר בידי מפלגתו. עם זאת, הצעתו של נתניהו לבנט אינה כוללת את תפקיד שר השיכון ואת ראשות ועדות החוקה, כספים והכנסת. מנגד, בימים האחרונים הודיעו בבית היהודי כי הם דורשים את ועדת הכספים.

בתוך כך, הבוקר נפגש יו"ר ש"ס אלי ישי עם ח"כ אורי אריאל (הבית היהודי). אריאל נתפס כגורם מתווך בין מרכיבות הקואליציה השונות. גם בליכוד ביתנו רואים בו כתובת למשא ומתן שלא מחוייב לבריתות שכרת בנט עם מפלגות אחרות ובראשן יש עתיד. גם בסיעות החרדיות רואים בו בן שיח בסוגיית השיוויון בנטל כאדם העומד בראשות מפלגה הכפופה לרבנים (תקומה), והנחשב מקורב לעולם הישיבות. בפגישת ישי- אריאל שהתקיימה בכנסת ניסו השניים למצוא דרך מגשרת בסוגיית השיוויון בנטל שיהיה מקובל על החרדים מצד אחד ועל הבית היהודי ולפיד מצד שני.

מתווה השוויון בנטל

במקביל, נפגשו היום צוותי המשא ומתן של הליכוד ביתנו עם צוות הבית היהודי כדי להציג בפניהם את מתווה הגיוס החדש של המועצה הלאומית לכלכלה כפי שהוצגה אתמול בפגישה עם נציגיו של לפיד.

נציגיו של לפיד הופתעו מההצעה והבטיחו ללמוד אותה ולחזור עם תשובות, אולם כל עוד ההצעה כוללת מתווה שיאפשר לחרדים לחיות איתו בשלום, לא בטוח שהוא יהיה מקובל על לפיד.

המשא ומתן בין כל המפלגות בעיקרו נסוב סביב סוגיית גיוס החרדים, שמהווה את הנושא המרכזי, ובליכוד ביתנו חוששים כי לפיד לא יקבל שום הצעה שתשאיר את החרדים בקואליציה על מנת להציג הישג מיידי לבוחריו.

בתוך כך, בבית היהודי מתחילה תסיסה ובעירה פנימית כשכמה חברי כנסת ובהם ניסן סלומיאנסקי, אורי אורבך ואבי וורצמן דורשים לכנס את מרכז המפלגה כדי להביא לבחירת השר השני אחרי בנט מטעם המפד"ל, שהוא השלישי ברשימה המשותפת של המפד"ל והאיחוד הלאומי.

צרו איתנו קשר *5988