עסקת השנה בהיי-טק הישראלי: גוגל בדרך לרכוש את Waze תמורת כ-1.3 מיליארד דולר

חשיפת "גלובס": ענקית החיפוש תשלים בקרוב את רכישת מפתחת אפליקציית הניווט מרעננה ■ בחודשים האחרונים פורסם כי Waze עשויה להימכר לפייסבוק או לאפל ■ Waze: "אין תגובה"; גוגל: "לא מתייחסים לשמועות"

ענקית החיפוש גוגל תרכוש את Waze הישראלית תמורת כ-1.3 מיליארד דולר. העסקה עומדת לפני סגירה, כך נודע ל"גלובס".

הרכישה של הסטארט-אפ הישראלי, שמפתח אפליקציית ניווט, תצא לפועל לאחר חודשים ארוכים שבהם נטען כי Waze צפויה להימכר לגוגל, אפל או לפייסבוק. העסקה הזו תהפוך את כמה מהמייסדים של Waze למולטי מיליונרים בדולרים.

מספר המשתמשים של החברה הקטנה מרעננה התקרב בימים האחרונים ל-50 מיליון. מדובר במספר גדול במיוחד עבור חברה ישראלית, שסייע לה כנראה להגיע אל האקזיט המיוחל.

הפרסומים אודות מכירה אפשרית של Waze אינם חדשים. כבר בשלהי חודש אוגוסט 2012 דווח כי פייסבוק נמצאת במגעים לרכישת החברה הישראלית. לפי הערכות שונות, נציגים של פייסבוק הגיעו לישראל ופגשו את בכירי Waze, אך המשא ומתן לא הבשיל לכלל עסקה, ככל הנראה בגלל ויכוח על תג המחיר.

סיבה נוספת היא ש-Waze התעקשה על כך שהעובדים הישראלים ימשיכו לעבוד בארץ ואילו פייסבוק לא הסכימה לכך. גוגל כבר ביצעה שתי רכישות בישראל והיא מפעילה כאן משרדים. זאת בניגוד לפייסבוק שבחרה לסגור את רוב החברות שרכשה, לרבות הסטארט-אפים שאותם קנתה בישראל.

"מתחרים בגוגל"

בחודשים האחרונים התפרסמו גם דיווחים רבים אודות האפשרות שחברת אפל מעוניינת לרכוש את Waze. מנכ"ל אפל, טים קוק, התייחס לנושא בחודש שעבר. "אפל לא הגישה הצעת רכישה ל-Waze", אמר קוק, בכנס D11 של הבלוג הטכנולוגי All Things Digital. קוק אמר שהשימוש באפליקציית מפות במכשירים של אפל הוא חשוב, וזו הסיבה שאפשר לראות את אפל משקיעה המון בשיפור המוצר שלה. "פישלנו בנושא הזה", הודה קוק שהוסיף כי "החברה שיפרה בצורה משמעותית את המוצר שלה, ביחס למצב שבו הוא הושק".

בספטמבר אשתקד, השיקה אפל את אפליקציית המפות שלה, שהחליפה את המפות של גוגל במכשירי האייפון והאנדרואיד. ההשקה לוותה בבאגים רבים, לרבות מידע שגוי וחסר במפות וגם תצוגה שגויה של אתרים במפה, כמו מגדל אייפל ששוכב על בתים אחרים. בעקבות הבעיות באפליקציה, ההערכות היו שאפל תחליף את האפליקציה בזו של Waze או תשתמש ביכולות של Waze לשיפור התוכנה שלה.

נועם ברדין, מנכ"ל ווייז, התראיין ל"גלובס" בעבר והבהיר שהמתחרה העיקרית של חברת הניווט הישראלית היא לא אחרת מאשר ענקית החיפוש גוגל. "אנחנו מתחרים מול שחקנים מאוד מאוד גדולים", אמר ברדין לפני פחות משנה, "נראה לנו שבסוף אנחנו כן נצטרך לשתף פעולה, בצורה זו או אחרת, עם אחד מהשחקנים הגדולים, זה לא חייב להיות מכירה, אנחנו כן מחפשים שיתופי פעולה עמוקים, כי אנחנו בקרב נגד גוגל בסוף, אנחנו לא בקרב נגד עוד סטארט-אפ".

ל-Waze יש משרדים בארה"ב שעוזרים לה להיות קרובים ללב של תעשיית הטכנולוגיה האמריקנית. ברדין, מנכ"ל החברה, עסוק כבר מספר שנים בפעילות אינטנסיבית לקידום האפליקציה עליה הוא אחראי ברמה בינלאומית. ברדין נמצא רוב הזמן על הקו בין ישראל לארה"ב, שם הוא שוהה כל פעם חמישה שבועות במשרדי החברה בסן פרנסיסקו. ההחלטה לפתוח משרדים בארה"ב התבררה כנקודת ציון דרך חשובה מאוד לחברה.

לפני כשבוע הוציאה Waze עדכון תוכנה לאפליקציית הניווט שלה - גרסה 3.7 לפלטפורמות האנדרואיד והאייפון. מאז ההשקה, משתמשים רבים התלוננו על חוסר היציבות של האפליקציה בגרסה שלה למכשירי האנדרואיד, בעוד שהתלונות ביחס לגרסת האייפון לא היו רבות.

באותה גרסה, Waze הרחיבה את החיבור בינה לפייסבוק, כך שהמשתמש מקבל הצגה של אירועי פייסבוק ברשימת הניווט, לצורך ניווט מהיר. העדכון כולל גם סרגל חברים על המפה, שמראה מי מהחברים נוסע לאותו יעד ובאיזה סדר הם מגיעים. ב-Waze גם עיצבו מחדש את ההתראות הקופצות והם מאפשרים לבצע צ'ק אין באפליקציית פור סקוור, ישירות מתפריט הדיווח.

יישום לסמארטפונים

Waze פיתחה את אחת מאפליקציות הניווט המוכרות והפופלריות בשוק. החברה מציעה יישום לסמארטפונים, טאבלטים ומערכות לרכב, שמאפשר לנווט בכבישים בישראל ובמדינות שונות בעולם, כאשר מידע על עומסי תנועה, שוטרים, תאונות דרכים, מכוניות תקועות ומצלמות מהירות, מגיע מהמשתמשים ששייכים לרשת החברתית של Waze.

החברה הוקמה בשנת 2009, ובאוקטובר 2012 היא הודיעה על גיוס גדול בהיקף של כ-30 מיליון דולר מקרנות ההון סיכון Horizons Ventures של המיליארדר לי קה שינג מהונג קונג, קליינר פרקינס ו-IFUND. בסך הכול גייסה החברה 67 מיליון דולר מבלו רן, מגמה, מיקרוסופט, קוואלקום ו-ורטקס.

מ-Waze נמסר: "אין תגובה". מחברת גוגל נמסר: "אנחנו לא מתייחסים לשמועות או ספקולציות".

Waze

שנת הקמה: 2009

מנכ"ל: נועם ברדין

תחום פעילות: אפליקציית ניווט

גיוסי הון: 67 מיליון דולר

משקיעים: בלו רן, מגמה, מיקרוסופט, קוואלקום, ורטקס, לי קה שינג, קליינר פרקינס

הרכישות של גוגל בישראל: 2 סטארט-אפים בכ-35 מיליון דולר

ענקית החיפוש גוגל כבר ביצעה שתי רכישות בישראל, אך בסכומים קטנים באופן משמעותי מהסכום עליו מדובר היום. אם העסקה לרכישת Waze אכן תיסגר, זו תהיה הפעם השלישית שבה גוגל רוכשת חברה מקומית.

גוגל ביצעה את שתי רכישותיה בישראל בשנת 2010 - היא רכשה את Labpixies תמורת 25 מיליון דולר ואת קוויקסי תמורת 8-10 מיליון דולר.

בנוסף לרכישות הללו מחזיקה גוגל מרכז פיתוח, שממוקם בתל אביב ובחיפה ומעורב בפיתוח מוצרים חשובים של החברה. החברה החלה לפעול בישראל כבר בשנת 2005.

Labpixies, הרכישה הגדולה יותר מבין השתיים, היא חברה שמאפשרת יצירת אפליקציות רשת מותאמות אישית, עבור אתרים כמו iGoogle ואחרים. בעת מכירתה השתמשו במוצריה כ-40 מיליון גולשים. החברה מוזגה לתוך מרכז הפיתוח הישראלי של גוגל.

LabPixies הוקמה במארס 2006 על ידי רן בן-יאיר, עודד פונטש, ניר צמח ואודי גרף. החברה גייסה מיליון דולר בלבד מקבוצת משקיעים פרטיים, בהם האחים גלעד וירון קרני (שכיהן גם כמנהל הפיתוח העסקי וחבר בהנהלת חברה), והמשקיעים האמריקניים פבריס גרינדה ומארק גרסון.

הרכישה השנייה והקטנה יותר, Quiksee, בוצעה כמה חודשים מאוחר יותר. החברה פיתחה אפליקציה שמאפשרת להפוך צילום וידאו רגיל לסרטון אינטראקטיבי שמשתלב ב-google maps.

עד מכירתה גייסה החברה סכום של 3.6 מיליון דולר מקרן דוקור מקבוצת ואן ליר ומעופר היי-טק, לצד משקיעים פרטיים. קוויקסי צמחה במקור בחממת ניות, שהייתה אז בבעלות משפחת עופר. גם היא שולבה בפעילותה של גוגל בישראל.

ווייז
 ווייז

ווייז
 ווייז