שר האוצר לפיד: "כל אזרח בישראל ירוויח מיצוא הגז"

בריאיון מיוחד הערב במהדורה המרכזית הגיב שר האוצר על ההחלטה לייצא 40% מהגז במאגרים של ישראל ■ "זה יום חג; קרה לנו נס" ■ על טענות יחימוביץ' נגדו: "היא פחדה להיות שרת אוצר"

בערבו של היום שבו הוכרע גורל יצוא עתודות הגז הטבעי מישראל, התייצב שר האוצר יאיר לפיד מול המצלמה והכריז בריאיון למהדורה החדשות של ערוץ 2 כי הוא גאה בהחלטה. "זה יום חג למדינת ישראל", אמר. "קרה לנו נס. זה יעזור לחינוך, לרווחה ויוריד את יוקר המחייה".

"יש מספיק גז לכמעט 30 השנים הקרובות", אמר השר לפיד. "כל הגז שאנחנו צריכים יהיה פה ואת כל הגז שאנחנו לא צריכים - לא הגיוני יותר למכור אותו ולהרוויח מיליארדי דולרים?", תהה. "כל אזרח ישראלי ירוויח מההחלטה הזו".

השר לפיד גם התייחס לדבריה של יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ', שתקפה את ההחלטה לייצא את עתודות הגז הטבעי. "מעניין מתי היא הספיקה ללמוד את הנושא כל כך ברצינות", עקץ. "היא הרי הייתה יכולה לשבת פה במקומי ולהיות שרת האוצר. יש כאלה שבורחים מאחריות ויש כאלה שלוקחים אחריות".

הוא המשיך ואמר כי ההחלטה שבסופו של דבר התקבלה "היא כמעט אחד לאחד דעת המיעוט שהייתה בוועדת צמח. אז אמרנו שניקח 'שוליים רחבים' יותר כדי להיות בטוחים שיש מספיק גז לכל מדינת ישראל ל-30 השנים הבאות. זה טפשי לא להרוויח כסף למדינת ישראל".

"מדינה דו-לאומית - סופה של הציונות"

בהמשך הריאיון עומת לפיד גם עם שאלת התקציב, ועליה השיב כי "משק שלא מתוחזק באופן אחראי - מאבד מקומות עבודה. הדבר החשוב ביותר לאדם העובד הוא שתהיה לו עבודה. תשאלו כל אדם במדינת ישראל מה הוא מעדיף - שיעלו את מס ההכנסה באחוז וחצי, או שכל הכנסותיו יאבדו כי לא תהיה לו עבודה?".

בעוד כשבוע וחצי יסיים נגיד בנק ישראל, סטנלי פישר, את תפקידו - וטרם נבחר לו מחליף. "זו החלטה רצינית", התייחס לפיד לנושא. "יש על זה דיון רציני שיכול להיות שהוא לוקח יותר מדי זמן, אבל גם המצב ההפוך, שבו הזדרזנו יותר מדי, לא יעבוד טוב".

בדבריו התנגד שר האוצר לדבריו של יושב-ראש הבית היהודי, נפתלי בנט, בנוגע לבנייה בהתנחלויות. "אני חושב שהוא טועה", אמר. "אני חושב שמדינת ישראל צריכה ללכת לשלום על הבסיס של שתי מדינות לשני עמים ובגלל שזה קשה - אז אסור לוותר וצריך לנסות פעם אחר פעם". לגבי האפשרות שייווצר מצב של מדינה דו-לאומית, הדגיש: "זה יהיה סופה של הציונות. צריך לשמור על ישראל כמדינה יהודית".

צרו איתנו קשר *5988