דוח אמון
2019
הנקראות ביותר

אי.די.בי פתוח מבקשת מהעליון דחייה במכירת מניות כלל ביטוח

יוצאת במכרז למכירת מניות כלל ביטוח ‎‎יחד עם חברת הייעוץ ‏Aon Benfield‏

שבועיים לאחר ששופט בית המשפט המחוזי בתל-אביב איתן אורנשטיין העניק לנוחי דנקנר ארכה של חודשיים וחצי, עד -22 באוגוסט, למכור לפחות מחצית מהחזקות אי.די.בי פתוח בחברת כלל ביטוח , הודיע היום (א') הקונצרן כי החל במהלך למכירת השליטה בחברה, בדרך של מכרז. זאת, כפי הנראה, מתוך תקווה לנקוט מהלך שקוף יחסית שיבהיר לשופט כי נעשו כל המאמצים לקדם את העסקה במהירות הנדרשת.

בתוך כך, הגישה אי.די.בי פתוח לבית המשפט העליון בקשת ערעור על ההחלטה של אורנשטיין, שלטענתה "מהווה חקיקה שיפוטית המשנה סדרי בראשית ללא בסיס כלשהו", תוך שיבוטלו "כל הסעדים הזמניים שניתנו מכוחה".

לדברי החברה, "בהמשך לביצוע הליך מובנה למכירת אחזקות אי.די.בי פתוח בכלל ביטוח, החליטה החברה לקבל את המלצת עורכי הדין שלה ולהגיש בקשת רשות ערעור, כך שהמועד האחרון שקבע השופט למכירת כלל ביטוח יידחה בכחודשיים לאוקטובר הקרוב, כפי שנקב המומחה מטעם בית המשפט, תוך הארכת המועד להגשת בקשות להסדר לאחר מועד זה.

לדברי אי.די.בי, בית המשפט הורה על "שורה של מהלכים אופרטיביים, לכאורה זמניים ולמעשה בלתי הפיכים, שמעבר להיותם שגויים מהבחינה המשפטית, הרי שהם עלולים לגרור את החברה לסחרור משפטי וכלכלי ומציבים אותה תחת תנאים עסקיים בלתי אפשריים... עצם הותרת ההליכים על כנם בנסיבות העניין ולאור טיבם של הליכים אלה - מסב לחברה נזקים חמורים ובלתי הפיכים".

כאמור, הבוקר הודיעה אי.די.בי פתוח כי יחד עם חברת הייעוץ הזרה Aon Benfield, היא "מקיימת הליך לאיתור רוכשים פוטנציאליים וקבלת הצעות מחייבות לרכישת החזקות החברה בכלל ביטוח". מדובר בכ-55% ממניות חברת הביטוח, שאי.די.בי פתוח חייבת למכור עתה לפחות מחצית מהן (27.5%).

לצורך כך החברה תפתח מחר (ב') חדר מידע לרוכשים הפוטנציאליים, כאשר החל מ-1 ביולי ייערכו פגישות ושיחות בין גורמים מתעניינים לבין מנכ"ל כלל ביטוח, איזי כהן.

אי.די.בי ו-Aon מתכננות כי עד ל-15 ביולי יגישו רוכשים פוטנציאליים הצעות רכישה ראשוניות לא מחייבות, "הכוללות בין היתר את גובה ההצעה הכספית, מקורות המימון לרכישה ופרטים רלבנטיים נוספים".

בהמשך תזמין אי.די.בי, "לפי שיקול-דעתה, רוכשים פוטנציאליים כפי שייראו לה מתאימים לשלב השני של הליך המכירה", כאשר "עד ל-7 באוגוסט יוגשו הצעות מחייבות של הרוכשים הפוטנציאליים, בליווי נוסחים מגובשים של הסכם רכישה והסכם בעלי מניות".

בעת הדיון האחרון אצל השופט אורנשטיין, שהתקיים ב-9 ביוני, דיברו באי.די.בי פתוח על מהלך קיים בשלב ראשוני של מכירת מניות כלל ביטוח לקרן הזרה אדוונט, לפי שווי חברה של 4.5 מיליארד שקל. אנשי הקונצרן ציינו אז כי יש גורמים נוספים שמתעניינים באפשרות לרכוש נתח משמעותי בכלל ביטוח.

עתה נדמה כי ההליך המכרזי נועד לקדם הליך שקוף - בעיקר למול בית המשפט, אך גם מול מחזיקי האג"ח ובעלי מניות המיעוט בקבוצה - בעיקר לגבי שווי החברה שייקבע בסוף ההליך (בעיקר אם יהיה נמוך מהרף האמור).

גורמים בסביבת אי.די.בי ציינו היום כי לא נקבע שווי חברה מינימלי לעסקה, והוסיפו כי "יש היענות גדולה של יותר מ-6-7 גופים שמתעניינים". שווי כלל ביטוח בבורסה עמד הבוקר על 3.6 מיליארד שקל.

בשוק הביטוח מעריכים כי למרות המאמצים של אי.די.בי למכור את החברה במהירות, עדיין רבים סימני השאלה לגבי יכולתה לסכם עסקה כה מורכבת וגדולה בזמן כה קצר. זאת, במיוחד על רקע העובדה שכלל ביטוח פועלת בשוק הנתון לרגולציה מקומית כבדה, שאף נתונה לשינויים בימים אלה.

צוותים מצומצמים ינהלו את המשא-ומתן באי.די.בי פתוח

בתוך כך, בסוף השבוע נחשף באתר "גלובס" דבר הפגישה שנערכה בין מנהלי אי.די.בי פתוח לנציגות מחזיקי האג"ח של החברה, תחת פיקוח המומחה הכלכלי שמינה בית המשפט לחברה, אייל גבאי, והמשקיף החיצוני שמונה לה, עו"ד חגי אולמן.

בפגישה נדונו עקרונות הסדר החוב שמבקש אולמן לקדם בחברה, שעיקרם הזרמת 550 מיליון שקל לפתוח, רובם מכספי המשקיע אדוארדו אלשטיין, והשארת השליטה בידיו של נוחי דנקנר.

מטעם אי.די.בי נכחו בפגישה שוני אלבק, חיים גבריאלי, אייל סולגניק, רועי מלצר ועורכי הדין צורי לביא, אמיר בר טוב, וכן עו"ד איתן אפשטיין (נציגו של אלשטיין). מטעם הנציגות לקחו חלק עו"ד אייל רוזורובסקי, עו"ד גיא גיסין, היועץ אלי מיזרוח מחברת הייעוץ הכלכלי TASC, לילך גבע הראל, סמנכ"לית ויועצת משפטית בבית ההשקעות פסגות, ונאמני האג"ח.

נציגי החברה טענו בפגישה כי הם מעוניינים לקדם פתרון להסדר חוב כולל בקבוצה, על בסיס "כתב ההתחייבות" שהגישו דנקנר ואלשטיין לבית המשפט, כשהם מוכנים לערוך בו שינויים כאלה או אחרים.

מנגד, חזרו חברי נציגות האג"ח על דרישתם, אותה פרסמו לפני ימים אחדים, כי יוזרמו לחברה 900 מיליון שקל הון חיצוני, בשני שלבים.

נציגי החברה טענו כי אין ביכולתם להבטיח הזרמה של 550 מיליון שקל וגם לא 400 מיליון שקל, וכי אילו היו ברשותם סכומים שכאלה, לא היה מתנהל הדיון. הם חזרו על בקשתם לתת לחברה זמן לגיוס משאבים פיננסיים לפי המתווה שהציעו דנקנר ואלשטיין.

כלומר, בסיכומו של דבר נותרו במחלוקת הסוגיות המהותיות של כמה כסף צריך להזרים לאי.די.בי פתוח, מתי יוזרם, ומה קורה במקרה שהכסף לא מגיע לחברה.

עם זאת, הצדדים יצאו מהפגישה עם סוג של סיכום, לפיו יוקם צוות מצומצם של 3 נציגים מכל צד (מטעם החברה ומטעם נציגות האג"ח), לשם קידום המשא-ומתן ביניהם.

עוד בסוף השבוע הגיש בנק נוסף מנושי אי.די.בי פתוח, HSBC, בקשה לבית המשפט המחוזי בתל-אביב שיאשר לחברה להעביר לחשבונו 14.4 מיליון שקל, אותם נדרשה החברה לשלם ביום חמישי האחרון. זאת, בניגוד להחלטתו של שופט המחוזי אורנשטיין מתחילת החודש, לפיה יופקדו תשלומי החוב הקרובים של החברה עד יולי (כ-800 מיליון שקל) בחשבון נאמנות מיוחד, תחת פיקוחו של המשקיף אולמן.

פנייתו של HSBC נעשתה יום לאחר שבנק זר אחר, BNP פאריבה, הגיש בקשה לבית המשפט העליון לערער על החלטת אורנשטיין.

החוב של אי.די.בי פתוח ל-HSBC עומד על כ-130 מיליון שקל. בבקשתו לבית המשפט, התחייב הבנק כי אם יידרש - יחזיר תשלום זה באופן מיידי.

תוך כחצי שעה ממועד הגשת הבקשה, השיב השופט אורנשטיין כי הוא דוחה את בקשת הבנק. "אין בבקשה משום שינוי נסיבות המצדיק את שינוי ההחלטה (לפיה יועברו כספי נושים לנאמנות, א.פ.)... אשוב ואדגיש כי ביצוע תשלום לנושה זה או אחר... חותר תחת ההחלטה ופוגע בשוויון שבין הנושים", נימק השופט.

הלו"ז למכירת כלל ביטוח
 הלו"ז למכירת כלל ביטוח

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
הסיפורים הגדולים של היום
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
נתח שוק
דין וחשבון
הסיפורים הגדולים של השבוע
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות