שר ההגנה המצרי למורסי: "תתפטר - כדי לחסוך בדם"

על רקע הפגנות המיליונים בדרישה להחלפת המשטר, נפגש בפעם השנייה היום שר ההגנה עבד אל-פתח א-סיסי עם הנשיא מורסי וקרא לו לפרוש כדי למנוע שפיכות דמים במצרים

על רקע התחדשות הפגנות ההמונים במצרים בכלל ובכיכר תחריר בפרט, שר ההגנה המצרי עבד אל-פתח א-סיסי נפגש היום (ג') פעם שנייה עם הנשיא מוחמד מורסי וביקש ממנו להתפטר כדי לחסוך בדם. מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי שוחח עם מקבילו המצרי ודרש ממנו להקשיב לרצון העם ולהביא לפתרון המשבר.

"המנהיגים של מצרים חייבים לכבד את דעות העם המצרי", אמר קרי לשר החוץ המצרי מוחמד כאמל עמר. "חשוב להקשיב לעם המצרי. דמוקרטיה היא יותר מאשר רק בחירות. דמוקרטיה היא הבטחה לאנשים שהם יכולים להשמיע את קולם".

האולטימטום שהציב הצבא המצרי לנשיא מורסי יפוג מחר, והערב נחשף חלק מהתכנית שגיבש במקרה שלא ייענו הדרישות שהציג. סוכנות רויטרס מדווחת שעל-פי "מפת הדרכים" שמתכנן הצבא, החוקה תושעה והפרלמנט הנשלט בידי האסלאמיסטים יפוזר.

מקור צבאי אמר לסוכנות הידיעות כי המועצה העליונה של הצבא עדיין דנה בפרטים של התכנית, שנועדה לפתור את המשבר הפוליטי שהוציא מיליונים להפגין ברחובות.

על-פי הדיווח, הצבא מתכוון להקים מועצה שתורכב בעיקר מאזרחים המשתייכים לתנועות פוליטיות שונות ומפקידי ממשל מנוסים שינהלו את המדינה עד שתנוסח חוקה חדשה. לאחר מכן, ייערכו בחירות לנשיאות. הצבא מתכנן לפתוח בשיחות עם ארגון האופוזיציה המרכזי וגופים פוליטיים ודתיים נוספים - כמו גם עם ארגוני הצעירים - כשיפוג האולטימטום שהוצב למורסי מחר.

האחים המוסלמים: רוצים להחזיר את הדיקטטורה

הערב פג האולטימטום שנתנו ארגוני האופוזיציה לנשיא מורסי - בדרישה להתפטרותו - והמוני אזרחים נאספו בכיכר תחריר כדי לחדש את ההפגנות הגדולות נגד השלטון. המוני המפגינים מנופפים בדגלים וקוראים קריאות בגנות מורסי ותנועת האחים המוסלמים.

מנגד, מוראד עלי, דובר המפלגה של התנועה האסלאמית "הצדק והחירות", אמר כי "זהו רגע קריטי בהיסטוריה המצרית. אנחנו עומדים בפני רגע מאוד דומה לשנת 1952, השנה בה ג'מאל עבד אל נאצר ו"הקצינים החופשיים" הדיחו את המלך פארוק. המצרים מודעים לכך שיש כמה אנשים שמנסים לדחוף את המדינה אחורה בהיסטוריה ולחזור לדיקטטורה".

"האחים המוסלמים קוראים ללכת ולהגן על הדמוקרטיה ועל זכותם לחופש", הוסיף עלי ואמר כי הוא מצפה לראות מספר גדול של אנשים מפגינים ברחבי מצרים. "אנחנו מסרבים לכל ניסיון הפיכה או כל ניסיון להתעלם מהחוקה המצרית".

קנדה סגרה את השגרירות בקהיר

בתוך כך, קנדה הודיעה היום כי היא סוגרת את השגרירות בקהיר, "כאמצעי בטיחות וכדי להבטיח את הגנת הצוות הדיפלומטי". דובר של שר החוץ הקנדי אמר: "סגרנו את השגרירות בקהיר עד להודעה חדשה".

בניגוד לאולטימטום האזרחי שכבר פקע, האולטימטום הצבאי יפקע מחר בערב. אולם, האחים המוסלמים לא ממהרים להיכנע ללחץ, ומורסי עדיין מסרב להתפטר. המפלגה מגייסת את תומכיה לרדת לרחובות וישנו חשש מפני אלימות גדולה.

גם הצבא המצרי כבר מוכן לכניסה לתוך קהיר, כפי שהיה בתקופת המהפכה נגד מובארק. גל ההתפטרויות בצמרת המצרית נמשך - גם מתוך ממשלת מצרים וגם מסגל היועצים והעוזרים של מורסי, כולל שניים מדובריו.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988