הטירקליאדה החלה: יש תביעה עומדת נגד מריו בלכר

ל"גלובס" נודע כי יש תביעה עומדת ותלויה נגד המועמד המוביל לנגידות בנק ישראל ■ מדובר בתביעה נגזרת שהגישה קרן הפנסיה האמריקאית Monroe נגד הדירקטורים בחברת הנפט הלאומית הארגנטינאית (YPF), בהם גם פרופ' בלכר

עם הגשת המועמד השלישי לתפקיד נגיד בנק ישראל, הפולחן הידוע של מכתבים אנונימיים שנשלחים לוועדת טירקל וכלי התקשורת לא איחר לבוא. ל"גלובס" הגיעה תלונה לפיה ישנה תביעה עומדת ותלויה נגד המועמד המוביל לתפקיד הנגיד, פרופ' מריו בלכר.

מבדיקת "גלובס" עולה כי מדובר בתביעה נגזרת שהגישה קרן פנסיה אמריקאית בשם Monroe נגד כלל ההנהלה של חברת הנפט הלאומית הארגנטינאית (YPF), בה מופיע גם פרופ' בלכר.

נזכיר כי בשנה שעברה החליטה נשיאת ארגנטינה, בצעד חריג ובאופן חד-צדדי, להלאים את החברה הלאומית לנפט, שהייתה באותה עת חברה בורסאית. ההלאמה הזו גרמה להפסדים כבדים של כמה מוסדות פיננסיים. נזכיר כי בלכר היה אחד מכמה עשרות הדירקטורים שכיהנו ב-YPF.

יחד עם בלכר נתבעים עוד כ-80 אנשים וגופים, בהם JP מורגן, קרדיט סוויס וגולדמן זאקס. כמו כן מדובר בתביעה מסחרית ולא פלילית, ולכן היא לא צפויה להוות מכשול למינוי - אלא אם בלכר לא ציין זאת בפני הוועדה.

למרות שחלקים בתקשורת כינו אותו "חיצוני" ו"לא ישראלי", בלכר מעורב במתרחש כאן והפך למומחה ב"טירקולוגיה", שכן לפי מקורביו, על אף שמדובר בתביעה נגזרת, הוא כן דיווח והדגיש אותה בפני ועדת טירקל.

אם כן, לפי ההערכות הדבר אינו צפוי להשפיע על ההחלטה באשר למינוי. לבלכר לא הייתה נגיעה בהלאמת חברת הנפט, ובסופו של דבר הטענות נגד כל הנתבעים הן בדבר חוסר התראה מספקת על האפשרות להלאמה.

צרו איתנו קשר *5988