שירביט הפנתה מבוטחי רכב לשמאי מקורב - ונקנסה ב-3 מיליון שקל

שירביט הפנתה מבוטחים לשמאי רכב שלו קשרי עבודה עם החברה, ולכן לא הייתה רשאית לכלול אותו ברשימת השמאים מחשש לניגוד עניינים ■ למרות זאת, השמאי ערך כ-40% משומות החברה, ובאזורים בהם פעל ערך כמעט את כל השומות

אגף שוק ההון, ביטוח וחיסכון במשרד האוצר הטיל על חברת הביטוח שירביט עיצום כספי בסך 3 מיליון שקל, בגין הפרת חוזר השמאים ובשל כשלים בהתנהלות החברה. מדובר באחד הקנסות הגבוהים שהוטלו אי פעם ע"י האגף. פעולות הפיקוח הביאו להעברת גורמים בחברה מתפקידם.

לאחר פעולות פיקוח שביצע האגף בחברת הביטוח בשנה החולפת, נמצא כי שירביט הפנתה מבוטחים לשמאי רכב שלו קשרי עבודה מגוונים עם החברה, ולכן היא לא הייתה רשאית לכלול אותו ברשימת השמאים מחשש לניגוד עניינים. למרות זאת, השמאי ערך כ-40% משומות החברה, ובאזורים בהם פעל ערך כמעט את כל השומות.

חוזר השמאים קובע כללים לחברת הביטוח לגבי אופן בחירת השמאי במקרה של תאונת דרכים, וכללים למניעת ניגודי עניינים של השמאי. אגף שוק ההון מצא כי מערכי הניהול ומחלקת התביעות לא מילאו את תפקידם ואת חובתם כלפי המבוטחים.

לאחר הביקורת, הוחלט בצעד חריג למנות מפקח מיוחד מטעם הממונה על שוק ההון. תפקידיו הם לפקח על תיקון הליקויים שעלו בדוח החמור, לשנות את ניהול מחלקת התביעות ולשפר את הממשל התאגידי בחברה ואת מערכי הבקרה והפיקוח שלה. המפקח המיוחד סיים את עבודתו בחברה בחודש יוני 2013. אגף שוק ההון ימשיך לעקוב אחרי התנהלות שירביט.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988