זכיינית ערוץ 2 רשת - שיאנית הקנסות של הרשות השנייה

ב-2013 הטילה הרשות על זכייניות הטלוויזיה קנסות בהיקף של 4.2 מיליון שקל

זכיינית ערוץ 2 רשת היא הזכיינית שעברה על חוקי הרשות השנייה יותר מכל זכיינית אחרת במהלך שנת 2013. על-פי נתונים שפרסמה היום הרשות השנייה, ספגה רשת קנסות בגובה של 2.3 מיליון שקל - כמעט פי 2 מהזכיינית קשת.

בין היתר ספגה רשת קנסות על תוכן שיווקי אסור בתוכניות "אקס פקטור" ו"המירוץ למיליון". כמו כן, פעם אחר פעם, רשת ספגה קנס על חריגה מזמן הפרסום המותר בחוק.

מסיכום הנתונים של הרשות השניי ה בראשותו של שי באב"ד עולה כי בשנת 2013 בחרה הרשות להמעיט בנטילת זמן פרסום, סנקציה שהייתה נהוגה עד כה, והרבתה להשתמש בקנסות, זאת מתוך תחושה כי אמצעי זה הינו אפקטיבי יותר. לכן, בשנת 2013 נרשמו עיצומים בהיקפים הגבוהים פי 3 מהסכומים שניתנו בשנת 2012 ועמדו על 4.2 מיליון שקל ל-3 הזכייניות יחד, לעומת 1.2 מיליון שקל בשנת 2012.

שתי זכייניות ערוץ 2, קשת ורשת, ספגו קנסות בין מקבץ הפרסום "דקה לשמונה" לפני החדשות, שכפי שנחשף ב"גלובס" נקבע על-ידי הרשות השנייה כאסור. כמו כן, הוטלו קנסות בשל שפה פוגענית בשידורים, ביטויים של גזענות והסתה בשידורים, סיווג וסימון לא נכון לתכנים לצפיית ילדים.

רשת הייתה גם שיאנית הקנסות בשנת 2012 עם 470 אלף שקל. על קשת הוטלו בשנת 2013 סנקציות כספיות בסך כ-1.2 מיליון שקל, לעומת כ-380 אלף שקל בשנת 2012. על ערוץ 10 הוטלו קנסות בגובה של 800 אלף שקל בשנת 2013, לעומת כ-390 אלף שקל בשנת 2012.

באב"ד ציין כי "מדיניות האכיפה שונתה בשנה האחרונה. מצאנו כי נדרש קו פעולה תקיף יותר במקרים של ביצוע הפרות בתוכן השידורים, בפרט כשמדובר בהפרות אשר מביאות לפגיעה ישירה בצופים בכלל ובילדים ונוער בפרט.

"לצערי, כפי שנוכחנו לראות, השיקול המנחה את הזכייניות אינו האם המעשה מהווה הפרה או לא, אלא עד כמה משתלם או לא משתלם לבצע הפרה מסוימת. מדיניות נטילת זמן פרסום לא הוכיחה את עצמה. הרשות נוטה ותפעל להקל על הזכיינים מבחינה כלכלית במקומות בהם הדבר אפשרי, אך לא נסבול פגיעה בערכים העומדים בבסיס האתיקה בשידורים".

מרשת לא נמסרה תגובה.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988