המשבר בהדסה נמשך: גרמן הקימה צוות בדיקה מיוחד

בראש צוות הבדיקה יעמוד אבי גבאי, לשעבר איש אגף התקציבים באוצר, ובהמשך מנכ"ל בזק ובזק בינ"ל ■ בצוות ישתתפו עוד נציגי משרדי הבריאות והאוצר

בצל חוסר ההבנות בין הצדדים בפתרון המשבר בהדסה, ומצוקת החולים - הודיעה היום (ו') שרת הבריאות יעל גרמן על הקמת צוות בדיקה למשבר, כדי למנוע משברים עתידיים במרכז הרפואי.

בראש צוות הבדיקה יעמוד אבי גבאי, לשעבר איש אגף התקציבים באוצר, ובהמשך מנכ"ל בזק ובזק בינ"ל. בצוות ישתתפו עוד נציגי משרדי הבריאות והאוצר.

על פי הודעת המשרד, צוות הבדיקה יתכנס בימים הקרובים וכחלק מעבודתו יציע מנגנונים למניעת הישנות משברים בהדסה ובבתי חולים אחרים, שעיקר פעילותם ממומנת ממקורות ציבוריים, אך אינם נשלטים על ידי הממשלה.

שרת הבריאות הבהירה כי עבודת צוות הבדיקה תיעשה במקביל לפעילות ההבראה וההליכים המשפטיים, המתמקדים בפתרון המשבר הנוכחי. "המשבר החמור אליו נקלעה הדסה מחייב בחינה יסודית של רקע וסיבות", ציינה גרמן. "חיוני לזהות את הבעיות והקשיים שעומדים בבסיס התהליכים, שהובילו למשבר אליו נקלע בית החולים". לדבריה, יש להסדיר את המבנה הניהולי ומנגנוני הבקרה הפנימיים של בתי החולים.

הקמת צוות הבדיקה מגיעה על רקע פגישה שנערכה אתמול בין הנהלת בית החולים לבין נציגי העובדים, שלא הולידה סיכום על סיום העיצומים. אמש דווח מטעם גורמים בהנהלה כי הרופאים הסכימו לקיצוץ זמני בשכרם, אך היום הבהירו בהסתדרות הרפואית כי הרופאים לא מוכנים להפחתת שכר קבועה וממשית.

עו"ד לאה ופנר, מזכ"לית ההסתדרות הרפואית, אמרה לחדשות 2 Online כי העובדים לא צריכים לממן את מקום עבודתם. "הרופאים נפגשו אתמול עם ההנהלה והנאמנים, והודיעו להם על הצעדים שאנחנו חושבים שצריכים להתבצע, צעדים בוני אמון, כדי שנוכל לשקול את ההמשך - נושא הביטוח, הפנסיות והכספים החסרים בקרנות".

האחיות ועובדי המנהלה איימו להחריף את השביתה ביום ראשון - אם לא ישולמו משכורות חודש ינואר במלואן ולא יבוטלו הזכויות הפנסיוניות של העובדים. אם יוחרפו העיצומים, האחים והאחיות למעשה ינטשו לחלוטין את המחלקות. אילנה כהן, יו"ר איגוד האחיות, הבהירה את עמדת האחיות ועובדי המנהלה: "אנשים עבדו, צריך לשלם להם. מה, הם עופות שמקפיאים אותם?"

"כולם שומעים על המשכורות שלא מתקבלות, אבל צריך להבין שהמצב הזה לא התחיל עם המשכורת - בשנת 2013 העובדים לא קיבלו את כל דמי ההבראה וגם לא נתנו להם תשלום עבור דרגות ותק מקצועי", הוסיפה כהן.

אתמול גבו העיצומים מחיר ראשון, כאשר מטופל פונה מבית החולים הדסה לבית החולים קפלן ברחובות לקבלת טיפול רפואי חלופי. הגבר, שסובל מבעיות לב, הובהל באמצעות ניידת טיפול נמרץ, לאחר שלא יכול היה לקבל את הטיפול הנדרש לו בעקבות העיצומים. מצבו מוגדר יציב ולא נשקפת סכנה לחייו.

צרו איתנו קשר *5988