היזהרו מסוכני קריירה

תעשיית מתווכי עבודה, דבר אסור על-פי חוק, משגשגת בישראל

לפני כשנתיים פנה אליי מובטל וביקש שאשמש 'סוכנת קריירה' שלו. כשסופסוף הבנתי מה הוא רוצה - שאמצא לו עבודה תמורת תשלום - הסברתי שזה לא חוקי ושכחתי מהעניין.

עם הזמן מסתבר שהחלה לשגשג פה תעשייה ענפה של תיווך עבודה (במסווה של ייעוץ) - בדרך כלל סוכן בודד, לפעמים חברת השמה שפתחה מחלקה ייעודית לניצול מובטלים. החבר'ה האלה גובים בעורמה מאות ואלפי שקלים מכל קורבן, משתינים על החוק ועל בנט כל הדרך אל הבנק. מדובר בתשלום מראש + עמלת תיווך 'שמנה' עם מציאת העבודה, רק שבפועל המובטל הוא שמוצא עבודה בכוחות עצמו אבל לעיתים נאלץ לשלם את העמלה למרות זאת, כמתחייב מהחוזה הדרקוני עליו תומרן לחתום.

מטומטמים עם כסף

לאחרונה שמעתי על רמאי יצירתי עם סטייל - "סוכן קריירה לבכירים"- והחלטתי לבדוק מה הסיפור. התחזיתי לסמנכ"לית כספים בחברה בינונית שמחפשת תפקיד מנכ"לית בחברה בינונית ומעלה (משימה בלתי אפשרית בעליל), הוא שמח והסביר בנימוס שהוא גובה ריטיינר של 2000 ! שקל לחודש, למשך 3 חודשים מינימום. המכבסה שהוא המציא "אנחנו נותנים שירות רק לבכירים שעובדים ואין להם זמן לחפש תפקיד טוב יותר", שזה בעברית:

1. אנחנו מרמים רק "מטומטמים" עם כסף.

2. שלא יודעים שסוכן קריירה וחברת השמה זה היינו הך (רק שהשמה זה חוקי, וחינם).

3. שלא מבינים שמי שלא מוצא תפקיד טוב יותר דרך חברת השמה רגילה לא יעזרו לו גם 100 סוכני קריירה, שהרי חברות השמה הן הברומטר הכי מדויק לערך השוק של מנהלים ועובדים.

4. שלא יודעים שתפקיד בכיר לא מוצאים תוך 3 חודשים, שזה ייקח הרבה יותר זמן וייעלה הרבה יותר כסף (קשה לעצור אחרי שכבר "השקעת" 6000 שקל).

5. שטועים לחשוב שזה אפשרי להתקדם במעבר בין חברות.

6. שמאמינים שפגישת היכרות + "טיפים" לקורות-חיים זה ייעוץ במיטבו.

7. "מטומטמים" שטרם הפנימו שהבעיה שלהם איננה זמן לחפש עבודה, אלא המיצוב שלהם בשוק העבודה.

חפשו את הקומבינה

משיחות עם קורבנות השיטה למדתי שמעבר לפגישת ההיכרות במהלכה בעיקר שילמו והוחתמו על החוזה, לא קרה יותר מידי. בהמשך "סידרו" להם ראיון עבודה או שניים ובזה הסתכם השירות ("השוק קשה", "אנחנו עושים הכל", "זה לוקח זמן" ..... או בקיצור "חפשו ת'חברים שלכם").

חשוב להבין שלא יכולה להיות לסידור הזה תוצאה אחרת כי:

1. מי שממוצב גבוה לא צריך סוכן, ומי שלא, סוכן לא יכול לעזור לו אלא אם הוא מסתפק בתפקידים נחותים (אותם הוא יכול למצוא בכוחות עצמו).

2. סוכן לא מניב ראיונות איכותיים כי מעסיקים לא מעוניינים לפגוש מועמדים שנתפסים לא מתאימים לתפקיד (לכן חברות השמה לא מספקות את הסחורה)

3. גם אם יניב ראיון איכותי, מעסיקים לא לוקחים סיכונים מיותרים ובסוף הם יעדיפו מתחרה טוב כמוך, אבל כזה שנראה טוב גם על הנייר (ויש בשפע).

ידידיי, זה בתמצית ההסבר מדוע הקשרים הרבים, המרובים, הענפים והמשובחים שהסוכן מספר שיש לו לא יעזרו לכם למצוא עבודה. ולמי שטרם השתכנע, תחשבו כמה פעמים הקשרים האלה יסכימו לראיין את הקורבנות הרבים והבלתי מתאימים שהסוכן דוחף להם ותבינו לבד. הרי אחרי המועמד השלישי עליו השחיתו זמן יקר הם יעיפו את הסוכן הזה וקורבנותיו לכל הרוחות, אלא אם יש בניהם איזו קומבינת שיתוף ברווחים (השערה הגיונית בלבד).

לצערי למרות המיתוג ההוליוודי משהו ('סוכן קריירה' עאלק) שרומז להשגת ג'וב מהחלומות, זו עבודה בעיניים! אל תתפתו לאמרגני הצמרת האלה, אלא אם הסכימו שתשלמו רק אחרי שלושה חודשים בעבודה שהם ורק הם מצאו עבורכם. אבל אל דאגה, אין סיכוי שזה יקרה. עבריינים לא מחפשים לעבוד קשה הם מחפשים כסף קל, וכידוע, למצוא עבודה אינו דבר קל.

ואם אתם שואלים "מדוע המדינה לא עוצרת בעדם?" מאותה סיבה בדיוק. לנהל מדינה זה לא קל, והמדינה עושה רק מה שקל, אם בכלל.

הכותבת היא יועצת קריירה לתגובות: orna@rudi-cm.com

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא הסיפורים הגדולים של השבוע?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988