רשות השידור הטילה חוב והוצל"פ על בן שבט הזולו בדרא"פ

אלייג'ה קוואבה אינו אזרח ישראל ולא החזיק במקלט טלוויזיה ■ זה לא מנע מרשות השידור לדרוש ממנו אגרת טלוויזיה, להטיל עיקול על חשבון הבנק שלו באמצעות משרד עו"ד חיצוני ולפתוח תיק הוצל"פ ■ רשות השידור בתגובה: סליחה, טעינו

חשבתם ששמעתם הכול על מעללי רשות השידור? טעיתם: רשות השידור הטילה חוב, הוצאה לפועל ועיקול על חשבון בנק של אזרח דרום אפריקה שגר בארץ לתקופה קצובה. רק לאחר שפנה התושב לבית משפט השלום בבאר-שבע, באמצעות עו"ד בוחניק ממשרד כהן ערב ושות', הוחזר לו מלוא הסכום, והשופט משה הולצמן הורה לבטל את החוב, תוך שהרשות ביקשה לבטל את ההליך המשפטי, וכדי שלא יינתן פסק דין כנגדה ביקשה פשרה.

אלייג'ה ג'ו קוואבה מדרום אפריקה, צאצא שבט הזולו ואזרח דרום אפריקה, נישא לישראלית וביקש לקבל אזרחות ישראלית, אך המדינה סירבה לבקשתו. לאחר הנישואים עברו השניים לבאר-שבע וגרו במשך 5 שנים בארץ, כאשר קוואבה נהנה ממעמד של תושב אך לא אזרח.

בוקר אחד גילה קוואבה כי נעלמו לו 4,200 שקל מחשבון הבנק. לאחר בירור קצר התברר לו כי רשות השידור עיקלה את הכסף מחשבונו. הוא פנה לרשות ונענה כי עורך דין חיצוני מטפל בתיק. כמו כן הוא גילה כי הוגשה נגדו תביעה בסך של כ-6,500 שקל, ובנוסף נפתח תיק הוצאה לפועל נגדו - כל זאת מבלי שנמסרה לו שום התראה.

מפרוטוקול החלטת בית המשפט ב-30 בדצמבר עולה כי נציגי רשות השידור טענו כי שלחו הודעות תשלום לכתובת בה לא התגורר קוואבה, כך שהוא מעולם לא קיבל את הודעות התשלום, וברשות מעולם לא טרחו לבדוק שקוואבה אכן קיבל או לא קיבל את הודעות התשלום.

קוואבה לא החזיק כלל במקלט טלוויזיה, כך שהוא כלל לא צריך לשלם אגרה. הוא התגורר אצל חמיו, ואין לו כל נכסים בישראל. אשתו אמנם מחזיקה בדירה, אך היא משכירה אותה מזה שנים, והמסמכים הדרושים הוצגו בבית המשפט. לאחר הצגת הראיות בבית המשפט החליטה הרשות להשיב את מלוא הכספים ולבטל את העיקול ואת תיק ההוצאה לפועל.

סמנכ"ל הגבייה בפועל ברשות השידור, יואב אשכנזי, מסר בתגובה: "ראשית, ברצוננו להתנצל בפני מר אלייג'ה ג'ו קוואבה ולהבטיח כי רשות השידור תפעל בכלים העומדים לרשותה על מנת לצמצם תופעה זו. עם זאת, חשוב לציין כי רשות השידור אינה רשאית לקבל ממשרד הפנים מידע שוטף לגבי כניסות ויציאות של אזרחים, דבר שיכל היה לסייע למניעת הישנות מקרים אלה. כמו כן, הרשות פעלה בהתאם להחלטת בית המשפט, והחזר כספי נשלח לבא-כוח הנתבע".

מה צריכה המדינה לעשות בסוגיית רשות השידור ואגרת הטלוויזיה?
סה"כ השתתפו בסקר: 5348
1% 5%
62% 5%
9% 5%
5% 5%
22% 5%
1% 5%