3 ימים לפני פורים: החנויות במבצעי כסאח על התחפושות

החל מדמויות מהפסטיגל ב-50 שקל, ועד שרק ב-60 שקל ■ בדיקת "גלובס" מגלה פערים גדולים בין חנויות סמוכות

אם גם אתם מאלה שהמתינו עם התחפושת לפורים עד הרגע האחרון - הרווחתם. הרווחתם הנחה שתסתכם במאות שקלים למשפחה, בעיקר אם הצאצא חפץ בתחפושת של דמות פסטיגל (50 שקל במקום 200 שקל לפני חודש), או אם הילדה משתוקקת להתחפש לכוכבת הילדים מיכל - תחפושת שמצויה בשפע ובהנחה במרבית הרשתות. במילים אחרות, אם אתם פתוחים להתאים את התחפושת בהתאם למה שנותר על המדף - עשיתם בחכמה שטרם קניתם. זו גם ההזדמנות לצייד את הילדים חובבי התחפושות לאורך כל ימות השנה, בשמלת נסיכה מפוארת או בלוחם אמיץ - בחצי המחיר מזה שהם נמכרו לפני שבוע-שבועיים.

ואיפה הקוץ? ההיצע הענק שאפיין את החנויות לפני שבועות ספורים הצטמצם, וכך גם היצע המידות. וכפי שאמר אב לילד באחת החנויות: "אנחנו נמצא משהו שמתאים לך, ואז נראה כמה שזה יפה". השניים יצאו עם חיוך ועם תחפושת של לוחם נינג'ה בהנחה. יכולת שיווק של ההורה בהתאם להיצע על המדף קריטית בשלב זה של קניית התחפושות.

"גלובס" יצא לשוטט בחנויות העמוסות קונים. סקירת ההיצע בחנויות בוצעה ב-10 במארס בחנויות שבמתחם אזור התעשייה בראשון לציון: טויס אר אס, כפר השעשועים, הפיראט האדום, עידן 2000 ומקס סטוק.

בבדיקה מוכיחה כמה חשוב לכתת רגליים: בין חנויות במרחק של מאות מטרים זה מזה קיימים פערים של עשרות ומאות אחוזים: דמויות פסטיגל נמכרות כעת ב-50 שקל בטויס אר אס, ב-80 שקל בעידן 2000 וב-160 שקל בכפר השעשועים. תחפושות של מיכל הקטנה בעידן 2000 נמכרות כעת ב-80 שקל ובפיראט האדום בכ-120 שקל אחרי הנחה.

בחלק מהרשתות הפועלות באמצעות זכיינים המחירים אינם אחידים: כך למשל בפיראט האדום סניף בית שמש פורסמו מבצעים הקובעים מחיר של 50 שקל לתחפושת (מותנה בקניית אביזרים לפורים ב-50 שקל). תחפושות שמוצעות במבצע הזה כוללות דמויות פסטיגל, יובל המבולבל, נסיכות ועוד.

עוד יצוין כי בחלק מהחנויות, דוגמת כפר השעשועים, ניתן לרכוש מוצרים לפורים בהוזלה באמצעות קופוני הנחה.

עידן 2000: 90 שקל במקום 200

"השיא עוד לפנינו", הסביר מוכר בעידן 2000 לשאלה מה בכוונתם לעשות עם המלאי הגדול שעוד נותר בחנות. "הרוב יימכר", הוא משיב בבטחה, "ומה שלא", הוא מצביע על סטנד המבצעים שעומד מחוץ לחנות "יעבור לסטנד מבצעי החיסול בשנה הבאה".

ההיצע הגדול למדי (הגדול ביותר לעומת המתחרים שבאזור) שעוד ממלא את החנות הוביל כנראה למבצע אגרסיבי המוגדר על-ידי הרשת כ"נפילת מחירים": כל התחפושות לילדים ב-89 שקל: גם שמלת ברבי מפוארת או תחפושת שלגיה של דיסני שעליה רשום המחיר הקודם 200 שקל וגם נהג מרוצים שעלה 180 שקל. המבצע תקף לכל תחפושות הילדים, שנמכרות כעת במחיר אחיד שמשקף הנחה של 50% לפחות במרבית מהמקרים. אבל יש זול יותר: הווריאציות השונות של מיכל הקטנה נמכרות ב-80 שקל (במקום ב-160 שקל), וזה המחיר גם לשמלת תותית או לדמות "בוקס" מהפסטיגל.

בסטנד העודפים של תחפושות שלא נמכרו בחג הקודם (ואולי אפילו לפני שנתיים), המחירים ברצפה: חייל מלחמת הכוכבים שנמכר בתחילת עונת פורים הנוכחית ב-50 שקל במבצע, מוצע כעת ב-30 שקל, הארי פוטר שתלוי לו על סטנד המבצעים ברחבה שמחוץ לחנות נמכר ב-60 שקל במקום ב-200 שקל בעונה שבה כיכב בתוך החנות, לידו תחפושת של שרק ב-60 שקל שבימים טובים יותר נמכר ב-220 שקל. מי שיחפוץ בדגיג קטן יוכל גם לקנות תחפושות חמודה של הדג נמו שאורזת את התינוק בתוכה בתמורה לסכום צנוע של 10 שקלים.

כפר השעשועים: 20% הנחה

למרות שההנחות בכפר השעשועים היו הנמוכות ביותר, החנות הייתה העמוסה ביותר בשעה שבה ביקרנו. ההנחה היא 20% על פריטי שושי זוהר. מה למשל? טינקר בל תעלה 160 שקל במקום 200 שקל, שמלת מיני מאוס ב-176 שקל במקום ב-220 שקל. זהו המחיר גם לתחפושות של פאואר ריינג'רס. בעידן 2000, המרוחקת 3 דקות נסיעה, נזכיר כי המחיר לכל התחפושות, גם לכאלה בדיוק, הוא 90 שקל.

מה כן משתלם? בסטנד שמחוץ לחנות שמשקף את מחירי הכסאח תלויות תחפושות המעצב יובל כספין, שבשנה שעברה היוו את גולת הכותרת של החג. שמלות מיוחדות או תלבושת של ליצן שעלו 200 שקל מוצעות ב-70 שקל בלבד.

טויס אר אס: בחרו את המבצע

בטויס אר אס מחלקת התחפושות כוללת שלושה מבצעים: 25% הנחה או 1 1 על תחפושות מסוימות שבמבצע, או מבצע של קנה ב-300 שקל ושלם 200 שקל על חלק אחר של תחפושות. ההיצע סביר וכולל את סטנד מבצעי החיסול, בו תמצאו למשל דמויות פסטיגל משנים קודמות ב-20 שקל (מה שצריך להדליק נורה אדומה לכל מי שבוחר תחפושות פסטיגל שהן חד עונתיות). מי שמחפש את דמויות הפסטיגל האחרון, ימצא כעת בטויס אר אס את התחפושות הזולות ביותר - 50 שקל בלבד. גם תחפושת של מיכל הקטנה מוצעת ב-70 שקל - 100 שקל פחות מהמחיר בכפר השעשועים שבאזור.

במסגרת מבצעי 1 1 מצאנו שמלת דיסני של נסיכת הקרח שמחירה 100 שקל, טינקר בל ב-119 שקל, שלגיה ב-130 שקל ומיני מאוס מבית שושי זוהר ב-180 שקל. במסגרת מבצע קנה ב-300 שלם 200, מוצעות בעיקר תחפושות לבנים: מצאנו תחפושת של צב נינג'ה ב-119 שקל (70 שקל פחות מהמחיר במקס סטוק), נהג מרוצים ב-180 שקל, יובל המבולבל ב-160 שקל, בוב ספוג ב-130 שקל ואסטרונאוט ב-120 שקל.

הפיראט האדום: 30% הנחה על מרבית התחפושות

ההנחה, המקזזת כמעט שליש מהמחיר, תקפה למרבית התחפושות בחנות (פרט לתחפושות של "ענת עיצובים"). מיכל הקטנה מצאנו בשפע ובמחירים של 130, 170 ו-200 שקל לפני הנחה. דמויות מהמופע מותק של פסטיגל נמכרות ב-140 שקל אחרי הנחה, דמויות מהפסטיגל הנוכחי יעלו 150 אחרי הנחה (במרחק של 2 דקות הליכה המחיר בטויס אר אס עמד על שליש מחיר, 50 שקל).

המלאי בפיראט האדום כולל גם סטוקים מעונות קודמות: דמויות פסטיגלים קודמים ב-50 שקל, שמלות לילדות במגוון מחירים. ההיצע דל למדי. "בוא", אמר אב לבנו המאוכזב, "יש פה תחפושות שאף אחד לא רצה וגם אתה לא תרצה".

לבנות ההיצע סביר יותר עם שמלת כלה ב-100 שקל או שמלה של הנסיכה בל ב-120 שקל לפני הנחה.

מקס סטוק: 1 1

היצע התחפושות בחנות דל למדי, ובעיקר נטול מותגים ודמויות פופולריות. התחפושות הם מבית ענת עיצובים, כשמוצרי שושי זוהר (דיסני, פסטיגל) לא נמצאים כאן.

במקום שלגיה או מיני מאוס יש גרסה דומה ובמקום נהג מרוצים של דיסני יש נהג מרוצים "רגיל". וכפי שהגדיר זאת ילד כבן 5 שבא לבחור תחפושת עם אמו "אבל אני רוצה את סמי הכבאי האמיתי, לא כזה".

המבצע שהחל לפני כשבוע הוא 1 1 והוא גם אחראי לכך שההיצע לא רחב מדי, וכולל מבחר מצומצם של מידות. בין התחפושות שמצאנו היו שמלת טווס יפיפיה ב-150 שקל, יפנית או כלה ב-100 שקל, פיראט שרירים ב-80 שקל (כולם במבצע שניים במחיר אחד). בפינת המותגים הקטנה מצאנו צב נינג'ה ב-180 שקל ואת שון הכבשון ב-150 שקל. מה עוד מצאנו? קונים שמחפשים פרטנרים בחנות לחלוק עמם את הקנייה החכמה במסגרת המבצע, 1 1.

"הכול נגמר, בואו נלך", אמרה אימא לשלושת ילדיה שלא הצליחו לאתר את מבוקשם בחנות. "כבר לא נשאר לנו הרבה, מאז המבצע", נימקה המוכרת.

אפשר להחליף?

בכל החנויות מודגש בשילוט ובקופות שאין אפשרות להחליף תחפושות. בחלקן מודגש כי ימי ההחלפה מוגבלים עד לחג ושההחלפה תתאפשר למוצרי פורים בלבד, כך לדוגמה במקס סטוק צוין כי "כל תחפושת שנקנתה במסגרת מבצע 1 1 לא תהיה כפופה למדיניות ההחזרה. לא יינתן זיכוי כספי אלא החלפה/זיכוי במוצרי פורים בלבד", עוד צוין כי ההחלפה התאפשרה עד 7.3, ולפיכך לא ניתן עוד להחליף תחפושות.

אפשר אמנם להבין את הצורך של החנויות להגן על עצמן מפני תופעה של לבישת תחפושת והחלפתה לאחר החג, אך למעשה הן אינן יכולות להחליט לנהוג בניגוד לחוק. "לא ניתן להתנות את מה שקובעות התקנות בנוגע להחזרת מוצרים", מסביר עו"ד זאב פרידמן מהמועצה לצרכנות. המשמעות היא שלא ניתן לקבוע שהחלפת תחפושות תעשה רק בעבור תחפושות מסוימות (בהנחה כמובן שמדובר במוצר שלא נלבש והוא ארוז) ולא ניתן לקבוע שאין החזרת מזומן למי שיחזיר תחפושת ארוזה בטווח של יומיים מהקנייה.

מה שכן, החוק אמנם מתיר החלפת תחפושת אבל מצופה מהצרכן לנהוג בתום לב בדיוק כפי שלא ירכוש סוכה ויחזיר אותה אחרי החג.

פורים
 פורים

צרו איתנו קשר *5988