נעילה מעורבת בבורסה: קמהדע התרסקה 36%, כיל נפלה 2%

התוצר המקומי הגולמי צמח ב-2.1% בלבד ברבעון הראשון ■ קמהדע דיווחה על תוצאות מאכזבות בניסוי קליני ■ ארז צדוק: "השוק הישראלי מגלם סיכון גדול יותר מאשר השווקים הגלובליים, אך פוטנציאל התשואה בו גבוה יותר"

המסחר בבורסה בת"א ננעל היום (א') במגמה מעורבת על רקע המגמה החיובית בוול סטריט ובורסות אירופה בסוף השבוע. מדד המעו"ף הוסיף לערכו כ-0.4%, בעוד מדד ת"א 75 נפל בשיעור דומה בהובלת מניית קמהדע שמשכה אותו מטה. מדד הביומד ירד בכ-3%. מחזור המסחר הסתכם בכ-532 מיליון שקל.

הלמ"ס פרסמה היום כי התוצר המקומי הגולמי צמח ב-2.1% בלבד, בניגוד להערכות אנליסטים בשוק ההון לצמיחה של 3.5% ומעלה. זאת, לאחר צמיחה של 2.9% ברבעון הרביעי של 2013 וצמיחה של 1.9% ברבעון השלישי. יש לציין נתוני התמ"ג לרבעון הרביעי עודכנו כלפי מעלה ואילו הנתונים לרבעון השלישי עודכנו כלפי מטה.

ארז צדוק מקרנות אביב מציין הבוקר כי "אם נסכם מתחילת השנה, אז שוק המניות העולמי סגר את השבועיים הראשונים של מאי עם תשואה של 0.2% וסה"כ 1.76% מתחילת השנה. שוק המניות הישראלי היה מעט יותר טוב עם ירידה אמנם של כחצי אחוז מתחילת החודש, אבל עליה של כ-3.5% מתחילת השנה. בסך הכל השווקים ממשיכים לעלות אבל עם הרבה תנודתיות והרבה עצבנות, פעמים רבות ללא הצדקה. ההמלצה החד-משמעית שלנו היא לא לנסות לתזמן תיקונים אלא לתכנן היטב את הפוזיציות המיועדות לטווח ארוך ובהתאם לכך להשקיע. השוק הישראלי מגלם סיכון גדול יותר מאשר השווקים הגלובליים, אך פוטנציאל התשואה בו, לפחות לשנה הקרובה, גבוה יותר מהשווקים הגלובליים. למשקיע סולידי מומלץ להשקיע לפחות 50% בשווקים הגלובליים ולהתרכז בתעודות סל. משקיע אגרסיבי יותר יכול להגדיל את החשיפה הישראלית ולהתרכז במניות בודדות".

בעוד המדדים בוול סטריט נסחרים בשיא, רבים תוהים האם מגמת העליות תימשך או שמא בקרוב הדובים יתעוררו משנתם. האנליסטים והמשקיעים מבולבלים וחלקם טוענים כי המצב הטוב ביותר כעת הוא "לשבת על הגדר" ולראות לאן מועדות פניו של השוק. "אני לא אומר לכם ללכת על שורט. אני פשוט לא אומר לא ללכת לונג כרגע", אמר בסוף השבוע דיוויד טפר, מנהל קרן גידור מצליחה.

ולאן מועדות פניו של השוק המקומי? כאשר שיעור האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים עלה באפריל לרמה של 1%, הטווח התחתון ביעד שהציב בנק ישראל, ושער הדולר נסחר בשפל של כ-3 שנים, מעצבי המדיניות הכלכלית, במרכזם שר האוצר יאיר לפיד ונגידת בנק ישראל קרנית פלוג יאלצו לקבל החלטות כלכליות מכריעות בקרוב.

קמהדע צונחת

חברת קמהדע הודיעה בסוף השבוע על התוצאות הראשוניות מהניסוי הקליני שערכה במוצר האינהלציה של החברה בחולים במחלת החסר הגנטי בחלבון אלפא-1 אנטיטריפסין. בשורה התחתונה החברה דיווחה על אכזבה בתוצאות ומניית קמהדע נחתכה ביותר מ-30% בוול סטריט.

ועדת ששינסקי 2 צפויה להמליץ על הטלת מס רווחי יתר על מוצרי המשך לברום - זהו השינוי המרכזי שמופיע בטיוטה החדשה שפרסם היום (א') משרד האוצר, לעומת הטיוטה האחרונה שפורסמה בשבוע שעבר. בתגובה לפרסום רושמות מניות כיל והחברה לישראל ירידות חדות.

בזק דיווחה ביום שישי כי הדירקטוריון אישר תקציב של כ-116.5 מיליון שקל לפרישה מוקדמת של 101 עובדים במסלול פנסיה מוקדמת בהתאם לתנאי ההסכם הקיבוצי מחודש דצמבר 2006 כפי שתוקן בחודש דצמבר 2010.

הקרב על הקופקסון של טבע נמשך. בעוד כשבוע, ב-24 במאי, יפוג תוקפו של הפטנט המגן על הקופקסון וחברת התרופות מיילן אותתה בסוף השבוע כי בכוונתה להשיק גרסה גנרית לקופקסון עוד לפני הדיון בערעור של טבע.

אלביט מערכות הודיעה היום כי החברה הבת שלה בארצות הברית זכתה בשני חוזים, בהיקף כולל של 20.1 מיליון דולר, לתמיכה בהשבחת צי מסוקי התקיפה מסוג "בל" AH-1W של המארינס האמריקני.

מניות פריגו ואופקו הלת' רשמו עליות חדות לאחר שחזרו מניו-יורק עם פעריים חיוביים, בעוד שפלוריסטם ופריון חזרו עם פערים שליליים.

צרו איתנו קשר *5988