עולים לרגל: המלצות למופעים נבחרים בפסטיבל ישראל 2014

המיסה הגדולה של באך, סמוראי שמבצע חרקירי, יצירת מחול הנובעת מסיפור של רבי נחמן מברסלב, שלישייה שעוברת טיפול על הבמה ומכתבי אהבה שמקריאים ז'ראר דפרדייה ואנוק איימה - המלצות למופעים נבחרים בפסטיבל

קלאסי ומוזיקת עולם

מאוריציו באליני וסילביה קייזה

המופע הקאמרי הבולט בפסטיבל ישראל הוא של הפסנתרן מאוריציו באליני (39), פסנתרן וירטואוז שעוסק רבות גם במוזיקה קאמרית. הוא יארח את הצ'לנית האיטלקייה סילביה קייזה (Chiesa), בת 48, ילידת מילאנו. שמותיהם של השניים אינם מוכרים במיוחד בארץ, אבל ההקלטות המשותפות שלהם מגלות רגישות עמוקה לסגנון ולצבע ומעוררות סקרנות לשמוע אותם בביצוע חי.

מעבר למבצעים המסקרנים, הסיבה העיקרית ללכת לקונצרט הזה היא הרפרטואר. התוכנית תתחיל עם "אטיודי פגניני" לפסנתר סולו מאת פרנץ ליסט, מפגן ראווה של יכולת וירטואוזית פסנתרנית. היצירה מבוססת על עיבוד לפסנתר של שש יצירות וירטואוזיות לכינור של פגניני, כולל ה"קאמפנלה" וה"קאפריצ'ו" המפורסם מספר 24. בהמשך תבוצע הסונטה המרגשת של רחמנינוב לצ'לו ולפסנתר, ובסיום - הסונטה אופוס 38 לצ'לו ולפסנתר מאת ברהמס, שהיא אחת מהיצירות הקאמריות היפות ברפרטואר הרומנטי.

מתי, איפה וכמה: 7 ביוני, 15:00, אולם ימק"א ירושלים. מחיר: 139-119 שקל.

המיסה בסי-מינור ("הגדולה") מאת באך

המיסה בסי-מינור של באך, "הגדולה", היא מיצירות המופת הווקאליות של כל הזמנים. באך היה בכלל מלחין פרוטסטנטי-לותראני, אך הלחין את הטקסט המלא של המיסה הקתולית בניסיון לקבל משרה בחצר האלקטור בסקסוניה. בסופו של דבר לא עבר באך לשרת בחצר האלקטור, אך עולם המוזיקה קיבל את אחת היצירות הנשגבות בתולדותיו.

המיסה הגדולה של באך כבר בוצעה בארץ בעבר לא פעם, בין היתר על-ידי הרכבים מתמחים במוזיקה מוקדמת. הפעם, הרכבי הביצוע מבטיחים פחות: מדובר בתזמורת ומקהלת בית הספר הגבוה למוזיקה בויימאר - כלומר, סטודנטים למוזיקה ולא מוזיקאים מקצועיים. אז למה אני ממליץ בכל זאת? כי המנצח של הקונצרט יהיה קונרד יונגהנל (Junghaenel), מומחה עולמי לביצוע המוזיקה של באך בגישת ביצוע נאמנה לרוח התקופה.

מתי, איפה וכמה: 8 ביוני, 20:00, אולם הנרי קראון, תיאטרון ירושלים. מחיר: 139-119 שקל.

כריסטינה בראנקו

כריסטינה בראנקו (42), ילידת פורטוגל, היא מזמרות ה"פאדו" הבולטות כיום בזירה העולמית. "פאדו" (FADO), שמשמעותו בפורטוגזית "גורל", הוא סגנון שירה פורטוגזי עממי. נהוג לקרוא לו "הבלוז של הפורטוגזים", כיוון שהוא עוסק בדרך-כלל בצדדים הטרגיים של החיים.

כריסטינה בראנקו יצאה מנקודת הנחה שמסורת הפאדו יצרה נוסחאות קבועות, שהחלישו את עוצמת הביטוי של הסגנון. לכן היא בחרה בדרך אחרת, אישית יותר, שמשלבת בין ה"פאדו" הקלאסי המלנכולי לבין ביטוי רגשי שמח ומלא להט. היא הוציאה עד כה 13 אלבומים, שמשקפים היטב את המעבר הזה בין דרכי הביטוי השונות.

המופע בארץ מבוסס על אלבום משולש שהוציאה בראנקו השנה בשםldeal List, שבו מופיעים מיטב שיריה מהעבר לצד שלושה שירים חדשים. לצידה יופיעו ארבעה מלווים מפורטוגל, שינגנו בגיטרה פורטוגזית, קונטרבס, אקורדיונים ופסנתר.

מתי, איפה וכמה: 30 במאי, 22:00, אולם ימק"א ירושלים. מחיר: 199-169 שקל.

מוזיקה קלה

"אם נדע לאהוב" - מחווה ליוסי בנאי

ענק אמיתי היה יוסי בנאי. אמן בכל רמ"ח אבריו, זמר כריזמטי, איש במה בעל כישרון כתיבה יוצא דופן ונועז, יצירתי ומגוון. מופע הפתיחה של פסטיבל ישראל יוקדש לאוצרות התרבות הרבים והמגוונים שבנאי הותיר אחריו עם לכתו, ב-2006, בגיל 74. רשימה מכובדת של אמנים יבצעו קטעי שירה, בידור ומשחק מתוך הרפרטואר העשיר, הבלתי נדלה, של בנאי, כאשר כל אחד מהם מבצע עיבוד אישי משל עצמו. במופע ישולבו דיאלוגים, מונולוגים, קטעי מוזיקה ווידיאו. בין המשתתפים: איתי טיראן, אסי לוי, אפרת גוש, דובל'ה גליקמן, הדג נחש, מאור כהן, כנסית השכל , מוקי, מתי כספי, משה איבגי, קרולינה, שלומי שבן ותיקי דיין.

מתי, איפה וכמה: 29 במאי, 21:00, בריכת הסולטן, ירושלים. מחיר: 85-275 שקל.

מחול

בלט מלאנדין ביאריץ (צרפת)

להקת הבלט מלאנדין ביאריץ מצרפת, בניהולו האמנותי של הכוריאוגרף תיירי מלאנדין, תציג בביקור הבכורה שלה בישראל שתי קלאסיקות אהובות: "רומיאו ויוליה" למוזיקה של ברליוז ו"סינדרלה" למוזיקה של פרוקופייב.

בפרשנותו ל"סינדרלה", מלאנדין נותר נאמן לסיפור הדרמטי שנכתב במיוחד לבלט על-ידי ניקולאי וולקוב, אך שם דגש על הנושאים הקרובים לליבו, ביניהם החתירה אחר האידיאל, חשיפת האמת והדואליות השוכנת בליבם של כל בני האדם. המופע חוצה נתיב של ספק, הכחשה וכאב ובסופו של דבר - הארה. סיפור האהבה האסורה של "רומיאו ויוליה" נפרש בפנינו לצלילי "הסימפוניה הדרמטית" של ברליוז. על מנת להשלים את היצירה ב-1839 נעזר ברליוז בנדיבותו של הכנר פגניני, שהעניק לו 20 אלף פרנק.

להקת בלט ביאריץ היא אחד מ-19 מרכזי הכוריאוגרפיה הלאומיים (CCN) שהוקמו ברחבי צרפת משנת 1986 במטרה לעודד את יצירת המחול האיכותית בפריפריה הצרפתית.

סינדרלה: 12 ביוני, 19:00; 13 ביוני, 14:00, אולם שרובר, תיאטרון ירושלים. מחיר: 229-249 שקל. רומיאו ויוליה: 14 ביוני, 21:00, אולם שרובר, תיאטרון ירושלים. מחיר: 229-249 שקל.

אמא פוליטית, להקת חופש שכטר (אנגליה)

הרקדן והכוריאוגרף הישראלי חופש שכטר, העומד בראש להקת מחול בריטית משגשגת הקרויה על שמו, מציג בבכורה בישראל את המופע עטור השבחים "אמא פוליטית". זוהי יצירתו הראשונה המיועדת לערב שלם, והוא מגדיר אותה כ"העבודה הכי ישראלית שלי". במופע עשרה רקדנים ולהקה של מתופפים וגיטריסטים, ומשולבים בו עולמות שונים - סמוראי שמבצע חרקירי, דיקטטור קולני, מתופפים במדי צבא, נדכאים לבושי סחבות ומתופפים במדים.

שכטר (39), יליד ירושלים ורקדן לשעבר בלהקת בת שבע, הוא יוצר בולט ומוערך במחול הבינלאומי של השנים האחרונות. לצד הכוריאוגרפיות הוא כותב גם את המוזיקה הסוחפת, המלווה את שפת התנועה הייחודית של רקדניו.

"אמא פוליטית" הוא מופע מתריס ועוצמתי, הכולל קטעי מוזיקת רוק חיה ובועטת. לדברי המבקרים, זוהי "חוויית מחול טעונה, אנרגטית ורוטטת, אך שזורה גם ברגעי שלווה ורוך".

29 במאי, 21:00, אולם שרובר, תיאטרון ירושלים. 30 במאי, 14:30, אולם שרובר, תיאטרון ירושלים. מחיר: 229-249 שקל.

מזבוב ועכביש - מעבדת תרבות ורטיגו

מופע בין-תחומי המתרחש באזור הדמדומים שבין ערות לחלום ובין מציאות לדמיון, באמצעים של תנועה, קול ותיאטרון סיפור. היצירה נובעת מסיפורו של הרבי נחמן מברסלב, "מעשה מזבוב ועכביש", המתאר מלך אשר ניצח במלחמות רבות ובחלומו רואה את סיפורה של נשמתו. את היצירה חיבר ברוך ברנר, מנהל מעבדת תרבות שבכפר האקולוגי של ורטיגו בקיבוץ נתיב הל"ה. ברנר הוא שחקן, זמר ומורה למשחק, בוגר הסטודיו למשחק ניסן נתיב, שלמד בישיבה והוסמך לרבנות בירושלים. שותפה ליצירה רנה ורטהיים קורן, רקדנית, מורה למחול ועוזרת למנהלת אמנותית של להקת ורטיגו, נעה ורטהיים. המעבדה הינה מרכז מחקר ויצירה רב-תחומי הפועל כחלק מכפר אמנות אקולוגי בנתיב הל"ה, מאז הוקמה ב-2011. המעבדה מאפשרת מפגש יוצר בין אמנים מתחומים שונים, הנפגשים לתהליך של לימוד ושיח בנוסח בית מדרשי, המוביל לתוצר אמנותי בימתי.

30 במאי, 14:30; 31 במאי, 21:00 בית מזי"א, ירושלים. מחיר: 100 שקל

תיאטרון

"מכתבי אהבה", מחזה בכיכובם של ז'ראר דפרדייה ואנוק איימה

קשה להאמין שיהיו שוחרי תיאטרון שיחמיצו את מה שנראה כפנינה תיאטרונית של ממש: השחקן הדגול ז'ראר דפרדייה וכוכבת הקולנוע והתיאטרון אנוק איימה (כוכבת הסרטים "גבר ואישה", "לולה", "לה דולצ'ה ויטה"), מככבים במחזה חדש ומצליח בשם "מכתבי אהבה" שכתב אלברט גורני. המחזה עלה לראשונה על במות צרפת בתחילת 2014, ועבור דפרדייה, מדובר בהופעה ראשונה על במת התיאטרון הצרפתי לאחר הפסקה של עשר שנים.

במרכז עלילת המחזה - זוג נשוי בגיל העמידה. בני הזוג יושבים אחד מול השני ומקריאים מכתבים וגלויות ששלחו אחד לשנייה במשך 50 שנה. על-פי התקציר (המקורי והלא מתורגם), בני הזוג מבצעים ניתוח לב פתוח ליחסים ביניהם. כל מכתב שנפתח ומוקרא חושף את פערי השנים. הם עושים זאת באומץ, בעצב, ועם הומור. המופע בשפה הצרפתית, ילווה בכתוביות בעברית.

מתי, איפה וכמה: 19 ביוני, 21:00; 20 ביוני, 11:00, אולם שרובר, תיאטרון ירושלים. מחיר: 265-295 שקל.

Save your love - טיפול זוגי לשלישייה

רבות מדובר על הקהילה הישראלית הגדלה והולכת בברלין, בעיקר של צעירים. אריאל ניל לוין, הילה גולן וניבה דלומי, מתגוררים בברלין משנת 2010 ויוצרים ממנה. לפני שנתיים הם הגיעו לארץ עם "פוליו", שעליה קטפו את פרס ההצגה הטובה ביותר בפסטיבל הפרינג' של עכו 2012. כעת הם מגיעים ארצה עם "Save your love, טיפול זוגי לשלישייה", הצגה שבוחנת את האהבה והזוגיות בעידן הפוסט-מודרני, ועושה זאת מתוך דירה קטנטנה, ששטחה 35 מ"ר.

מתי, איפה וכמה: 6.6, 13:00, 16:00; 7.6, 21:30; 8.6, 19:00, 22:00, בית מזי"א, ירושלים. מחיר: 100 שקל.

טרטיף

אחרי שדובר קוזשווילי הרגיל את הקהל הישראלי לשמוע גרוזינית מדוברת, אפשר להתחבר אל המקור בעיבוד של תיאטרון מרג'נשווילי מטבליסי ל"טרטיף", הקומדיה הקלאסית המוטרפת מבית מולייר, שלבטח תעורר עניין בקרב חברי הקהילה הגיאורגית בישראל. זהו שיתוף פעולה שני של התיאטרון מהבירה הגיאורגית עם פסטיבל ישראל, לאחר שלפני חמש שנים התארח בארץ עם הפקה לסיפורו הקצר של צ'כוב, "הגברת עם הכלכלב".

מתי, איפה וכמה: 12.6, 20:30; 13.6, 12:00, תיאטרון ירושלים. מחיר: 199-239 שקל.

צרו איתנו קשר *5988