צים הפסידה 69 מ' ד'; המנכ"ל: "טרם הגשתי מכתב התפטרות"

התוצאות משקפות את מצב החברה טרם הסדר החוב, והן מושפעות מהלחץ המתמשך על מחירי ההובלה הימית ומסגירת קווים

חברת הספנות צים סיימה את הרבעון השני של 2014 בהפסד של 69 מיליון דולר, כפי שחושפים נתונים חלקיים מהדוחות הכספיים שלה שפרסמה בעלת השליטה בה, החברה לישראל . בסיכום המחצית הראשונה של 2014 הפסידה צים כ-132 מיליון דולר, לעומת הפסד של 207 מיליון דולר בתקופה המקבילה אשתקד.

ביולי האחרון אישרו נושי צים את הסדר החוב השני בתולדותיה, והגדול ביותר שידע השוק המקומי - תספורת של 50% מחוב של כ-3.4 מיליארד דולר.

חלקה של החברה לישראל בהסדר כלל ויתור על חוב של כ-238 מיליון דולר, הזרמה של 200 מיליון דולר, העמדת אשראי של 50 מיליון דולר נוספים וערבות של 10 מיליון דולר, וכן דילול החזקותיה לכ-32% ממניות צים. הבנקים, בעלי האוניות ומחזיקי האג"ח מצדם ויתרו כאמור על 50% מהחוב וקיבלו בתמורה כ-68% ממניות החברה. החברה לישראל, שתפרסם את דוחותיה בהמשך השבוע, צפויה לרשום בעקבות השלמת ההסדר רווח הון חשבונאי של כחצי מיליארד דולר.

הנתונים שפרסמה היום צים משקפים את מצב החברה טרם חתימת הסדר החוב: הכנסותיה ברבעון השני ירדו ב-10% ל-875 מיליון דולר, בעיקר בשל סגירת קווים, מכירת מפעל מכולות בסין ברבעון השלישי של 2013, אבל יותר מכל - בשל הלחץ המתמשך על מחירי ההובלה הימית. כך למשל המחיר הממוצע למכולה עמד ברבעון השני על 1,206 דולר, ירידה של 40 דולר למכולה (3%) לעומת המחיר ברבעון המקביל אשתקד.

"אישיות ביטחונית זה לא מאסט ליו"ר"

על דוחות צים עדיין חתום המנכ"ל רפי דניאלי, שהודיע לאחרונה ליו"ר ניר גלעד (המשמש גם כמנכ"ל החברה לישראל) על רצונו לפרוש מהתפקיד. גלעד, שניסה למנות את דניאלי ליו"ר ונתקל בהתנגדות של מחזיקי האג"ח, הסתפק בינתיים במינוי דניאלי כנציג החברה לישראל בדירקטוריון החדש של צים.

עם זאת, בשיחה עם "גלובס" ציין דניאלי כי טרם הגיש באופן פורמאלי את מכתב ההתפטרות, ולכן נכון לעתה לא החל הדירקטוריון באיתור מועמדים לתפקיד המנכ"ל.

בהתייחסו לדוחות שפורסמו היום, אמר דניאלי כי "הדוחות הנוכחיים הם של העבר, ואנחנו מסתכלים קדימה. השאיפה שלנו היא לחזור לרווחיות. מצב ענף ההובלה הימית לא השתנה, עדיין יש עודף היצע עם התאוששות מינורית, ולכן ההתמודדות של החברה עם המיקוד העסקי והיעילות התפעולית חשובה לאין שיעור, ויש לה את היכולות לעשות זאת. כשמסתכלים על יתר החברות בענף, אנחנו במצב די בסדר. אנחנו כל העת מנסים למנף את היתרונות שלנו, ולא להתמודד בכוח מול חברות בקווים שבהם הן חזקות ובעלות יתרונות גדולים משלנו".

צים סיימה את הרבעון השני עם EBITDA (רווח תפעולי לפני הוצאות מימון ומס) של 29 מיליון דולר, עלייה של 141% ביחס לרבעון המקביל אשתקד. תזרים המזומנים מפעילות שוטפת הסתכם ב-19 מיליון דולר, גידול של 36% לעומת התקופה המקבילה, והחברה רשמה הפסד תפעולי של 9 מיליון דולר, לעומת הפסד של 29 מיליון דולר ברבעון המקביל.

מלבד שאלת המנכ"ל, פועלת צים לאייש גם את תפקיד היו"ר, במקום ניר גלעד. לאחרונה הוזכר שמו של האלוף במיל' יואב גלנט כמועמד מוביל לתפקיד זה. "הוועדה לאיתור יו"ר עובדת במלוא המרץ וטרם סיימה את עבודתה", אומר דניאלי. "אישיות ביטחונית זה לא מאסט, יש תכונות נוספות ליו"ר חברת ספנות שהן לא פחות חשובות, ואנחנו מנסים למצוא את המועמדים הטובים ביותר". לפי לוחות הזמנים שנקבעו לוועדה, נציין, יש להכריז על יו"ר חדש עד לספטמבר הקרוב.

תוצאות צים לרבעון שני
 תוצאות צים לרבעון שני