צפו: האם נתניהו "העתיק" את הנאום של עצמו מ-2012?

אתמול סיכם רה"מ את מבצע "צוק איתן", אך מה השתנה מאז תום "עמוד ענן"? צפייה בנאומים מעידה כי יש יותר מהמשותף מאשר השונה ■ מצאו את ההבדלים

בנימין נתניהו - מבצע "צוק איתן" / צילום: רויטרס
בנימין נתניהו - מבצע "צוק איתן" / צילום: רויטרס

המבצע השתנה, האיומים וההסברים לא: אתמול (ד') סיכם ראש הממשלה בנימין נתניהו את מבצע "צוק איתן" לאחר הסכם הפסקת האש עם חמאס. חדי האוזן והזיכרון יכלו להבחין בדמיון הרב בין נאומו של ראש הממשלה אתמול לבין דבריו מחודש נובמבר 2012, עם סיום מבצע "עמוד ענן" בעזה. למרות ההבדלים הניכרים בין אופי המבצעים ואורכם, דברי נתניהו נשארו דומים למדי.

נתניהו בתום מבצע "עמוד ענן": "ארגוני הטרור הניחו שנימנע מפעולה תקיפה נגדם. הם טעו. פגענו במפקדים בכירים של ארגוני הטרור, השמדנו אלפי רקטות שכוונו לדרום ואת רוב הרקטות שכוונו למרכז, והרסנו מתקני שליטה של החמאס".

נתניהו בתום מבצע "צוק איתן": "כאלף ממחבלי האויב נהרגו, זה כולל בכירים, בכירים מאוד בצמרת הפיקוד שלו. השמדנו אלפי רקטות, משגרי רקטות, אמצעי ייצור לרקטות ולנשק אחר, מאגרי תחמושת, עמדות פיקוד ושליטה, מאות עמדות פיקוד".

בתום שני המבצעים בעזה נמתחה ביקורת על התנהלותו של נתניהו. הוא התייחס לכך בנאומיו.

נתניהו בתום מבצע "עמוד ענן": "בעת הזאת, הדבר הנכון למדינת ישראל הוא למצות את ההזדמנות הזאת להשיג הפסקת אש מתמשכת. כראש ממשלה מוטלת עליי האחריות, והיא אחריות עליונה, לעשות את הצעדים הנכונים לשמור על ביטחוננו. כך נהגתי, כך אמשיך לנהוג".

נתניהו בתום מבצע "צוק איתן": "כראש ממשלת ישראל אני נושא באחריות העליונה לביטחון אזרחי ישראל, וזה מה שהנחה אותי ואת עמיתיי, שר הביטחון משה בוגי יעלון והרמטכ"ל בני גנץ, בכל שלב ושלב מפעולתנו במבצע צוק איתן".

"מנהיגות, עמידות וקור רוח בעורף"

אחד ההבדלים שהופיעו בכל זאת בין הנאומים קשור לסוגיית הפסקת האש: ב-2012 נעתר נתניהו לבקשת אובמה ועצר את המבצע כבר לאחר שמונה ימים, וציין כי "בשיחה שניהלתי הערב עם הנשיא אובמה הסכמתי עמו שכדאי להעניק הזדמנות להפסקת האש, וזאת כדי לאפשר להרגיע את המצב, ולאפשר לאזרחי מדינת ישראל לחזור לשגרת החיים".

מבצע "צוק איתן", לעומתו, הסתיים לאחר מגעים ממושכים, ועל כן התייחס נתניהו למגעים ולא רק לפן ההומניטרי שלהם. "עם כינון הפסקת האש, אני יכול לומר שיש פה הישג צבאי גדול והישג מדיני גדול למדינת ישראל", אמר אמש. "החמאס הוכה קשות, והוא לא קיבל אף לא אחד מהתנאים שהוא הציב להפסקת אש, אף לא אחד".

בתום שני המבצעים שיבח נתניהו את העמידה האיתנה של העורף, למרות הנזק הרב ונטישת התושבים בעוטף עזה.

נתניהו בתום מבצע "עמוד ענן": "אני מעריך את ראשי הערים והמועצות שגילו מנהיגות וקור רוח בעורף ומעל הכל - אני מצדיע לכם, אזרחי ישראל. יש לנו צבא חזק. יש לנו עם חזק. אני גאה להיות ראש הממשלה שלכם".

נתניהו בתום מבצע "צוק איתן": "הדבר שהפתיע את החמאס זה הלכידות המופלאה שלכם אזרחי ישראל. אני חושב שהוא פשוט לא העריך נכונה את הלכידות ועוצמת העם, ואכן זו אחדות מופלאה, מפליאה".

צרו איתנו קשר *5988