"מקצצים לילדים שאין להם מה למרוח בסנדוויץ' לבית הספר"

זעם על הקיצוץ בתקציב ■ שר הרווחה מאיר כהן: "אף תוכנית של משרד הרווחה לא תיפגע" ■ גלאון: הילדים והנכדים שלנו ישלמו על "צוק איתן"

בנימין נתניהו יאיר לפיד / צילום: איל יצהר
בנימין נתניהו יאיר לפיד / צילום: איל יצהר

תגובות נזעמות במערכת הפוליטית לקיצוץ הרוחבי של 2% בתקציבי משרדי הממשלה (כ-1.9 מיליארד שקל) כדי לממן את עלויות מבצע "צוק איתן". הממשלה צפויה לאשר את הקיצוץ היום (א') בישיבה שתתקיים במועצה אזורית חוף אשקלון.

שר הרווחה מאיר כהן מסר כי "משרד הרווחה הוא התקווה האחרונה של מאות אלפי משפחות שנמצאות כפסע מקריסה כלכלית ונפשית. ממי ניקח, מאלו שאין להם מה למרוח בסנדוויץ' של הילדים לבית הספר?".

כהן הבטיח כי "אף תכנית של משרד הרווחה לא תיפגע. אני מדגיש כי לא רק שתקציב הרווחה לא יקטן - בשנה הבאה הוא אף יגדל, לרבות תקציבים ראשונים למימון מסקנות ועדת אלאלוף למלחמה בעוני. מדינת ישראל לא יכולה לאפשר שוב פגיעה בנכים, בילדים בסיכון, בחד-הוריות ובאוכלוסיות שעבורן ארוחה חמה אינה דבר מובן מאליו".

כהן אמר כי יתמוך בקיצוץ הרוחבי "מתוך אחריות משותפת לעלויות צוק איתן". עם זאת לדבריו, 6 מיליון השקלים שיקוצצו יהיו מהתוספת לרווחה, כלומר לטענתו אף תוכנית של המשרד לא תיפגע.

ראשת מרצ ח"כ זהבה גלאון מסרה כי "משמעות הקיצוץ האדיר, בגובה 690 מיליון שקל מתקציב החינוך, היא הגשת החשבון על מבצע 'צוק איתן' לילדים ולנכדים של כולנו. השימוש ב'צוק איתן' כדי לסחוט עוד ועוד כספים, תוך הימנעות ממענה על שאלות קשות כמו לאיזה מטרות נועדו הכספים והאם נעשה בהם שימוש ראוי, היא מסורת ארוכת שנים במערכת הביטחון. חשוב להזכיר לציבור, שכל שקל שלא יקוצץ מתקציב משרד הביטחון יבוא על חשבון איכות החינוך של ילדינו, המשטרה, הדירות הזולות שלא ייבנו ושכרם של הרופאים והעובדים הסוציאליים".

יו"ר ש"ס ח"כ אריה דרעי כינה את הקיצוץ "שערורייה וחוצפה" והוסיף כי "במקום לקצץ בהטבות מס לעשירים ובתקציבי עתק למעמד הגבוה, בחרה ממשלת העשירים לקחת מישראל השנייה, מאלה שקולם לא נשמע. אני קורא לחברי הממשלה להצביע נגד הקיצוץ ולא לתת יד להמשך הרמיסה של השכבות החלשות".

מוקדם יותר תקפו גם ראשי רשויות בדרום את העובדה שיישובי עוטף עזה לבדם יקבלו תוספת של 1.3 מיליארד שקל. ראש עיריית אשדוד יחיאל לסרי פרסם בדף הפייסבוק שלו אתמול כי "להפתעתי, אין זכר לסיוע הנדרש ליישובים בטווח של 40 קילומטרים, במיוחד אשדוד ואשקלון שספגו את מרב האש. זהו מסר חמור של הממשלה ואני מקווה שמדובר בטעות שתתוקן בהחלטה, אחרת לא נעבור על כך לסדר היום ונצא למאבק בלתי מתפשר".

לדברים הצטרף גם ראש העיר אשקלון, איתמר שמעוני: "אשקלון, שספגה הכי הרבה טילים במבצע הזה, לא תראה מזה שקל. אין לי שום כוונה לעבור על זה בשתיקה".

צרו איתנו קשר *5988