המדינה תובעת 2 מיליון שקל מחברות ספנות בגין הוצאות חילוץ

תובעת החזר הוצאות חילוץ והצלת אנשי צוות אונייה של החברות בלב ים בידי צה"ל

חלק מהספינה שטבעה / צילום: יחצ
חלק מהספינה שטבעה / צילום: יחצ

מדינת ישראל הגישה לבית משפט השלום בחיפה תביעה בסך כ-2 מיליון שקל נגד מספר חברות ספנות, להשבת הוצאותיה בגין פעולות איתור, חילוץ והצלה שביצע צה"ל כתוצאה מתאונה שאירעה בין שתי אניות בשטח נמל חיפה.

מדובר בתביעה נוספת שמגישה המדינה כחלק ממדיניות רוחבית של עמידה על זכויותיה בנחישות, ובכלל זה הגנה על כספי הציבור ומניעת התעשרות שלא כדין על חשבון הקופה הציבורית.

בתביעה, שהוגשה באמצעות משרד עורכי הדין גורי את שפרבר, בליווי היחידה לאכיפה אזרחית בפרקליטות המדינה והחטיבה לתביעות וביטוח במשרד הביטחון, נטען כי באחד מלילות חודש אוגוסט 2007 עגנה האנייה Shelly בנמל כשהיא עמוסה ב-2,480 טון גבס. כאשר אניית הנוסעים Salamis glory עזבה את הנמל בדרכה לקפריסין, היא איבדה את כושר ההיגוי שלה, סטתה ממסלולה והתנגשה בחוזקה באנייה Shelly, כך שנפער בה בקע גדול והיא טבעה כעבור 5 דקות.

רוב אנשי הצוות של Shelly קפצו מהסיפון לרפסודות ההצלה, אולם הקצין הראשון והמכוונן נעדרו ונמצאו בסכנת חיים מיידית. במצב זה, ועל אף שאין זה מתפקידו של צה"ל לסייע במקרים מעין אלה, החל צה"ל בחיפושים אינטנסיביים באמצעות ספינות וצוללני חיל הים ובסיוע חיל האוויר, בניסיון לאתרם.

לאחר ביצוע פעולות חיפוש נרחבות במהלך כל שעות הלילה, למחרת נמצאו גופות שני אנשי הצוות על-ידי צוללני חיל הים בתוך מגורי האנייה הטבועה.

עלות פעולות האיתור והחילוץ - לרבות שימוש בכלי שיט, יחידות ילת"ם (יחידות למשימות תת-מימיות), כלי טיס ושימוש בנורים - הסתכמה בכ-1.5 מיליון שקל.

המדינה תובעת מהחברות שניהלו והיו בעלות שתי האניות את השבת עלות פעולות האיתור והחילוץ, שכן פעולות אלה היו אמורות להתבצע על-ידי הנתבעות מתוקף אחריותן וחובתן המוסרית, ואין הצדקה כי הקופה הציבורית תישא בנטל שאינו בגדר אחריות המדינה.

צרו איתנו קשר *5988