ארדואן נגד "ניו-יורק טיימס": זעקת הקוזאק הנגזל?

תומכי ארדואן מגנים את העיתון בגין דיווחים שטורקיה היא כר פורה לגיוס מתנדבים לדעא"ש ושהיא קונה נפט מארגון הטרור ■ אך האם הרגישות לביקורת נובעת מעסקה עם השטן, שבעקבותיה שוחררו עשרות דיפלומטים טורקיים?

רג'פ טאיפ ארדואן / צילום: רויטרס
רג'פ טאיפ ארדואן / צילום: רויטרס

חוגים שמקורבים לנשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן, ועיתונים טורקיים שתומכים בו מנהלים קמפיין קולני נגד "ניו-יורק טיימס", בגין דיווחים שטורקיה היא כר פורה לגיוס מתנדבים לדאע"ש ושהיא קונה נפט זול מארגון הטרור.

הקמפיין הגיע לקרשצ'נדו במשלוח אלפי מסרונים מאיימים לכתבת המקומית של העיתון, שדיווחה על גיוס הטרוריסטים בטורקיה.

עיתונים פרו-ממשלתיים בטורקיה, בשליטת בעלי בריתו של ארדואן, פירסמו תצלום של הכתבת, ג'יילאן ייגינסו, בעמודיהם הראשונים, והגדירו אותה "בוגדת" ו"סוכנת זרה". המניע שלה, טענו עיתונים אלה, הוא להוציא דיבתו של ארדואן רעה, במה שהם כינו "מבצע רצח אופי", שנועד לעורר רושם שהנשיא הוא בעל ברית סמוי של דאע"ש.

ה"טיימס", לפחות, סבר כי פרסומים אלה מתירים את דמה של העיתונאית והעביר אותה ללונדון. היא מוסיפה לדווח משם על הנעשה בטורקיה.

משרד החוץ האמריקאי גינה אתמול את מאמצי טורקיה "להטיל אימה" על עיתונאים. "ראינו את הדיווחים על המאמצים להפחיד את כתבת 'ניו-יורק טיימס' בטורקיה", אמרה דוברת הסטייט דיפרטמנט, ג'ן סאקי. "סימונם האישי של עיתונאים מסכן את ביטחונם ומעמיד אותם בסכנה שהם ייעשו מטרה של מעשי גמול. מאמצי הפחדה אלה מנוגדים לשאיפתה המוצהרת של טורקיה לשמש כמודל דמוקרטי".

ה"טיימס" עצמו דיווח אתמול (שבת) על הקמפיין נגדו והביא את הציטוט הבא מפי ג'ואל סיימון, מנהל הוועדה להגנה על עיתונאים, ארגון בינלאומי שיושב בניו-יורק: "ייתכן שיש שיקולים אסטרטגיים מסוימים להשתלחות הזו, אבל צריך לזכור שארדואן הוא אדם בעל עור דק מאוד".

"דקיקות עורו" של נשיא טורקיה אינה איפיון חדש. כבר שמענו שרף הסובלנות שלו לביקורות נמוך יותר מכף-רגלו. אבל האם לארדואן עשויים להיות גם "שיקולים אסטרטגיים" להתנפל על העיתון המשפיע ביותר בעולם?

ייתכן כי התשובה לכך טמונה בידיעה מפתיעה שפורסמה אתמול: 49 דיפלומטים טורקיים, עובדי הקונסוליה של ארצם במוסול, עיראק, הושבו בסוף השבוע לארצם, לאחר שהוחזקו במשך יותר מ-3 חודשים בשבי סכינאי דאע"ש.

איך הושג שחרורם של בני-הערובה? אנקרה הודיעה כי שירות המודיעין שלה ניהל "מבצע חשאי" להחזיר את החטופים הביתה, אך הדגישה כי לא נערכה שום התקפה צבאית, וכי לא שולם שוחד לדאע"ש כדי לשחרר את בני-הערובה.

אולם פקידי רשות טורקיים לא סיפקו שום מידע מדוע וכיצד הועברו הדיפלומטים ובני משפחותיהם ממוסול לעיירה רקעה, בסוריה, שבה נמצא, לפי הערכות, מטה דאע"ש, לפני שהוסעו לגבול עם טורקיה ושוחררו, אומר ה"טיימס". אנקרה אף אינה מסבירה כיצד הצליחה להשיג שחרורה של קבוצה כה גדולה ממעוז דאע"ש בסוריה, בלי להיתקל בהתנגדות משמעותית ובלי לנהל מבצע צבאי.

"בשלב זה, הממשלה הטורקית נמצאת בפסגה מפני שעלה בידה להחזיר הביתה את בני-הערובה, וצריך לברך אותה על כך, אך אנשים רבים שואלים איך זה בדיוק קרה"? - אמר ל"טיימס" סולי אוזל, פרופסור ליחסים בינלאומיים באוניברסיטת קאדיר האס באיסטנבול. "אני עדיין לא מצליח להבין מה יצא לדאע"ש מזה".

תשובה אפשרית לתמיהה הזו עשויה להימצא בדיווחים שפירסם באחרונה "ניו-יורק טיימס" ושעוררו את חמת מקורבי ארדואן. באחד מהם, ביום ראשון שעבר, נכתב כי ממשל אובמה מנסה לייבש זרם של מיליוני דולרים שנשפך לכיסי דאע"ש ממכירות נפט מבארות בעיראק ובסוריה בשוק השחור הטורקי - מיליונים שהפכו את דאע"ש לאחד מארגוני הטרור העשירים ביותר בהיסטוריה - אך טורקיה אינה מסכימה לגדוע את סחר הנפט, אף על-פי שרובו מתנהל בתחומה.

עד עתה לא הצליח הבית הלבן לשכנע את נשיא טורקיה לנקוט צעד כלשהו נגד הארגון. (הדיווח הזה צוטט באותו יום ב"גלובס" תחת הכותרת "בגידת ארדואן: טורקיה מסרבת לגדוע סחר הנפט של דאע"ש").

הבהרה מצד ה"טיימס"

בדיווח נוסף, למחרת, נאמר: "מאות לוחמים זרים, חלקם מאירופה ומארה"ב, הצטרפו לדאע"ש... אך המקור הגדול ביותר של מגויסים לארגון הוא טורקיה, חברה בנאט"ו עם תסיסה של אי-שביעות-רצון בקרב מוסלמים מתחת לפני השטח... ארה"ב הפעילה לחץ כבד על טורקיה שתשגיח בקפידה רבה יותר על גבולותיה כדי לייבש את זרם הלוחמים לדאע"ש... אך עד עתה דחה ארדואן את הפניות האלה..."

הממשל באנקרה קוצף במיוחד על תצלום שליווה את הכתבה על זרימת הלוחמים מטורקיה לדאע"ש, ושבו נראה ארדואן מבקר במסגד באנקרה. ארדואן עצמו הגדיר את פרסום התצלום כ"נתעב, נאלח ומביש", "מעשה שמרמז על קיום קשר בין ממשלת טורקיה לדאע"ש".

למרבה ההפתעה, ה"טיימס" הוריד את התצלום מאתר האינטרנט שלו ופרסם הבהרה שלפיה העורכים שגו בהחלטתם להשתמש בצילום זה. אך ההבהרה מדגישה כי העיתון לא טען, או התכוון לטעון, כי ממשלת טורקיה תומכת בדאע"ש.

אולם העורך הראשי של ה"טיימס", דין בוקיי, אמר כי העיתון אינו חוזר בו ממה שנאמר בשתי הידיעות שנזכרו לעיל, וכי הוא דבק באמיתות העובדות שהובאו בהן." שתי הידיעות מדברות בעד עצמן", אמר בוקיי. "אין זה קביל שאחד מהעיתונאים שלנו ישמש מטרה ליחס כזה משלטונות טורקיה".

בכל זאת, העיתון האיסלמיסטי הטורקי "אקיט" חגג את הסרת התצלום של ארדואן במסגד מהאתר של ה"טיימס" במשפט הבא: "'ניו-יורק טיימס' מלקק את הרוק שהוא עצמו פלט".

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988