מאיר שמיר מהמר על המחשוב הלביש של אלביט

שמיר, עמי לוסטיג ורועי בן ימי השקיעו 5 מיליון דולר בחברת אבריסייט שבשליטת אלביט מערכות, העוסקת באזרוח טכנולוגיה צבאית בתחום של מחשוב לביש ■ לפני כמה חודשים השיקה אלביט מערכת ראיית טיסה לבישה המספקת מידע עדכני לטייסים

מערכת ה- SKYLENS של אלביט/ צילום: יחצ
מערכת ה- SKYLENS של אלביט/ צילום: יחצ

"מחשוב לביש" (Wearable Computing) היה כמעט בגדר מדע הבדיוני. כיום כבר מדובר על טרנד, שאולי נמצא בראשית דרכו, אבל אין ספק שיש סביבו הייפ גדול. שעונים חכמים ומשקפיים חכמים - כדוגמת גוגל גלאס שפיתחה ענקית האינטרנט גוגל - הם רק חלק מהמוצרים שאמורים לכבוש את ליבו של הצרכן, ולהשפיע על הרגלי היום-יום שלו ועל האופן בו הוא עושה שימוש ומתממשק עם האינטרנט.

המשקפיים של גוגל, למשל, מאפשרים לצלם תמונות וסרטונים, לקבל מידע על מזג האוויר, לנווט ולנהל שיחות וידיאו דרך מסך קטן שמותקן מעל העין ובהפעלה קולית. גוגל כבר השקיעה לא מעט כסף במיזם הזה, וממש לאחרונה שילמה יותר מחצי מיליארד דולר עבור השקעה בסטארט אפ אמריקני המפתח משקפי מציאות מדומה.

אבל לא רק ענקיות כמו גוגל, אפל וסוני עשויות ליהנות מהטרנד הלוהט. גם כאן בישראל יש חברות שעוסקות בתחום ובהיבטים הטכנולוגיים השונים שלו. אחת מהחברות הללו היא אבריסייט (everysight) שבשליטת חברת אלביט מערכות. אלביט, מגיעה כידוע מהתחום התעשיות הביטחוניות, היא נמצאת בשליטת מיקי פדרמן ומנוהלת על ידי בצלאל (בוצי) מכליס.

כעת, ל"גלובס" נודע כי אל אלביט הצטרפו באחרונה להשקעה באבריסייט משקיעים חדשים, ששמותיהם מוכרים היטב בשוק ההון המקומי. מדובר במאיר שמיר, הבעלים של מבטח שמיר, שהנכס המרכזי שלה הוא החזקתה במניות תנובה, ובעמי לוסטיג ורועי בן ימי, בעלי קבוצת L.R. השלושה רכשו מניות בכורה של אבריסייט בהיקף של 5 מיליון דולר, המקנות להם החזקת מיעוט באבריסייט.

בן ימי אף מונה כדירקטור בחברה, לצד שלושה בכירים מאלביט מערכות: יוסי גספר, סמנכ"ל הכספים; יורם שמואלי, מנכ"ל חטיבת כלי טיס; ואסף אשכנזי, סגן נשיא בחברה.

אלביט מערכות כבר פעילה בתחום הזה בצורה מסוימת, לאחר שלפני כמה חודשים היא השיקה מערכת ראיית טיסה לבישה בשם Skylens, הדומה לזוג משקפי שמש ומספקת מידע עדכני שמאפשר לטייסים להקטין את התלות שלהם במכשור של שדה התעופה. אלביט ציינה אז כי "המערכת מקנה לצוות האוויר יכולת הסתכלות אמיתית אל מחוץ לתא הטייס באמצעות מסלול נתוני הטיסה של היום והלילה בתנאי מזג אויר קשים".

במקביל, אלביט כבר ביקשה לרשום את השם everysight כסימן מסחרי שלה בארה"ב, תחת הקטגוריה של מוצרי מחשוב ואלקטרוניקה - כולל כל מה שקשור לחומרה ומחשוב לביש. לא מן הנמנע שטכנולוגיה שפותחה למטרות צבאיות וביטחוניות תוכל "להתאזרח" ולייצר עבור החברה הכנסות נוספות.

השלושה מכירים מחיל האוויר

שוק המחשוב הלביש הוא חלק ממה שנוהגים לכנות ה"אינטרנט של הדברים" (IoT). מודבר בהפיכת מוצרי אלקטרוניקה ותעשייה לחכמים באמצעות שילוב רכיבי תקשורת שיאפשרו "שיחה" בין התקנים שונים. מומחים אמנם חלוקים בשלב זה על ההיקף הפוטנציאלי של שוק המחשוב הלביש, אבל רבים מסכימים שכבר בשנתיים-שלוש הקרובות הוא יסתכם במיליארדים רבים של דולרים.

ההשקעה באבריסייט היא לא שיתוף הפעולה הראשון בין שמיר לבין לוסטיג ובן ימי. בשנת 2008 הם חברו יחד כחלק מקונסורציום משקיעים שתכנן לרכוש את יצרנית ציוד התקשורת גילת לוויינים, לצד משקיעים מארה"ב, קרן הפרייבט אקוויטי Gores וחברת DBG.

שמיר, שהיה עוד קודם לכן בעל מניות מיעוט בגילת בהן החזיק באמצעות מבטח שמיר, צירף את השניים אותם הכיר מימי שירותם הצבאי המשותף בטייסת בחיל האוויר. לוסטיג ובן ימי תכננו להשקיע בגילת באמצעות קבוצת L.R, העוסקת בתחומי התקשורת והטכנולוגיה בעיקר במדינות מתפתחות.

קונסורציום המשקיעים היה אמור לשלם 475 מיליון דולר תמורת גילת, אך העסקה לא יצאה אל הפועל, וגילת תבעה את הקונסורציום על פיצוץ העסקה. כשנתיים לאחר מכן קיבלה גילת פיצוי בסך 20 מיליון דולר. בניגוד לעסקת גילת, ההשקעה באבריסייט בוצעה באופן אישי על-ידי השלושה, ולא באמצעות מבטח שמיר או L.R.

צרו איתנו קשר *5988