דוח אמון
2019
הנקראות ביותר

נעילה חיובית בבורסה; אפריקה וכלכלית ירושלים קרסו

דיסקונט מוכר בנק בדרום אמריקה - המניה נחלשת ■ כלכלני לאומי: "ירידת מחירי הנפט לא תוביל לשינוי כיוון של הכלכלה הגלובלית" ■ שבוע מסחר מקוצר באירופה וארצות הברית לרגל חג המולד

הבורסה בת"א ננעלה היום (א') בעליות קלות, כאשר מדד המעו"ף טיפס בכ-0.4% והתקרב לרף ה-1,500 נקודות. זאת ברקע לעליות שנרשמו בוול סטריט בסוף השבוע והתאוששות במחירי הנפט. נזכיר כי השבוע יחול שבוע מסחר מקוצר באירופה וארה"ב לרגל חג המולד. מחזור המסחר הסתכם בכ-676 מיליון שקל.

בשבוע שעבר פדיונות גדולים מאוד בקרנות הנאמנות. כך, עפ"י אומדנים והערכות שבוצעו ע"י כלכלני מיטב דש. תעשיית קרנות הנאמנות כולה רשמה בשבוע שחלף פדיונות של כ-3.1 מיליארד שקל - זינוק של כמעט פי 3 בקצב הפדיונות לעומת השבוע הקודם. הקרנות המסורתיות רשמו פדיונות עתק של כ-4.6 מיליארד שקל, הפדיון השבועי הגבוה ביותר מאז אוגוסט 2011 , מתוכם פדיונות של כ-480 מיליון שקל נרשמו בקרנות המחקות. מתחילת החודש הפדיונות בתעשיית קרנות הנאמנות מסתכמים בכ-4.45 מיליארד שקל.

מחירי הנפט התייצבו אמנם בימים האחרונים אולם גורמים בכירים בקרטל הנפט אופ"ק מאותתים לשוק כי אין בכוונתם לחתוך את התפוקה בעוד החברות האמריקאיות ממשיכות להגביר את ההפקה באמצעות טכנולוגיית פצלי שמן. עלי אל-נעימי, שר הנפט של סעודיה, אמר בסוף השבוע כי הירידה במחירי הנפט הינה זמנית, אולם באותה נשימה הוא ציין כי יהיה זה "קשה, אפילו בלתי אפשרי" עבור אופ"ק לחתוך את התפוקה כעת, בשיא מלחמת המחירים בין אופ"ק למפיקות בארה"ב. מחיר הנפט מסוג WTI קפץ ביום שישי ב-4.5% לרמה של 56.52 דולר לחבית. זו העלייה היומית החדה ביותר מאז אוגוסט 2012.

בנק ישראל דיווח היום כי המדד המשולב למצב המשק בחודש נובמבר עלה ב-0.1%. קצב גידולו של המדד התייצב בארבעת החודשים האחרונים ברמה מעט גבוהה יותר מהקצב של החודשים מארס-יולי אך הוא נמוך יחסית לשנה שעברה.

בסקירתם השבועית ממליצים כלכלני לאומי להחזיק מניות של חברות בסקטור האנרגיה, בעיקר חברות גדולות מהעולם, על רקע הירידה במחירי הנפט. בלאומי מציינים כי ההתפתחויות בנוגע לנפט ולרוסיה "צפויות לבוא לידי ביטוי גם במעגלי השפעה נוספים, אולם לא מדובר על שינוי כיוון של הכלכלה הגלובלית. לצד זאת נזכיר כי לירידה במחירי האנרגיה, ישנן גם השפעות חיוביות על ההכנסה הפנויה של הצרכנים ועל הוצאות החברות, אשר צפויות למתן את ההשפעות השליליות. לפיכך, אנו ממליצים שלא לבצע שינויים מהותיים בתיקי ההשקעות בתקופה הנוכחית. במבט קדימה, ההתפתחויות בשווקים אף עשויות לייצר הזדמנויות השקעה".

"השיפור ההדרגתי בכלכלת ארה"ב, בשילוב עם הפיחות החד בשער החליפין של השקל מול הדולר, צפוי לתמוך ברווחי הפירמות היצואניות בישראל אשר שוק היעד העיקרי שלהן הוא ארה"ב. תופעה זו עשויה לבוא לידי ביטוי בתוצאות הרבעון הרביעי של השנה, ובמחצית הראשונה של 2015", אומרים בלאומי.

כיל ממשיכה למכור נכסים

המניות ואגרות החוב של אפריקה ישראל וכלכלית ירושלים המשיכו לצנוח גם היום בגלל המשבר ברוסיה. מירלנד של כלכלית ירושלים פרסמה היום מועדים חדשים לתשלום קרן וריבית אג"ח לסדרות א' ו-ב', כאשר היום הקובע יהיה ב-28 בדצמבר והתשלום ב-8 במאי.

מניות טבע , פריגו , קומפיוג'ן , פריון, אופקו ואיתוראן רשמו על רקע פערים חיוביים מול ניו-יורק. מניית בי.אס.פי טסה לאור הסכם השקעה עם חברה אמריקאית.

טבע הודיעה בסוף השבוע כי מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) אישר גרסה חדשה של QNASL - מוצר מקורי בתחום הנשימה (תרסיס לאף) לטיפול בנזלת אלרגית עונתית ורב-שנתית. מדובר בגרסה במינון 40 מק"ג לטיפול בתסמינים הקשורים לנזלת אלרגית (AR) בילדים בני 4-11.

כיל המשיכה למכור נכסים. ביום ו' הודיעה החברה כי היא מוכרת את היחידה העסקית Rhenoflex הממוקמת בגרמניה ובסין ל-Findos Investor, משקיע פיננסי מגרמניה. Rhenoflex מספקת חומרי חיזוק למוצרי הנעלה. העסקה צפויה להסגר ברבעון הראשון של 2015.

יו"ר ומנכ"ל חברת הרכב הסינית קורוס גו קיאן (Guo Qian) יודח מתפקידו בשל המכירות המקרטעות - כך דווח ב-China Business News. קורוס הוא מיזם הרכב הסיני של החברה לישראל וצ'רי (50% כל אחת). מאז הוקם המיזם ב-2007 הצטברה השקעתה של החברה לישראל בקורוס לכ-600 מיליון דולר ומתחילת השנה הזרימה החברה לקורוס 122 מיליון דולר, כחלק מהתוכנית העסקית של המיזם.

הבנק הקנדי סקוטיהבנק (Scotiabank) ירכוש מבנק דיסקונט את הבנק באורוגוואי - DBLA. ע"פ פרסומים בתקשורת הזרה, הצדדים חתמו בסוף השבוע על הסכם למכירת הבנק תמורת כ-100 מיליון דולר. לפי הערכות, מדובר בסכום הנמוך מעט מההון העצמי של DBLA, מה שעשוי להביא לדיסקונט לרשום הפסד בדוחותיו בגין המכירה.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא שוק ההון?
נושאים נוספים בהם תוכל/י להתעדכן
הסיפורים הגדולים של היום
נדל"ן
גלובס טק
נתוני מסחר
נתח שוק
דין וחשבון
הסיפורים הגדולים של השבוע
מטבעות דיגיטליים
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
עקבו אחרינו ברשתות