רונן קצב נגד אבי נמני: "עשה לי דברים שלא ציפיתי מקולגה"

אחרי שחגג את העברת דמארי ללייפציג, מתפנה הסוכן לסגור פינות ■ הירידה בכמות הקליינטים? "5 מאלו שפתחו נגד בוסניה לקוחות שלי" ■ זהבי ייצא לחו"ל? "טוב לו במכבי" ■ ואיך חזר לעבוד עם טביב? "עכשיו הוא משלם, ובזמן" ■ נמני: "אנחנו רגילים להכפשות האלו"

רונן קצב ואבי נמני / צילומים: תמר מצפי ושלומי יוסף
רונן קצב ואבי נמני / צילומים: תמר מצפי ושלומי יוסף

חודש ינואר הוא חג הסוכנים. חלון ההעברות של ינואר, מוסד שלא ממש מוכיח את עצמו, מספק לסוכני השחקנים הרבה עבודה. ינואר זו הזדמנות טובה להחליף כמה מילים עם אחד הסוכנים הוותיקים והמוערכים בישראל, רונן קצב. האם ערן זהבי יעבור עוד בחלון ההעברות הנוכחי? האם יעבור בקיץ? האם יעבור בכלל? קצב נשען על הספה רחבת המימדים בדירתו המרשימה מול הים השטוח של חוף הצוק בתל אביב, ומתחיל להסביר: "אחרי שזהבי כבר יצא לפאלרמו בגיל 24, הוא כבר מכוון לדברים שיעניינו אותו. כדי לעזוב הוא צריך לקבל הצעה שמקצועית מאוד תעניין אותו. לא מעניין אותו להיות עוד שחקן בקבוצה גדולה בפרמיירליג. הוא חייב להיות דומיננטי, חייב להיות מנהיג, חייב לנהל. זה מה שמוציא ממנו הכי טוב את הערן זהבי".

* הוא לא רוצה לוותר על מעמד הסופרסטאר שרכש כאן?

"הוא מתנהג כמו סופרסטאר בגלל האישיות והאופי שלו. הוא תמיד היה לידר, תמיד לקח אחריות. כשהוצאתי אותו לפאלרמו לא חשבתי שהוא יהיה ככה היום. הניסיון שהוא צובר כל שנה מדהים אותי מחדש. הוא חכם בצורה בלתי רגילה. יש לו חוכמת רחוב. אלה השחקנים שמצליחים הכי הרבה. גם ליוסי בניון יש את חוכמת הרחוב. זו גאונות. ערן זהבי כבר ניסה את הקטע של 'אני חייב לשחק בחו"ל'. לפני שהוא חתם על החוזה הגדול במכבי ת"א, הבאתי לו הצעה מסלטה ויגו. הוא אמר שסלטה מקבילה מבחינתו לפאלרמו. יש בזה הגיון. סלטה ויגו היא קבוצה בינונית בספרד שלא שואפת להישגים. היום הוא חושב איך לקחת עוד אליפות ולהיכנס לשלב הבתים של ליגת האלופות עם מכבי".

* אז לא להתפלא אם ערן זהבי יישאר במכבי ת"א גם בעונה הבאה?

"מכבי ת"א קיבלו טלפונים מקבוצות שרוצות את ערן זהבי כבר עכשיו. הם הטילו וטו מוחלט. למכבי יש מטרות, היא לא צריכה כסף, הוא השחקן הכי חשוב במועדון, ואנחנו צריכים לכבד את זה. הוא מאוד מעריך את המועדון, יש לו חוזה ענק לשש שנים. הוא לא יכול לא להעריך מקום שמכבד אותו כל כך. הוא מוכן להרוויח אפילו פחות אם הוא ירגיש דומיננטי, וממש ידגדג לו לנסות. אבל באמת טוב לו במכבי, והוא ממש לא נחוש לעזוב".

***

עד לפני כמה שנים הקצבים (הוא ואחיו הצעיר גלעד - ר.ע) היו הסוכנים המובילים הכמעט בלעדיים בשוק הישראלי. ואז קמו דודו דהאן ואבי נמני, וכל אחד העמיד קונקורנציה מכובדת. "תחרות תמיד גורמת לאיזושהי פגיעה, אבל אני בעד תחרות. מאוד קשה לתת שירות טוב אם אין תחרות. מה שהיה לפני שהייתה תחרות היה פשוט נוראי. כמעט 100 אחוז מהשחקנים היו אצלנו, אי אפשר לתת שירות טוב לכולם וחלק מהשחקנים נפגעים מזה. עכשיו כל סוכן מקבל את הייחוד שלו. נאמר שאנחנו נחשבים כאמיתיים ואמינים, כמו שקל להגיד שלדודו דהאן יש אופי קשה. הוא יודע שיש לו אופי קשה והוא לא איש קל, אבל הוא מודע לזה ויש לו הצלחות גדולות בדברים שהוא עושה. אין לי בעיה איתו ועם אבי נמני בכל ענייני התחרות, יש לי בעיה עם דברים אחרים. אם הייתי במצב של אבי נמני, אולי הייתי מתנהג בדיוק כמוהו, אבל לא הגיוני שהתקשורת נותנת לו את הבמה שהוא מקבל, זה לא פייר-פליי. שחקנים אומרים שהם נשארים עם נמני כי הם פוחדים שהוא יהרוג אותם בתקשורת".

* אבל שם מצוין יש לו.

"לי אישית הוא עשה דברים שאני לא מצפה להם, כקולגה. למשל איתי שכטר. הוא לא התנהג כמו שצריך. אמרתי לו שהוא שחקן שלי, אבל למרות זאת הוא ישב איתו, וטס איתו. יכולתי לתבוע את שכטר, אבל לא רציתי כי הוא היה בנקודה לא טובה בחיים, היה לו רע בהפועל ת"א, וסוכנים לא רבים עם שחקנים. סוכן אחר היה תובע אותו. אם אראה את נמני ברחוב אחבק אותו, אבל באיזה שהוא מקום הוא לא עבד הוגן מולי. פעמיים. אמרתי לו שהוא קובע את דרך העבודה בינינו, בצורת ההתנהגות הזו".

* מצד שני, רוב השחקנים הגדולים לוקחים מה שנותנים להם ולא הולכים עם סוכן קבוע.

"יש הרבה סוכנים שמעדיפים להיות סוכנים של עסקאות ולא של שחקנים. הם לא רוצים להיות בייביסיטר של השחקנים, ואתה רואה שכנראה הנאמנות של השחקנים היא לא כזו גדולה".

* בשורה התחתונה - שני הלקוחות הכי כבדים - זהבי ועומר דמארי - אצלך.

"זה לא רק הם. חמישה שחקנים מה-11 שפתחו נגד בוסניה - שניהם, טיבי, ייני ומשומר - הם שלי. ואני לא מחשיב שחקן כמו ברק יצחקי".

* דודו דהאן עובד קצת שונה.

"הוא חושב קצת כמו מאמן. הוא מהמר על שחקנים עוד לפני שהפכו לכוכבים. ניר ביטון, למשל. בסופו של דבר, שחקנים מחפשים את מי שמביא להם את ההצעות. דקה אחרי עסקת דמארי, פתאום יש עוד גל של שחקנים שרוצים לזוז. אם סוכנים - לא חשוב מי מהם - יוציאו שחקנים לחו"ל, ילכו איתם עוד אנשים".

* שחקנים חוששים לצאת עכשיו לחו"ל או להישאר שם בגלל האנטישמיות?

"סיפור האנטישמיות הוא קשקוש בלבוש. גם אם המצב בצרפת לא נעים, אני רוצה לראות אם אלירן עטר או שכטר היו בהרכב כל שבוע, אם הנושא הזה היה עולה בכלל".

* מה היו השיקולים של דמארי לעזוב אחרי חצי שנה את אוסטריה וינה בשביל ליגה שנייה בגרמניה?

"צריך להבין מה זה רד-בול לייפציג. זו קבוצה שהוקמה לפני חמש שנים וכל שנה, מליגה חמישית, עולה ליגה. אם היא לא תעלה השנה, היא תעלה בעונה הבאה, וכשהיא תהיה בליגה הראשונה, נראה אותה כל שלישי או רביעי בליגת האלופות. הם לא הולכים לעצור. היא לא פחות גדולה ביכולות שלה ובפוטנציאל מבאיירן מינכן. הקבוצה הזו תיקח אליפויות בגרמניה. יש שם אצטדיון של 50 אלף איש. הם השקיעו לאחרונה 40 מיליון אירו בבניין. אתה מגיע בבוקר לאימון, חונה בחניון תת קרקעי, הולך לחדר פרטי משלך, שלוש ארוחות ביום. אם יש שלג, יש מגרש מקורה חוקי לגמרי. דואגים לך לכל פיפס. הייתי בהרבה מקומות, ואף אחד לא מדגדג אפילו את מה שהולך שם. יש פה אתגר מקצועי מאוד גדול. אוסטריה וינה מדשדשת, ובוא גם נודה - אתה מקבל סכומים שאפילו לא חלמת עליהם. למה ההעברה גבוהה (5 מיליון אירו - ר"ע)? כי האוסטרים לא רצו למכור ולגרמנים הייתה היכולת לשלם. היו קבוצות בליגה הראשונה בגרמניה שרצו, אבל המחיר שהיו מוכנים לשלם לא סיפק את אוסטריה וינה".

* אדם קידן, השותף האחרון שנכנס לחברה שלכם, היה עיתונאי והוא נראה סביב העסקאות שלכם לא מעט.

"הוא היה עיתונאי ואחר כך עבד בסקאוטינג. יש לו הבנה מאוד גדולה בכדורגל, יש לו אנשים שהוא מכיר. הוא יודע לעשות חיבורים טובים. לכל אחד יש את היכולות שלו. מבחינתנו הוא שותף שלנו לכל דבר. היום, בגלל שאני יותר שבע מהשחקנים ומהקשר איתם, גלעד עובד יותר מולם. אני בא בנקודות הקשות ונותן את הפיתרון, מהניסיון שלי. אדם יותר טוב בקטע של המודיעין הראשוני. אני עובד יותר מול מכבי חיפה ומכבי ת"א, אני בקשר יותר טוב מול יענקל'ה (שחר), ג'ורדי (קרויף) או מרטין (ביין). לא רוצה להישמע מתנשא, אבל גלעד למשל בקשר יותר טוב עם חיים סילבס ואשר אלון ברעננה, ולכן הוא מולם. אנחנו מנסים לחלק את זה בצורה טובה".

***

קצת לפני הראיון מקיים קצב שיחת טלפון עם גורם בבית"ר ירושלים. הם מדברים גם על מה שקצב יגיד לבעלים אלי טביב. בהתחשב בכך שקצב תבע 5.8 מיליון שקל מטביב והפועל ת"א, והפסיד, החיבור המחודש הזה מפתיע. "אני בקשר טוב עם טביב. ידעתי לשים את התביעה בצד, למרות שזו שערורייה איך שהבורר בא לעניין הזה. אני לבד הכנסתי להפועל ת"א למעלה מ-8 מיליון אירו, וראיתי מזה אפס מאופס. יכולתי לריב עם אלי טביב או לדאוג לשחקנים שלי שרוצים להגיע לבית"ר. אני אגיד לשחקן לא ללכת לבית"ר כי רבתי עם טביב? בלעתי בהתחלה כבוד, אבל אני לא איש של אגו. היום היחסים שלי איתו הם נפלאים".

* הפעם הוא משלם?

"הוא משלם, ובזמן".

אבי נמני מסר בתגובה: "חברת נימ-גרופ יצרה לעצמה עם הזמן אמינות חסרת תקדים, ואנחנו רגילים לכל ההכפשות והדברים ההזויים שנאמרים עלינו עקב קנאה. כשעבדתי במכבי תל אביב בתור מנג'ר, והאחים קצב הרוויחו מיליונים בזכותי, הם אמרו שאני הבנאדם הכי טוב בעולם. בכל מקרה, אנחנו נגיב באופן משפטי להכפשות וניפגש איתם בבית משפט".

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988