הכרזה דרמטית של דראגי: ה-ECB ירכוש אג"ח ב-60 מיליארד אירו בחודש עד ספטמבר 2016 לפחות

(עדכון) - זאת החל מחודש מארס ■ ההערכות המוקדמות היו לרכישת 50 מיליארד אירו בחודש ■ התוכנית עשויה להימשך מעבר לספטמבר 2016, תלוי בנתוני האינפלציה ■ האירו נופל בתגובה ב-0.7% ל-1.153 דולרים לאירו

מריו דראגי / צילום: רויטרס
מריו דראגי / צילום: רויטרס

"זה בגלל המעליות, הן לא עבדו" - כך פתח מריו דראגי, נגיד הבנק המרכזי האירופי (ECB), את מסיבת העיתונאים הדרמטית בה הכריז על תוכנית הקלה כמותית גדולה באירופה, לאחר שאיחר למסע"ת ב-7 דקות. זמן קצר לאחר מכן הוא שלף את ה"בזוקה" לה חיכו בשווקים זמן כה רב: תוכנית הקלה כמותית במסגרתה ירכוש אגרות חוב בסכום של כ-60 מיליארד אירו - מעל התחזיות המוקדמות בשווקים. זאת, לאחר שהותיר היום את הריבית ללא שינוי על 0.05%.

דראגי אמר שהתוכנית תימשך עד ספטמבר 2016, "ובכל מקרה עד שנראה שיפור בר קיימא באינפלציה". במילים אחרות, ייתכן שהתוכנית תימשך מעבר לספטמבר 2016. אם כן, ההיקף המצרפי של רכישות האג"ח אמור לעמוד על 1.14 טריליון אירו לכל הפחות.

"ההגדלה האגרסיבית של מאזן ה-ECB תסייע לדחוף את האינפלציה חזרה לכיוון 2%, אולם יש עוד סיכונים", אמר דראגי, וציין כי לדעתו האינפלציה תתחיל לעלות בסוף 2015.

מטבע האירו נופל בתגובה ב-0.7% ל-1.153 דולרים לאירו.

סוכנות בלומברג דיווחה לפני המסע"ת כי ההצעה שהגיש הבנק המרכזי האירופי היא לרכישת אג"ח ב-50 מיליארד אירו בחודש עד דצמבר 2016, קרי בהיקף של 1.1 טריליון אירו.

דראגי מאמץ בכך למעשה את המדיניות המוניטרית המרחיבה של הפדרל ריזרב בשנים האחרונות וממצב את הבנק המרכזי האירופי כבנק אגרסיבי שמוכן לנקוט צעדים נועזים כדי להאיץ את הצמיחה בגוש האירו, על אפה ועל חמתה של גרמניה המתנגדת ל"להטוטים פיננסיים".

גרמניה מעוניינת בקידום רפורמות במדינות עמוסות החובות באירופה וטוענת כי לא רק שאין צורך בתוכנית הקלה כמותית, אלא שתוכנית כזו אף תקטין את התמריץ עבור מדינות הפריפריה באירופה להתייעל, לעבוד ולבצע רפורמות שיוציאו את אירופה מהמשבר.

המאזן של הבנק המרכזי האירופי עומד היום על כ-2.2 טריליון אירו, ודראגי מתכוון להעלות אותו חזרה לרמות שנראו בתחילת 2012, בשיאו של משבר החוב באירופה.