דרמה בשוק המט"ח: האירו קרס מול השקל לשפל של 12 שנה

הדולר טיפס השבוע בכ-2.1% ל-3.963 שקלים ■ בעולם נסחר האירו בשפל של 11 שנה מול הדולר - 1.126 ד' לאירו ■ אסטרטג מט"ח: הבחירות ביוון עלולות להפיל את האירו עוד יותר ■ בנק אגוד: הדולר ימשיך לעלות

אירו / צילום: רויטרס
אירו / צילום: רויטרס

האירו צנח היום (ו') בכ-2.5% מול השקל לשפל שלא נראה מאז מאי 2002 בעקבות תוכנית ההקלה הכמותית באירופה שמרסקת את האירו בשוק המט"ח העולמי.

האירו היציג איבד 2.46% ל-4.463 שקלים בעוד שהדולר היציג עלה ב-0.71% ל-3.963 שקלים. בסיכום שבועי נפל האירו ב-1.9% והדולר עלה ב-2.1%.

אתמול, לאחר ההכרזה של נגיד הבנק המרכזי האירופי מריו דרגי על תוכנית רכישות האג"ח ב-60 מיליארד אירו בחודש עד דצמבר 2016, התגובה בשוק המט"ח הייתה מתונה בהתחלה. עם זאת, כשעתיים אחרי ההכרזה החלה הדרמה בשוק המט"ח והאירו צנח.

"המסחר בשבועות הקרובים יושפע מתוכנית רכישת האג"ח באירופה ומהבחירות ביוון שייערכו בשבוע הבא", נכתב בסקירה השבועית של בנק אגוד. "הדולר צפוי להמשיך במגמת ההתחזקות מול המטבעות העיקריים ובעיקר מול האירו. נקודות התנגדות להמשך התחזקות הדולר נמצאות ב-4.057 שקלים ואחר כך ב-4.1 שקלים. נקודות תמיכה לדולר נמצאות ב-3.88 ש' ו-3.8 שקלים".

בעולם נסחר האירו ברמה של כ-1.126 דולרים לאירו - שפל של 11 שנה - לאחר שצנח אמש בכ-2% מול הדולר והיום ממשיך לרדת עוד 0.8%. גם מול המטבעות העיקריים האחרים צונח האירו, כאשר בשוק הופתעו מהאגרסיביות של הבנק המרכזי האירופי. הציפיות בשוק היו לרכישה של 50 מיליארד אירו בחודש, ודרגי הפתיע.

כעת, העיניים בשווקים נשואות לבחירות ביוון שיתקיימו ביום ראשון ולפי הסקרים מפלגת "סיריזה" הקומוניסטית אמורה לנצח. מנהיג המפלגה איים בעבר כי יוון תפרוש מגוש האירו אם לא ייענו דרישותיה להפחתת חובות, אך בימים האחרונים הוא נשמע מתון יותר בראיונות לתקשורת והבטיח שיוון תכבד את התחייבויותיה.

האירו משלים 6 שבועות רצופים של ירידות בעולם ובשוק המט"ח מעריכים כי הבחירות ביוון עלולות להיות טריגר להיחלשות נוספת של המטבע. "הבחירות ביוון הן סיבה נוספת למכור את האירו למקרה שהחלטת הבנק המרכזי האירופי לא הספיקה. סביר שהיום הצמד אירו-דולר יתייצב סביב 1.13, אבל אין שום סיבה שלא נרד מתחת לזה", אמר לסוכנות בלומברג אסטרטג מט"ח ב-Westpac Banking.

צרו איתנו קשר *5988