הבחירות ביוון יטלטלו השווקים? אלה התרחישים המרכזיים

מתח בשוקי המניות לקראת פתיחת המסחר מחר על רקע הבחירות ביוון ■ החשש הגדול ביותר הוא שספרד ואיטליה יילכו בעקבות יוון וידרשו להפסיק עם הצנע ■ וגם: 4 התרחישים שכל משקיע צריך להיות מודע להם

עצרת תמיכה בסיריזה ביוון / צילום: רויטרס
עצרת תמיכה בסיריזה ביוון / צילום: רויטרס

הבחירות ביוון שנערכות היום (א') עלולות "להחריב" את השווקים, אך ההכרזה של הבנק המרכזי האירופי ביום חמישי על תוכנית הקלה כמותית ביותר מטריליון אירו מוציאה קצת מהעוקץ היווני - כך טוענים ברשת CNBC אנליסטים ומנהלי השקעות בוול סטריט.

הבחירות ביוון יסתיימו היום ב-19:00 ותוצאות ראשוניות של המדגמים יפורסם ב-21:30. בשווקים נרשמת דריכות על רקע הציפיות לניצחונה של מפלגת "סיריזה" השואפת לשים סוף לתוכנית הצנע, גם במחיר של פרישה מגוש האירו. (לסיפור המלא)

בוול סטריט מנסים להעריך כיצד יגיבו השווקים מחר. "רוב תשומת הלב תופנה לבחירות ביוון וכרגע כל הסימנים מראים שסיריזה הולכת לנצח בגלל הקמפיין האנטי-אירופי שלהם", אמר לרשת CNBC מארק לושיני, אסטרטג השקעות ראשי ב-Janney Montgomery Scott.

יש שיגידו שתוכנית ההקלה הכמותית האגרסיבית עליה הכריז נגיד הבנק הייתה ניסיון להקדים תרופה למכה לקראת הבחירות ביוון היום. חלק מהאנליסטים בוול סטריט מעריכים שתוכנית ההקלה הכמותית יכולה להקל מעט על חששות המשקיעים מהשלכות הבחירות ביוון. אחד מהם הוא פיטר בוקבר, אנליסט בכיר ב-Lindsey Group: "הודעת הבנק המרכזי תגביל נפילות פוטנציאליות בשווקים במידה וסיריזה תנצח באופן גורף ותשיג רוב בפרלמנט. השאלה הגדולה היא מה זה אומר לגבי הבחירות בספרד ואיטליה... זה מה שישפיע על השוק ביום שני".

אלכסיס ציפרס, מנהיג "סיריזה", נשמע בימים האחרונים מתון יותר ואמר כי יוון תכבד את התחייבויותיה, אולם מצד שני הוא ממשיך להדגיש את הצורך ברה-ארגון של חובות יוון וסיום תוכנית הצנע, דבר לו מתנגדת אירופה (ובפרט גרמניה).

בוקבר הוסיף כי "יוון רוצה להישאר אך לארגן מחדש את חובותיה. מדינות אחרות יכולות לבוא ולומר: 'למה שלא תאפשרו גם לנו?'".

ב-CNBC מסמנים את כל התרחישים האפשריים לאחר הבחירות ביוון:

■ רוב ברור לסיריזה: אם סיריזה תקבל 42% מהקולות - היא תוכל להרכיב ממשלה בקלות. אך אם המפלגות הקטנות יקבלו כ-3% כל אחת, התמיכה בסיריזה יכולה לרדת לכ-34%, מה שעלול להוביל לבחירות חוזרות בקרוב.

■ קואליציה בהובלת סיריזה: נראה שזהו התרחיש הסביר ביותר. השאלה העיקרית היא האם סיריזה תוכל לקיים את הבטחתה לבוחר היווני ולשים סוף לתוכנית הצנע גם במחיר של פרישה מגוש האירו.

■ קואליציה בהובלת מפלגת "הדמוקרטיה החדשה": לפי הסקרים האחרונים, מפלגתו של ראש הממשלה הנוכחי סמראס לא תצליח להרכיב את הקואליציה הבאה. הסיכוי היחיד שלה להרכיב ממשלה יהיה אם סיריזה תיכשל בכך ורוב המפלגות הקטנות יתמכו ב"דמוקרטיה החדשה". הסבירות לתרחיש זה נמוכה.

■ בחירות חדשות בחודש מארס: אם אף מפלגה לא תצליח להקים קואליציה - יוון תלך שוב לבחירות, והפעם בחודש מארס. בתרחיש זה, ביהמ"ש העליון ירכיב ממשלה זמנית וחוסר הוודאות יימשך זמן רב יותר.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988