ירדן מימשה את האיום: המחבלת של דאע"ש הוצאה להורג

אחרי פרסום הסרטון של "המדינה האיסלאמית", שבו נשרף למוות הטייס הירדני מועאז אל-כסאסבה, דיווחה הבוקר הטלוויזיה הירדנית כי סג'ידה א-רישאווי ופעיל אל-קאעדה נוסף הוצאו להורג בתלייה

דאע"ש / צילום: רויטרס
דאע"ש / צילום: רויטרס

ירדן הוציאה הבוקר (ד') להורג בתלייה את המחבלת העיראקית סאג'ידה א-רישאווי בבירה עמאן - כך דיווחה הטלוויזיה בממלכה. זאת, בעקבות הסרטון שפורסם אמש על ידי ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאע"ש) ובו נראה הטייס הירדני מועאז אל-כסאסבה מוצא להורג בשריפה. עונש המוות על א-רישאווי נגזר עליה כבר בשנת 2006, אולם בשל הוצאתו להורג של הטייס הוחלט לזרז את ביצועו. כמו כן, הוצא להורג גם זיאד אל-כרבולי, פעיל בארגון אל-קאעדה שהיה כלוא בממלכה.

א-רישוואי נכלא בעקבות מעורבותה בפיגוע ההתאבדות בממלכה שבו נהרגו 60 בני אדם. אל-כרבולי, גם הוא מעיראק, הורשע בשנת 2008 בגין רצח אזרח ירדני. הוא נחשב למקורבו של מנהיג אל-קאעידה בעיראק לשעבר אבו מוסעב א-זרקאווי, שחוסל בשנת 2006.

דאע"ש דרש את שחרורה של א-רישאווי בתמורה לשחרור העיתונאי היפני קנג'י גוטו, אך בעמאן סירבו לאשר את העסקה כל עוד לא ימסור הארגון הקיצוני אות חיים מהטייס שמטוסו התרסק בא-רקה שבסוריה בסוף חודש דצמבר. לאחר שלא הושלמה העסקה הוצא גוטו להורג ביום שבת האחרון, אך ירדן הבהירה כי אל-כסאסבה כבר נשרף למוות ב-3 בפברואר, ולכן כל המשא ומתן עם "המדינה האיסלאמית" היה מניפולציה של הארגון.

המלך עבדאללה קיצר את ביקורו הרשמי בארצות הברית ונפגש הלילה בעקבות פרסום הסרטון עם נשיא ארצות הברית ברק אובמה. וושינגטון הבטיחה כי תגדיל את התמיכה בעמאן ותעביר לה מיליארד דולרים בכל שנה.

לפני הפגישה עם המלך, התייחס אובמה לסרטון והגדיר אותו "אינדיקציה נוספת לרוע ולברבריות של הארגון". לדבריו, "אם נכפיל את נחישותנו במסגרת מאמצי הקואליציה העולמית, נוכל לוודא שהם יובסו". דוברת הבית הלבן ברנדט מיהאן מסרה: "ארצות הברית מגנה בחריפות את פעולות דאעש, וקוראת לשחרור כל מי שמוחזק בידי הארגון". היא הוסיפה כי וושינגטון מפגינה "סולידריות עם ממשלת ירדן ועם העם הירדני".

צרו איתנו קשר *5988