מתכוננים לסערה: מצטיידים במזון ומתגברים מוקדי חירום

החל ממחר ירד לסירוגין גשם בכל הארץ, מלווה בסופות רעמים וברוחות חזקות ■ שלג ירד בחרמון, בצפון הגולן, בהרי הגליל ובירושלים ■ המפכ"ל קיים הערכת מצב מיוחדת בנושא

סערה - שלג בצפת / צילום: טליה בן לולו
סערה - שלג בצפת / צילום: טליה בן לולו

נערכים לשלג: ביישובי הצפון מתכוננים בימים האחרונים למזג האוויר הסוער העתיד לפקוד את האזור כבר השבוע. בין היתר, החלו ביישובים בהכנות הכוללות תגבור מטות החירום, הצטיידות במוצרי מזון, בתרופות, בגנרטורים ובציוד חירום, העברת הנחיות לתושבים וסיוע לאוכלוסיות מוחלשות באזוריהם.

במועצה האזורית גולן התכנס מטה החירום בהשתתפות נציגי צה"ל, המשטרה, נתיבי ישראל, חברת החשמל, שירותי הכבאות וההצלה ומגן דוד אדום כדי לתאם את חלוקת האחריות במקרה של חסימה ופילוס כבישים וכן במקרה של צורך בחילוץ והצלה. המועצה תאתר משפחות הזקוקות לסיוע, תצייד אותן באמצעי חימום ותספק את הנדרש.

נוסף על כך, התייחסה המועצה גם למשק החי והעבירה הנחיות שלפיהן יש לדאוג לאספקת מזון לבעלי חיים, לבצע בדיקת בטיחות של מבנים חקלאיים כגון לולים וסככות ולהצטייד באמצעי חימום ומזון לבעלי החיים. עוד הודגש בפני המעסיקים כי יש לדאוג לעובדים זרים בהיבט של לינה.

גם עיריית צפת פתחה את מטה החירום העירוני בשל התחזיות למזג אוויר סוער. במסגרת ההכנות הוחלט להעמיד 25 מפלסות שלג בכוננות ברחבי העיר, בדגש על פתיחת צירים ראשיים, ובראשם ציר הגישה לבית החולים זיו שבעיר. מערך מתנדבי החירום העירוני, הכולל מאות מתנדבים, יגויס ויסייע במתן סיוע לקשישים. כמו כן, יתוגבר המוקד העירוני בכוח אדם, הוכן מערך לאיתור מוקדי קפיאה והצטיידו במלח שניתן יהיה לפזר בצירים הראשיים בעת הצורך. העירייה הדגישה בפני תושביה כי בעת הסערה עבודת כלל אגפי העירייה תתרכז בפעולות המוגדרות הצלת חיים ופעולות חירום בלבד.

ראש עיריית צפת, אילן שוחט, מסר: "אנו עושים ככל העולה בידנו כדי להיערך לסופה, אולם עלינו לזכור שאיתני הטבע עלולים להיות חזקים מאתנו. אני מצפה מהתושבים לגלות אחריות ותרבות של מוכנות כפי שהיה בסערות הקודמות".

במועצה האזורית מרום הגליל התכנסו היום לישיבת היערכות. אגף הרווחה ביצע ביומיים האחרונים מיפוי של האוכלוסייה הנתמכת, ועל פי הצורך יוגש סיוע לאלה שזקוקים לכך באמצעות כלי רכב מתאימים. ביום חמישי ייפתח חדר מצב בשיתוף גורמי הביטחון וההצלה, ומוקד 108 יתוגבר בכוח אדם כדי לתת מענה לקריאות חירום. ראש המועצה עמית סופר ביקש מהציבור להיערך לשהייה ממושכת בבתים.

גם במועצה האזורית הגליל העליון נערכים. קב"ט המועצה, אסף לנגלבן, שיגר השבוע קובץ הנחיות להיערכות לתרחישים של שלג, שיבושי תנועה, הפסקות חשמל, הצפות וקפיאת ברזי מים. בהנחיותיו הוא מציע לבדוק תקינות גנרטורים ותאורת חירום, לגזום ענפים בסמוך לקווי חשמל ולפתוח ברזים מדי פעם למניעת קיפאון המים.

ראשי העיריות והמועצות האזוריות פנו לתושבים ב"אזהרת סערה" עם הנחיות היערכות מפורטות. בין היתר ביקשו מהתושבים להצטייד אף הם במוצרי מזון, בתרופות, בתאורת חירום, באתי חפירה ובמצרכים. כמו כן, הומלץ לתושבים למעט לצאת מהבית בימי הסערה, ולמטיילים הומלץ להימנע מנסיעה בימי הסופה בכבישי הגולן. תושבי הצפון הסתערו על המרכולים ועל חנויות החשמל כדי לרכוש ציוד חירום ולמלא אחר ההנחיות שניתנו להם.

מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, קיים הבוקר הערכת מצב מיוחדת במועצה האזורית חרמון בנושא היערכות לקראת מזג האוויר הסוער, בשיתוף הרשויות המקומיות במחוז הצפוני. בפתח הערכת המצב הוצגה תחזית עדכנית, שלפיה מערכת מזג האוויר הקרובה תהיה הרבה יותר מושלגת וגשומה מזו שלפני כמה שבועות. המפכ"ל הנחה את כלל הגורמים להיערך לתרחישים המחמירים ביותר כדי למנוע סיכון חיי אדם ולצמצם פגיעה בשגרת החיים. גם באגף התנועה במשטרה נערכים לסגירות ולחסימות צירים במידת הצורך. כמו כן, יתוגברו מוקדי 100 על מנת לספק שירות ומענה לאזרחים במצוקה ואף יוקם מוקד מידע ארצי.

בשל הצפי לרוחות חזקות עד 100 קמ"ש, חברת החשמל הודיעה כי היא מבקשת מהציבור לשמור על ערנות ולדווח מידית על חוטי חשמל קרועים או על נזקים אחרים לרשת החשמל. כמו כן, הציבור מתבקש להסיר ממרפסות, מגגות ומחבלי כביסה חפצים שעלולים לפגוע ברשתות החשמל בעת רוחות חזקות. כמו כן, אין לגעת בחוטי חשמל קרועים עקב סכנת התחשמלות ולדווח על כך מידית למרכז השירות 103 או למוקד משטרת ישראל 100, או באמצעות האפליקציה של חברת החשמל בטלפון הסלולרי או בעמוד הפייסבוק של חברת החשמל. בעת סערה וריבוי תקלות יפעלו מרכזי השירות 103 במתכונת חירום ויתקבלו אך ורק פניות בנושאי תקלות ודיווח על מפגעים.

צרו איתנו קשר *5988