המיזם הבינלאומי שמספק לנשים הצצה לעולם ההיי-טק

המיזם ההתנדבותי Rails Girls מאפשר לנשים בכל הגילאים להכיר את יסודות התוכנה: "רצינו להגיע לקהל יעד שמחפש את עצמו - בנות אחרי גיוס או אחרי לימודים"

משתתפות בסדנה Rails Girls / צילום: יח"צ
משתתפות בסדנה Rails Girls / צילום: יח"צ

תעשיית ההיי-טק מעניקה לנשים ייצוג חסר עקבי. מתוך כ-283 אלף עובדים בתחום, לפי נתוני הלמ"ס, רק 100 אלף הן נשים. המצב נעשה חמור יותר כאשר בודקים את מספר היזמיות, המנכ"ליות ומשקיעות ההון סיכון. בתקופה האחרונה צצות לא מעט יוזמות לקידום נשים, בין השאר על ידי העלאת המודעות שלהן. מיזם בינלאומי, ששמו ריילס גירל'ס (Rails Girls) פועל בישראל על מנת להעביר לבנות ולנשים את המסר: את רק צריכה לנסות.

התוכנית ריילס גירל'ס נולדה בשנת 2010, בהלסינקי שבפינלנד, ומאז התפשטה לכ-90 מדינות ברחבי העולם, וב-2013 נחתה גם ישראל. במסגרת התוכנית נערכות סדנאות קצרות, בנות יום וחצי, שמהוות מבוא בזק לעולם התכנות והפיתוח, לנשים בגילאים שונים, ללא התחייבות וללא תשלום. מקור השם אגב, הוא בתשתית כתיבת האפליקציות - ריילס.

באחרונה התקיימה סדנא נוספת של התוכנית באמצעות נותנת החסות הראשית שלה בישראל, חברת ההיי-טק קלרנה (בשיתוף חברות נוספות). המפגש התקיים בימים חמישי ושישי, במשרדי החברה בתל אביב, ונוהל על ידי עובדי ועובדות החברה. הסדנא הבאה תתקיים בחודש מאי.

אילונה שוב וענבל גילאי, מפתחות שעובדות בקלרנה, נמנו על צוות בן 20 עובדים שהעביר את הסדנה בהתנדבות. "הרעיון הוא ליצור קהילה שתאפשר לעבוד יחד, וכך לקרב את המשתתפות לטכנולוגיה", מסבירה גילאי, "הן בנות גילאים שונים. בשלב המיון, אחרי ההרשמה, ניסינו לתעדף בנות שיש סיכוי שיעשו שינוי בחיים".

שוב: "רצינו להגיע לקהל יעד שמחפש את עצמו - בנות אחרי גיוס או אחרי לימודים. פרסמנו את הסדנה באמצעות פליירים במכוני פסיכומטרי, מכוני כושר, אבל ללא ספק, מה שמשך את רוב תשומת הלב של המשתתפות היה הדף שלנו בפייסבוק".

האירוע נפתח ביום חמישי בערב באירוע שנקרא 'מסיבת התקנה', ובשישי בבוקר התקיים המפגש המרכזי, במסגרתו המשתתפות התחילו ללמוד ולהתנסות בסיוע צוות המדריכים.

"היו 50 בנות, ו-20 חברי צוות", אומרת שוב, "כמדריכות, הגענו למסקנה שזה מספר אידאלי שמאפשר לכל אחת לקבל תשומת לב מספקת בהדרכה".

- איך אתן הגעתן להיי-טק?

שוב: "נולדנו לזה. לשתינו יש אבא שעובד בתחום. ענבל וגם אני חיות את זה כבר מהתיכון".

גילאי: "אבא שלי עשה אקזיט כשעולם ההיי-טק בישראל עוד היה בראשיתו".

- אתן חושבות שהסדנאות האלה יכולות לחולל שינוי?

שוב: "אני לא יודעת מה קורה בפינלנד ואם זה הצליח לשנות שם משהו, אבל אנחנו רואות שכאן אנחנו מצליחות לפתוח למשתתפות את העיניים. מגיעות בנות שהמילה 'קוד' מפחידה אותן, והן רק צריכות להתנסות ולנסות כדי להבין שזה לא מפחיד. מה שמשמח הוא שיש ביקוש, ולפני כל סדנה אנחנו צריכות לסנן ולבחור את המשתתפות".

- על סמך מה הסינון?

"העדפנו כאלו שאין להן שום רקע. כאלו שהגיעו מתחומים כמו קולנוע או עיצוב גרפי".

גילאי: "בשאלון ההרשמה שאלנו אותן בין השאר מדוע הן רוצות להירשם, והעדפנו את אלו שבאמת רוצות לקחת את זה הלאה ולעשות עם זה משהו".

דריה פוקס, בת 30, שעובדת היום בתחום ההשקעות, השתתפה בסדנה האחרונה. "במסגרת התפקיד שלי אני עובדת עם חברות טכנולוגיה, אבל אין לי מושג מה זה אומר לכתוב קוד. קראתי בפייסבוק על ריילס גירל'ס, ושמעתי שזה שווה ומגניב. אני מודה שזה לא עניין של מה בכך להקדיש את יום שישי ללימודים וישיבה מול מחשב, אבל זו הייתה חוויה מיוחדת. הם לוקחים תחום שנראה מסתורי ורחוק למי שלא עובדת בזה, ומנגישים אותו. אני מאוד מעריכה את המדריכים, שבעצמם הקדישו את זמנם החופשי ביום שישי ועשו את זה בהתנדבות".

- עכשיו את יודעת יותר?

"אני לא יודעת לתכנת אפליקציה, אבל זה בעיקר עשה לי סדר בראש מבחינת המונחים. פתאום דברים נעשו ברורים יותר. זה גם עשה לי חשק להקדיש לזה זמן ואולי באמת לנסות להתקדם. זה גם משהו שהם נותנים - מהסדנה יוצאים בהנחה שזו רק הפתיחה. אחריה קיבלנו אימייל מריילס גירל'ס, עם הסבר איך אפשר להמשיך וללמוד בבית. אני לא מבטיחה שאשב על זה כל שבוע, אבל זה בטוח עשה לי חשק, גם אם זה לא יהיה פשוט".

צרו איתנו קשר *5988