האם הורדת מחירים בבזק עלולה לרסק את התחרות?

הדרך העקומה של הממשלה לטפל בתעריפי הטלפוניה בבזק: משרד התקשורת הודיע כי לא יעדכן את תעריפי בזק כלפי מעלה, והוא גם לא מאפשר לה להוריד מחירים ■ ומי נפגע? הצרכן כמובן

בזק לוגו / צילום: יחצ
בזק לוגו / צילום: יחצ

הדרך העקומה של משרד התקשורת להתמודד עם המדיניות שהוא קבע לגבי פיקוח התעריפים על הטלפוניה של בזק: במקום לאפשר לבזק להוזיל את תעריפי השיחות לטובת לקוחותיה ולטובת התחרות - מודיע היום (ה') משרד התקשורת כי לא יעדכן את תעריפי בזק כלפי מעלה בשיעור של 2%-4%.

עדכון התעריפים הוא חלק מנוסחה שנקבעה לפני למעלה מעשור על-ידי פרופ' ראובן גרונאו, והיא אמורה לאפשר את ייקור תעריפי החברה בהתאם לנוסחה קבועה שמשקללת מספר פרמטרים. אלא שב-4 השנים האחרונות המשרד לא מייקר את תעריפי החברה בגלל שאף אחד מהשרים לא רצה להיראות כאילו הוא מייקר את תעריפי התקשורת לצרכנים, ולכן בניגוד למדיניות המשרד, בוטל העדכון כל שנה מחדש.

אלא שביטול העדכון מלמד עד כמה מדיניות המשרד ארכאית לגבי הפיקוח על בזק, משום שבידו השנייה המשרד מונע מבזק להוריד מחירים, וכמעט כל בקשותיה לאישור סלי תעריפים מוזלים נדחות כל פעם מחדש.

אז מצד אחד משחררים הודעה לתקשורת ומתגאים בכך שלא מעלים את תעריפי בזק על-פי נוסחת העדכון - ומצד שני לא מאשרים לחברה להוריד מחירים, כי חוששים שהורדת התעריפים תפגע בתחרות.

יוצא איפה שמשרד התקשורת הוא זה שכופה על בזק תעריפים גבוהים, מחשש שתעריפים נמוכים יביאו לפגיעה במתחרותיה.

איך שלא מסתכלים על זה, הציבור יוצא נפגע, כי ברור שהמחירים המפוקחים של בזק גבוהים מדי, כך שלמעשה למשרד יש אחריות לרווחיות הגבוהה שמציגה החברה, ומצד שני התחרות לא מגיעה לשיאה, משום שבזק לא יכולה להתחרות ולהוריד מחירים.

החשש של המשרד מפני הורדת תעריפים בבזק מבוסס ובמידה רבה אולי צודק, וזאת משום שמצב מתחרותיה של בזק הוא בכי רע. כל חברות התקשורת נמצאות היום בנסיגה מלבד בזק. המתחרות הפוטנציאליות של בזק כמו סלקום ופרטנר מוגבלות ביכולת שלהן להתחרות בבזק, על רקע הפגיעה הקשה ברווחיות הסלולר.

יוצא שהיום משרד התקשורת אוכל את פירות הבאושים של מדיניותו מלפני 4 שנים, משום שכאשר היה צריך להכניס את חברות הסלולר לתחרות בשוק הקווי, וכאשר היו להן מקורות ורווחיות לעשות זאת לפני כמה שנים, הוא עיכב את כניסתן, משום ש"התברבר" במשך שנים בהשלמת המדיניות שתאפשר זאת.

כעת, כשמצבן הולך ונשחק, והן לפני הפסדים, המשרד מצפה שהן ייכנסו לשוק הקווי ויתחרו בבזק. המחיר שאנו משלמים, כאמור, הוא בכך שקיים חשש גדול שהורדת מחירים בבזק תפגע קשות בתחרות שרק מתחילה בשוק הקווי, ולכן רוב הציבור לא יכול ליהנות מתחרות משוכללת עד הסוף.

האם היתר לבזק להוריד תעריפים יהרוס את התחרות המתפתחת? כששואלים את מתחרותיה, התשובה ברורה. אבל אם ישאלו את הצרכנים - לא בטוח שהתשובה תהיה זהה.

צרו איתנו קשר *5988