חיים סבן: "אורנג' נכנעה ללחצים של גופים אנטישמיים"

המיליארדר ובעל השליטה בפרטנר תוקף בריאיון לחדשות 2 את אורנג' העולמית: "בכל דור ודור קמים עלינו לכלותנו - ונילחם בהם" ■ הביע אכזבה מממשלת צרפת: "היה ראוי שתנתק את עצמה מדבריו של מנכ"ל אורנג'"

חיים סבן / צילום: יחצ
חיים סבן / צילום: יחצ

לאחר שמנכ"ל אורנג' העולמית, סטפן רישאר, התבטא אמש (ד') בחריפות נגד ישראל ואמר כי אם היה יכול היה מנתק את הקשר עמה "כבר מחר"; ולאחר שאורנג' העולמית הודיעה היום (ה') כי בכוונתה לממש את הצהרתו ולנתק את הקשר עם חברת פרטנר הישראלית - בעל השליטה בפרטנר, המיליארדר חיים סבן, מגיב הערב לסערה, תוקף את התנהלות אורנג' ומביע אכזבה מממשלת צרפת.

בריאיון למהדורה המרכזית של חדשות ערוץ 2 אמר סבן כי אורנג' העולמית "נכנעת ללחצים של כל מיני גופים אנטישמיים. בכל דור ודור קמים עלינו לכלותנו; אנחנו חזקים ונהיה מאוחדים ונילחם בהם".

הוא הוסיף כי "היה ראוי שממשלת צרפת תקום ותאמר את דבריה ותודיע שהיא לגמרי מתנתקת מדבריו של מנכ"ל אורנג'".

חרם הזה הוא לגמרי לא במקום משום בחינה", המשיך סבן. "(אורנג' העולמית) חתמה איתנו חוזה ל-10 שנים לא מזמן. אנחנו צריכים כולנו להבין שפרטנר היא חברה ישראלית לכל דבר, ושאורנג' היא מותג שאנחנו חוכרים למעשה מפראנס טלקום".

בשל כך, לדבריו, הצהרת אורנג' העולמית על ניתוק אפשרי של החוזה עם פרטנר הישראלית היא "חסרת כל תוכן מעשי. אנחנו גם שוקלים את כל האופציות שלנו בעקבות ההצהרה, שהיא מזיקה מבחינה בינלאומית".

במהלך הריאיון נשאל סבן האם ייתכן שהצעד שאותו מתכוונת לנקוט אורנג' העולמית הוא המחיר של היעדר יוזמה מדינית - ומתח ביקורת על ממשלת ישראל. "יש ממשלה שלה דעות ברורות לכולם, ואם היא תפעל בשטח על בסיס הדעות שלה כפי שהן מצטיירות היום - אנחנו בצרה ענקית".

מוקדם יותר היום התייחס מנכ"ל פרטנר, איציק בנבנישתי, לפרשה. בריאיון לתכנית "שש" עם עודד-בן עמי הוא אמר כי "אורנג' נכנעה ללחץ של החרם הערבי. אנחנו זועמים על מה שאמר המנכ"ל. אין להם שום זכות לנתק איתנו את החוזה. נבדוק את העניין ונמצה את כל המהלכים שבידינו לנקוט".

בנבנישתי הוסיף וחזר על המסר של החברה מאז הקריאה לחרם של המנכ"ל העולמי אמש. "פרטנר היא חברה ישראלית", הסביר. "מי ששולט בה הוא חיים סבן, ישראלי-אמריקאי, פטריוט גדול, שפועל רבות בעולם למען מניעת ניתוקנו מהעולם".

לדבריו, מאז אמש מקבלת פרטנר תמיכה רחבה מאוד מהציבור בישראל. "לאף מנכ"ל, בשום מדינה בעולם, לא תהיה הזכות להגיד לנו אף פעם איפה לפעול", הכריז בנבנישתי. "אנחנו חברה ישראלית, ונמשיך לשרת 3 מיליון לקוחות מרוצים".

באורנג' העולמית הבהירו כי ניתוק החוזה עם פרטנר הישראלית אינו צעד פוליטי. הסיבה לכך, לדברי החברה, היא שהיא "לא רוצה להמשיך את נוכחות המותג במדינות שהיא אינה פועלת כמפעילה רשמית. בשל כך ותוך כיבוד הסכמים קיימים, אורנג' מבקשת לשים סוף להתקשרות. קבוצת אורנג' היא מפעילת תקשורת, וככזו הדאגה העיקרית שלה היא להגן ולקדם את ערך המותג שלה בשווקים שבו הוא מוצג. הקבוצה אינה עוסקת בכל סוג של ויכוח פוליטי בשום נסיבות שהן".

"קבוצת אורנג' אינה בעלת מניות של פרטנר, ואין לה השפעה על האסטרטגיה או הפיתוח המבצעי של החברה", הוסיפו באורנג'. "ההסכם שנחתם לפני הרכישה של אורנג' על-ידי פראנס טלקום בשנת 2000 הוא ההסכם ארוך-הטווח היחיד למותג ברישיון בתוך קבוצת אורנג'".

נשיא המדינה, ראובן (רובי) ריבלין, התייחס הערב לאיומי החרם האחרונים ואמר כי "באופן מטריד, טרם שמעתי גינויים של ראשי המדינה בצרפת לדברים שהשמיע מנכ"ל פראנס טלקום, ואני מצפה שקולם יישמע כאן - בישראל ובקהיר".

צרו איתנו קשר *5988