יומני היקר: מה מסתירים 4 ראשי ערים ביומני הפגישות שלהם?

מה מסתירים ראשי העיריות של קריית גת, חיפה, רמת-גן ועכו ביומני הפגישות שלהם - ולמה בניגוד ל-53 ראשי רשויות אחרים, הם מסרבים לגלותם?

ישראל זינגר / צילום: שלומי יוסף
ישראל זינגר / צילום: שלומי יוסף

חוק חופש המידע והדין המתפתח בעקבותיו הולכים ומרחיבים את חובת השקיפות החלה על הרשויות. במהלך השנה האחרונה נחשפו יומניהם של מרבית שרי הממשלה הקודמת במסגרת מאמצים שהובילה בין היתר התנועה לחופש המידע.

לאחר ש"נכבש" היעד של יומני השרים, ביקשה בחודשים האחרונים עמותת הצלחה לקבל גם את יומני מנכ"לי המשרדים הממשלתיים וראש הערים והמועצות האזוריות. כל מנכ"לי המשרדים נענו לבקשות, וכך גם רוב רובם של ראשי הרשויות.

ואולם, ב-4 רשויות - קריית גת, חיפה, רמת-גן ועכו - הערימו קשיים וסירבו להעביר את יומני ראשי העיר, בהסברים שונים ומגוונים: מטענות כי מסירת היומן תאלץ את העירייה לבקש רשות מ-7,000 צדדים שלישיים (קריית גת), דרך הטענה כי חשיפת הלו"ז של ראש העיר תפגע בתפקוד השוטף של העירייה (חיפה, רמת-גן) ועד לחשש לפגיעה בחייו של ראש העיר כתוצאה מחשיפת היומן (עכו).

עמותת הצלחה פנתה ל-57 רשויות מוניציפליות, לרבות חיפה, ירושלים, אשקלון, באר-שבע, חולון, בת-ים, רמת-גן, רמת-השרון, ראשון-לציון, עפולה, נתניה, הרצליה, נצרת עילית, תל-אביב, הוד-השרון ועוד רשויות רבות. כל הרשויות - למעט 4 הרשויות "הסרבניות" - שיתפו או משתפות לפי שעה פעולה עם בקשת התנועה לקבל את יומניו של ראש הרשות.

כך עשו כאמור גם מנכ"לי המשרדים הממשלתיים השונים, שהעבירו את יומניהם במלואם, למעט הסתרת פרטים במקומות שהוראות משרד המשפטים מתירות זאת, לצורך הגנה על פרטיות או על נושאים אחרים שהדין מכיר בחסיונם.

עיון במרבית אותם יומנים אינו מספק הפתעות רבות. רוב היומנים כוללים פגישות שגרתיות, התייעצויות, פגישה עם שר זה או אחר, דברי ברכה בפורום כזה או אחר וכו'.

לצד זאת, יש מי שחושב שחשיפת הלו"ז מפריעה לעבודה ועשויה לפגוע בעצמאות העירייה - עיריית רמת-גן לדוגמה. בתחילה טענה העירייה במכתב לעו"ד אלעד מן, היועץ המשפטי של עמותת הצלחה, כי העירייה אינה יכולה למסור את יומניו של ראש העיר, ישראל זינגר, לאור העובדה כי מתנהלת חקירה פלילית בקשר לנעשה בעירייה.

זה היה בתחילת השנה, אך ביוני שינתה העירייה את טיעוניה וטענה בין היתר כי העברת הלו"ז של ראש העיר עלולה לפגוע בעבודה הסדירה של העירייה: "מטבע הדברים, פגישות בלשכת ראש העיר נסובות פעמים רבות על עיצוב מדיניות, תהליכי ביקורת, משא-ומתן עם גורמים שונים, ניהול פנימי, הליכי משמעת, הליכי אכיפה וצנעת הפרט (כך במקור - ג'מ') - תכנים המהווים כל אחד לחוד, ודאי במצטבר, נימוק לאי-מסירת המידע בהתאם לחריגים הקבועים בחוק. זאת על מנת שלא לפגוע בתהליכי קבלת החלטות, לגרוע מאיכות ההחלטות ולמנוע מבעלי תפקידים להביע את דעתם הכנה והגלויה ולנהל דיאלוג אמיתי וענייני, מחשש שהדיון יהיה חשוף לעין כל", פירטה העירייה.

עיריית רמת-גן אינה היחידה שנאחזת בחקירות שמנהלת המשטרה כהסבר לאי-מסירת היומן. עיריית עכו טענה טיעון צבעוני למדי, הקשור לאירוע פלילי אחר שנחקר - אירוע הירי בראש העיר שמעון לנקרי, מ-2013. לנקרי נפצע כאשר נורה במכוניתו, סמוך לכפר יסיף בשעת לילה, בנסיבות שעדיין נחקרות.

לדברי העירייה, מסירת הלו"ז עשויה לסכן את ביטחונו של ראש העיר, "המוגדר על-ידי משטרת ישראל כמאוים ברמה 6 - הרמה הגבוהה היותר", כפי שהסבירה דוברת העירייה שרון דהאן. דהאן הסבירה כי לפיכך יש טעם ב"צמצום שותפי הסוד בפרטים היכולים לחשוף דפוסי נסיעה, מיקומי פגישות, לוח זמנים ומיקומו של המאוים (לנקרי - ג'מ')".

נגד עיריות חיפה וקריית גת הגישה עמותת הצלחה לאחרונה עתירות מינהליות באמצעות עורכי הדין אלעד מן ויובל יועז, לאחר ששתי העיריות סירבו להעביר את הלו"ז של ראשי הערים. עיריית חיפה נימקה את הסירוב בנימוק דומה לזה של עיריית רמת-גן, לפיו העברת הלו"ז של ראש העיר, יונה יהב, תביא לפגיעה בתפקוד העירייה.

תגובתו החריגה של ראש עיריית קריית גת, אבירם דרהי, התקבלה באמצעות שלמה דיין, הממונה על חופש המידע בעירייה. דיין שלח אי-מייל שאליו כיתב עשרות אישים העובדים בעשרות רשויות מונציפליות, מצפון הארץ ועד דרומה, בו ביקש בין היתר כי אנשי עמותת הצלחה יעבירו קודם את יומניהם לעירייה, כתנאי למסירת המידע.

דיין פירט אף שנדרשת קבלת הסכמה של אלפי צדדים שלישיים, שפגשו את ראש העיר, למסירת המידע כדי שלא לפגוע בפרטיותם של הצדדים השלישיים. הכיצד? משום שראש העיר מקיים כאלף פגישות בשנה, עם כ-3 משתתפים בכל פגישה ובנוסף, ראש העיר פוקד כ-3 אירועים ביום (חתונות, בר-מצוות, לוויות, שבת חתן וכו'), ובכל אירוע הוא מדבר עם 5 אנשים בממוצע. על סמך נתונים אלה העריך דיין כי לפי "הערכה זהירה, מדובר בלמעלה מ-7,000 צדדים שלישיים לכל שנת פעילות".

רמת-גן: נמסור את היומנים

עיריית רמת-גן מסרה: "הודגש בפני הפונה כי העירייה אינה מתנגדת באופן עקרוני למסירת יומן פגישות ראש העירייה, אולם קיימות ישיבות רגישות שאינן יכולות להיכלל ביומן זה. בהתאם להנחיית ראש העירייה, נמסור את יומן ראש העיר לידי הפונה תוך השחרת פרטים שיש להסתירם, בהתאם להוראות משרד המשפטים".

דוברת עיריית חיפה מסרה: "עם קבלת הבקשה הוזמנו הפונים להגיע ללשכת ראש העיר ולעיין באופן חופשי ביומן".

דוברת עיריית קריית גת מסרה: "מדיניות העירייה בתחום חופש המידע היא כי כל מידע (מחוייב או מבוקש) שניתן לפרסמו, יפורסם באתר האינטרנט העירוני. מדיניות זו תמנע ספסרות במידע או שימוש סלקטיבי במידע על-ידי גורמים אינטרסנטיים".

את תגובת עיריית עכו לא ניתן היה להשיג.

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988