מקסיקו: "ראיון שערך שון פן עם אל צ'אפו סייע בלכידתו"

לדברי גורם המקורב לממשלה, הרשויות החלו לעקוב אחר פן לאחר שנודע להן על פגישה בינו לבין ברון הסמים חואקין גוזמן, וכך גילו את מקום המסתור שלו ■ מקסיקו הודיעה כי תסגיר אותו לארה"ב

שון פן / צילום: רויטרס
שון פן / צילום: רויטרס

ברון הסמים המקסיקני חואקין גוזמן, המכונה "אל צ'אפו", נפגש במקסיקו עם השחקן האמריקאי שון פן לפני כמה חודשים - כך דווח היום (א') במגזין "רולינג סטון".

במאמר שפורסם במגזין וחובר בידי פן מובא ראיון שקיים עם גוזמן ועסק במגוון נושאים - החל מסחר בסמים וכלה בפוליטיקה של המזרח התיכון ורצונו של גוזמן להפיק סרט על חייו. כמו כן תיאר השחקן את הסיכונים שלקח כדי לקיים את הפגישה.

גורם המקורב לממשלה אמר היום כי הראיון שערך גוזמן עם פן סייע לכוחות הביטחון לתפוס את הפושע הנמלט. לדבריו, לרשויות נודע על פגישה בין השניים באוקטובר האחרון, והן החלו לעקוב אחריו. בעקבות המעקבים אחר פן גילו לבסוף את מקום המסתור של גוזמן.

התובעת הכללית של מקסיקו, לורטה לינץ', אמרה הלילה כי תחל בהליך הסגרה לארצות-הברית של גוזמן, ראש קרטל הסמים "סינלואה" - כך דווח ברשת BBC. זאת, עקב בקשה אמריקאית שהוגשה בשנת 2014.

גוזמן הוגדר "אויב הציבור מספר אחת" על-ידי הוועדה לפשיעה של העיר שיקאגו שבאילינוי בשנת 2013, והוגשו נגדו כתבי אישום לבתי משפט ב-7 מחוזות בארצות-הברית.

משרד התובע הכללי הודיע כי לעורכי הדין של גוזמן יהיו 3 ימים להגיש את התנגדותם להסגרה ו-20 ימים נוספים כדי להוכיח את טיעוניהם נגדה. בסוכנות הידיעות הצרפתית דווח כי משך הזמן שיוקצב להם יכול להתארך. ארצות-הברית כבר הגישה בקשות דומות בעבר, והן נענו בשלילה, אך ככל הנראה הוחלט שלא בטוח להחזיק עוד את גוזמן במקסיקו, משום שהוא עלול לשחד אנשי שלטון או גורמי ביטחון כדי שיסייעו לו.

עורך דינו של גוזמן, חואן פבלו בדילו, אמר כי מרשו "לא צריך להיות מגורש לארצות-הברית או לכל מדינה זרה אחרת". זאת, לדבריו, "משום שלמקסיקו יש חוקים המעוגנים בחוקה, ועל המדינה לכבד את ריבונותה ואת מוסדותיה שמחובתם להביא לצדק".

בדילו הוסיף כי ההגנה כבר מילאה 6 בקשות לביטולו של הליך ההסגרה. לפני כמה חודשים הוא אף ציין כי בקשת ההסגרה היא הסיבה שבגללה נמלט גוזמן מהכלא.

לפני יומיים הכריז נשיא מקסיקו, אנריקה פניה נייטו , כי גוזמן נתפס והושלך לכלא השמור ביותר במדינה שממנו ברח. בהודעה שפרסם בחשבון הטוויטר שלו הודיע פניה נייטו: "המשימה הושלמה. יש לנו אותו. אני רוצה להודיע למקסיקנים כי חואקין גוזמן לוארה נעצר".

גוזמן נתפס לאחר שכוחות הביטחון פשטו על הבית שבו הסתתר בעיר לוס מוצ'יס במדינת סינלואה שבצפון-מערב מקסיקו. בפשיטה נהרגו חמישה מאנשי, ושישה נוספים נעצרו. גוזמן עצמו ברח מהבית דרך תעלות הביוב ונמלט מהמקום ברכבו, אך נתפס בתום מרדף בצפון העיר.

אחרי שנלכד הוצג גוזמן לכלי התקשורת במדינה, כשלגופו בגדי ספורט כחולים. כוחות מיוחדים של הצבא הובילו אותו למסוק שהחזיר אותו לכלא, כשהוא כבול באזיקים. באמצע הדרך עצרו אותו והפנו את פניו לכתבים שהיו במקום, כדי שיוכלו לתעד את הבעת פניו.

בחודש יולי האחרון נמלט גוזמן מכלא אלטיפלאנו השמור ביותר במדינה, ובריחתו גרמה למבוכה גדולה לנשיא מקסיקו ולכוחות הביטחון. זו הייתה הבריחה השנייה של ברון הסמים מהכלא. בתאו של גוזמן נמצאה מנהרה באורך של קילומטר וחצי שהובילה אל מחוץ לכלא, הנמצא כ-90 קילומטרים ממערב למקסיקו סיטי הבירה.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא דין וחשבון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988