מני נפתלי: "יש עוד המון דברים שלא הוצאתי החוצה"

מני נפתלי, לשעבר אב הבית במעון נתניהו, מגיב על זכייתו בתביעה: "פגעו בי בצורה הכי אכזרית שיכולה להיות; ראש הממשלה מנע ממני פרנסה" ■ עובדת לשעבר במעון: "הצדק יצא לאור, זה יום שמח"

מני נפתלי / צילום: אוריה תדמור
מני נפתלי / צילום: אוריה תדמור

אתי חיים הייתה טבחית במעון ראש הממשלה ועבדה תחת אב הבית מני נפתלי, עד שיום אחד, לדבריה, "הרגשתי שאני לא יכולה לעמוד בעומס הנפשי והתמוטטתי". בשיחה עם חדשות 2 היא מברכת הערב (ד') את נפתלי על זכייתו בתביעה נגד מעון ראש הממשלה: "אין ספק שזהו יום שמח עבורנו - הצדק יצא לאור".

חיים, שלדבריה הייתה נתונה גם היא להתעמרות מצד אשת ראש הממשלה שרה נתניהו, לא תבעה - אך העידה לטובתו של נפתלי. "בית הדין קבע שהושפלנו והועלבנו וקבע שדיברנו אמת", היא אומרת. לדבריה, תחילה חששה להעיד במשפט, אך אולצה לעשות זאת בצו בית משפט. "חששנו, גברת נתניהו לא חסה על כבודנו".

"במעון הרשמי של מדינת ישראל, המקום שאמור לשמש דוגמה ומופת, הושפלנו, עבדנו שעות רבות, לא היו לנו שבתות וחגים, לא הייתה לנו משפחה, לא היינו בני אדם שם", היא אומרת. "הניצחון היום הוא של כולנו, זכייתנו של מני היא זכייתנו. לא תבעתי, ואינני מתכוונת לתבוע, הכסף מעולם לא היה המטרה כאן".

"במהלך עדותי שמרתי לכל אורך הדרך על כבודו של ראש הממשלה וכבוד המקום שבו עבדתי, סירבתי להוציא דברים החוצה, ואני עדיין מסרבת", היא מדגישה. "הלחץ הביא אותי לידי כך שלא יכולתי לעמוד על הרגליים יותר, זה היה לחץ מכל עבר. הגברת דרשה וצרחה, ובשלב מסוים התמוטטתי. זה היה היום האחרון שלי בעבודה. בית הדין נתן לנו להבין שקיים צדק, ואני מקווה שאף עובד לא יעבור את מה שאנחנו עברנו שם". 

גם נפתלי עצמו הגיב הערב לזכייתו בתביעה ואמר: "ראש הממשלה מנע ממני להתפרנס עד לתקופה הזאת". הוא רמז כי יש נושאים אחרים שראויים לביקורת ציבורית, אולם הוא לא חשף אותם.

"רואים פה שאדם כמוני, אזרח מהשורה, פגעו בו בעבודה בצורה הכי קשה, ואחר-כך אשתו טוענת שאני נהייתי סלב. עברתי דברים מאוד קשים בחיים על-מנת להתפרנס בכבוד. ראש הממשלה מנע ממני להתפרנס עד לתקופה הזאת, ועדיין שמרתי על קור-רוח ולא הוצאתי דברים, פרט לאלה שעניינו את המשטרה ואת בית הדין לענייני עבודה. יש הרבה דברים שלא הוצאתי על תפקודו ושהפריעו לי בתפקודו", אמר נפתלי.  

 

מני נפתלי יפוצה

מוקדם יותר היום קיבל בית הדין לעבודה את תביעתו של מני נפתלי, שטען לתנאי העסקה פוגעניים בשל יחסה של שרה נתניהו; וקבע כי הוא יקבל 170 אלף שקל. "העובדים נדרשו לעבוד שעות רבות וחריגות", הסביר בית הדין. "בשל כך תחלופת העובדים במעון ראש הממשלה הייתה גבוהה וגרמה למחסור כרוני בכוח-אדם".

בית המשפט קיבל את טענת המדינה לפיה מעון ראש הממשלה הוא "סביבת עבודה ייחודית השונה מסביבת העבודה המקובלת במגזר הציבורי. ואולם עובדה זו אינה מצדיקה העסקה פוגענית שבה עובדים חסרי אונים נאלצים לעבוד שעות רבות מאוד, תוך שהם חשופים לדרישות מוגזמות להעלבות ולהתפרצויות זעם".

"דווקא מעון ראש הממשלה, על כל המורכבות שלו, אמור לשמש מופת ודגל לשמירה קפדנית על זכויותיהם של העובדים בו ועל קיומה של סביבת עבודה ששוררים בה יחסים של כבוד והערכה לעובדים, או לפחות יחסי עבודה המתאפיינים באדיבות ובענייניות", הוסיף בית הדין. "לדאבוננו הרב, זו לא התמונה המצטיירת בתיק זה". 

 

יומן קורונה:
ניוזלטר יומי על כל מה שצריך לדעת
הרשמה
הרישום נכשל
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988