"לפצות ב-620 א' ש' מנופאית שסירבה לעלות על מנוף בזמן סערה"

ההסתדרות תובעת את חברת מכלוף בכור ובניו שפיטרה את קטי קרקולוב, מפעילת מנוף שסירבה לסכן את חייה ולעלות על עגורן ביום בו נשבה רוח עזה ■ ניסנקורן: "הגיעה העת לשים בראש סדר העדיפויות את הבטיחות בענף הבנייה"

קטי קרקולוב / צילום: דוברות ההסתדרות
קטי קרקולוב / צילום: דוברות ההסתדרות

תביעה דרמטית ותקדימית הוגשה היום (ה') על-ידי ההסתדרות לבית הדין האזורי לעבודה בבאר-שבע נגד חברת הבנייה מכלוף בכור ובניו, שפיטרה את קטי קרקולוב לאחר שסירבה לסכן את חייה ולהמשיך את עבודתה על עגורן ביום בו נשבו רוחות חזקות במיוחד.

בבקשה, שהוגשה על-ידי הלשכה המשפטית של האגף לאיגוד מקצועי בהסתדרות, בראשות עו"ד איריס ורדי ועורכות הדין חנה שניצר-רהב, גלי שטיינברג ואילה פלזנטל דברת, נטען כי מכלוף בכור ובניו העסיקה את קרקולוב באופן הפוגע בכבודה, המנוגד לחוק והמסכן את חייה, ולכן עליה לפצותה ב-500 אלף שקל לפחות.

לצד זאת טוענת ההסתדרות כי פיטוריה של קרקולוב נעשו גם על רקע מצבה המשפחתי כאם יחידנית לשני ילדים, ובשל האפליה הכרוכה בכך יש לפצותה בסכום נוסף בגובה 120 אלף שקל.

קטי קרקולוב היא מפעילת עגורני צריח במקצועה, אשר החלה לעבוד באתר בנייה של מכלוף בכור ובניו באשקלון בחודש מארס אשתקד. מכלוף בכור ובניו היא חברת הבנייה העוסקת בין היתר בבניית מבני מגורים, בעיקר בדרום, ונוסדה ב-1982.

בבוקר 21 בפברואר, לפני כשבועיים, התייצבה קרקולוב לעבודתה כהרגלה. בצהרי היום, שהיה חורפי במיוחד, ולאחר שקרקולוב ועמיתיה הרגישו כי נשבה רוח חזקה שטלטלה את המנוף המיתמר לגובה 70 מטר, היא חששה לשלומה והחליטה לרדת ממנו מיידית. באותה השעה, לפי נתוני השירות המטאורולוגי, נשבו במקום רוחות במהירות העולה על 40 קמ"ש, המוגדרת כ"רוח עזה".

לאחר הפצרות ולחצים שהופעלו עליה מצד הממונים באתר הבנייה, לחצים שלוו בלגלוג וזלזול וכן באיומים לפיהם אם לא תעלה בחזרה היא תפוטר, החליטה קרקולוב לשוב ולחזור למקום מושבה במרומי המנוף.

לפי התביעה, משהגיעה לגובה רב, קרקולוב שבה והרגישה כי המנוף מתנדנד וכי סכנה עדיין נשקפת לחייה, ולכן החליטה לרדת לקרקע פעם נוספת. מסכת הלחצים הופעלה עליה בשנית, וקרקולוב, שנאלצה לעמוד בפני התלבטות בלתי אפשרית - בין סיכון חייה לבין אובדן פרנסתה, החליטה לשוב למעלה המנוף ולמרות הסכנהביצעה את העבודה הדחופה שהייתה מוטלת עליה. זמן קצר לאחר מכן היא קיבלה הודעה לפיה בשל התנהלותה היא מפוטרת מיידית.

התביעה מפרטת כי תקנות הבטיחות בעבודה קובעות מפורשות כי לא יופעל עגורן צריח שעה שנושבת רוח בעלת חוזק העלולה לסכן את יציבותו או את העובדים בו או בקרבתו, וכי החובה לקיום ההוראות מוטלת על העגורנאי.

לטענת ההסתדרות, למרות הוראה נוספת, הקובעת כי לא תינתן לאדם הוראה לפעול בניגוד לתקנות, מכלוף בכור ובניו בחרה להפר בגסות את תקנות החוק, כשהורתה לקרקולוב ולעובדים אחרים לסכן את חייהם ולהמשיך בעבודה על המנוף בניגוד לשיקול-הדעת שהפעילו, כפי שדורש מהם החוק. מלבד תקנות אלה, החברה לא שמרה על בטיחות העובדים גם בהתאם לסעיפי ההסכם הקיבוצי בענף הבנייה, החל עליה.

לפי התביעה, ההתעמרות בקרקולוב נמשכה גם לאחר פיטוריה, ועל-מנת להרתיעה מלספר את סיפורה בתקשורת ולעמוד על זכויותיה, איימה עליה מכלוף בכור ובניו בנקיטת הליכים משפטיים, זאת בשל טענה מופרכת לפיה היא הפרה את חוק איסור לשון הרע כאשר לא דייקה בתיאור השתלשלות העניינים ביום פיטוריה.

ההסתדרות טוענת בכתב התביעה כי מכלוף בכור ובניו אף הפלתה את קרקולוב על רקע היותה אם יחידנית, וזאת לצד העובדה שהיא לא מילאה את חובתה לשמור על ביטחונה הפיזי. בראיון שהעניק לתקשורת חיים עטיה, האחראי על אתר הבנייה, הודה כי קרקולוב פוטרה גם בשל היותה אישה גרושה עם ילדים. "היא יוצאת לחופשים ארוכים, וילדים, והיא גרושה, לא משנה, דברים אישיים, עם ילדים, אז כל פעם יש לה בעיה, לא מתאים לי", אמר עטיה.

ההסתדרות טוענת כי פיטוריה של קרקולוב על רקע מצבה המשפחתי מהווים הפרה של חוק שוויון הזדמנויות בעבודה, האוסר במפורש להפלות עובד מחמת היותו הורה או מחמת מעמדו האישי, ולכן על מכלוף בכור ובניו לפצותה ב-120 אלף שקל נוספים.

בתביעה שהגישה ההסתדרות התבקש בית הדין לתת צו הקובע כי חברת מכלוף בכור ובניו הפרה את הוראות הבטיחות בעבודה, כי היא תחויב לקיים מעתה ואילך את כל הוראות הבטיחות החלים עליה, וכן לקבוע כי החברה הפרה את הוראות חוק שוויון הזדמנויות בעבודה. כל אלה, לצד הבקשה לפסוק לטובת קרקולוב 500 אלף שקל בגין העסקה פוגענית עד לכדי סיכון חייה, 120 אלף שקל על הפרת חוק שוויון הזדמנויות בעבודה וכן הוצאות משפט.

התביעה שהוגשה היום מאפשרת הצצה למתרחש בכל ענף הבנייה ולתנאי העבודה הקשים עמם מתמודדים העובדים. מדוח שפרסם המוסד לביטוח לאומי לפני מספר חודשים עולה כי ב-5 השנים האחרונות חלה עלייה משמעותית במספר ההרוגים בתאונות עבודה בענף הבנייה, ובשנת 2014 בלבד נהרגו 31 עובדים מהענף, 27 מתוכם בנפילה מגובה.

פיטוריה של קרקולוב מאירים את התופעה במסגרתה בישראל פרוסים עשרות אם לא מאות עגורנים מיושנים, המופעלים על-ידי מנופאים במשמרות של 12 שעות לפחות, בתנאים סניטריים ובטיחותיים קשים. ההפקרות המתמשכת של שלמות חייהם וגופם, במקביל לפרסום הידיעות על עוד ועוד הרוגים באתרי בנייה, הביאו מאות מנופאים לחבור להסתדרות ולהסתדרות עובדי הבניין והעץ בראשות יצחק מויאל, במטרה להסדיר ולשפר את תנאי ההעסקה בענף, הסובל בין היתר מתת-פיקוח, וזאת תוך הגנה על זכויותיהם של עובדים כמו קרקולוב.

יו"ר ההסתדרות, אבי ניסנקורן, אמר: "הגיעה העת לשים בראש סדר העדיפויות את נושא הבטיחות בענף הבנייה, ולשם כך על כל הגורמים לשלב ידיים ולהבטיח את שלומם של העובדים. ברצוני לחזק את קטי קרקולוב על הנחישות והאומץ, ולהדגיש שהמאבק שלה הוא לא מאבק אישי אלא מאבק של כל עובדי הענף. ההסתדרות תפעל בכל האמצעים העומדים לרשותה בכדי לדאוג לבטיחות המנופאים ועובדי ענף הבנייה".

צרו איתנו קשר *5988