אייפקס בדרך לרכישת 50% מקבוצת רנואר

זאת כפי שנחשף ב"גלובס" ■ הצדדים נמצאים בשלבים סופיים של טיוטות חוזה, והוא צפוי להיחתם בימים הקרובים ■ לפי הערכות, מחזור המכירות של הקבוצה עומד על 500 מיליון שקל

חנות רנואר בירושלים. לפני שנים אחדות ניהלה מגעים עם קבוצת פוקס למיזוג / צילום: איל יצהר
חנות רנואר בירושלים. לפני שנים אחדות ניהלה מגעים עם קבוצת פוקס למיזוג / צילום: איל יצהר

קבוצת האופנה רנואר בדרך לקרן אייפקס שבראשות זהבית כהן. ל"גלובס" נודע כי המשא-ומתן בין הצדדים נכנס לישורת האחרונה, וכי הצדדים נמצאים בשלבים סופיים של טיוטות חוזה שבמסגרתו תרכוש קרן אייפקס 50% מקבוצת האופנה רנואר לפי שווי של 360 מיליון שקל. הצדדים צפויים לחתום על חוזה בימים הקרובים.

דבר המו"מ בין הצדדים נחשף ב"גלובס" בפברואר השנה, ואולם המו"מ לא התקדם בשעתו בשל מחלוקת קשה לגבי חישוב התמורה לעסקה, שהיא נגזרת של מכפיל על הרווח. בקבוצת רנואר טענו כי יש לראות בתקציבי ההשקעות שהקבוצה מקבלת מהקניונים חלק בלתי נפרד מהרווח, וכפועל יוצא, התמורה לעסקה גבוהה יותר.

באייפקס סירבו תחילה אך לבסוף התרצו, ול"גלובס" נודע כי התמורה לעסקה תחושב לפי שווי הגבוה ב-50 מיליון שקל מהשווי שעליו דובר בהתחלה, כך שאייפקס תוסיף 25 מיליון שקל לתמורה.

זהבית כהן / צלם: יונתן בלום
 זהבית כהן / צלם: יונתן בלום

רנואר היא קבוצת האופנה החמישית בגודלה בישראל. הקבוצה נמצאת בשליטת (90%) יוסי ברוש ואלי ברקוביץ', ויתרת המניות מוחזקת בידי מנכ"ל הקבוצה, סרג' דרעי.

רנואר החלה את דרכה כחברת אופנה קטנה, ובהמשך פתחה רשת חנויות למותג, שמונה היום 125 סניפים. המותג פנה תחילה לנשים בלבד ובהמשך פתחה הקבוצה חנויות לגברים. המותג עצמו פונה לגילאי 16-45, אך ברנואר מעדיפים למתגו לקהל צעיר.

ב-2007 השיקה הקבוצה רשת אופנה לצעירות בנות 15-25 תחת המותג TWENTYFOURSEVEN, המונה היום 43 סניפים. ב-2014 השיקה החברה אתר מכירות מקוון למותג רנואר וכחצי שנה לאחר מכן, ברבעון הראשון של 2015, היא השיקה אתר גם ל-TWENTYFOURSEVEN.

הקבוצה היא חברה פרטית שבעליה מתרחקים מאור הזרקורים וגם ביצועיה הכספיים אינם ידועים. לפי הערכות בשוק, מחזור המכירות של הקבוצה עומד על כ-500 מיליון שקל.

בעבר בחנה רנואר אפשרות הנפקה בבורסה של תל אביב, ולפי פרסומים היא הציגה לחברות EBITDA (רווח תפעולי תזרימי לפני הוצאות מימון, מסים ופחת) של 30 מיליון שקל בשנה. אז הוערך כי פעילות הקבוצה מניבה רווח נקי של כ-25 מיליון שקל בשנה. יש להניח כי הרווח הגולמי של הקבוצה דומה לחברות אופנה אחרות ועומד על 60% בקירוב.

זו אינה הפעם הראשונה שבה רנואר מנהלת מגעים להכנסת שותף. לפני שנים אחדות היא ניהלה מגעים עם קבוצת פוקס למיזוג, וגם אשתקד נערכו שיחות עם משקיעים פוטנציאליים.

קרן אייפקס, שסיימה בהצלחה את השקעתה בקבוצת תנובה כשהשלימה אשתקד את מכירתה לתאגיד הסיני ברייט פוד לפי שווי של 8.6 מיליארד שקל, מחפשת השקעות. בשנה האחרונה בחנה הקרן השקעות רבות גם בתחום הקמעונאי ועוד קודם לכן בחנה כניסה לשותפות בקבוצת האופנה פוקס.

באפריל 2015 רכשה אייפקס את השליטה (80%) בחברת ההסעדה שולץ. לפי הערכות, העסקה התבצעה לפי שווי של 60-70 מיליון שקל. שולץ, שהוקמה ב-1979, מפעילה חדרי אוכל לעובדים במקומות העבודה, והיא אחת מ-10 החברות הגדולות בענף ההסעדה בישראל, שהיקפו כ-1.5 מיליארד שקל בשנה. לפני כשלוש שנים זכתה החברה במכרז שפרסם צה"ל לאספקת ארוחות לבסיסים למשך 22 שנה.

המוטו של כהן הוא רכישת חברות שניתן להשביח את פעילותן. בקבוצת תנובה, למשל, התבצעה השבחת הפעילות באמצעות העלאות מחירים כחלק מרצונה של אייפקס לקצור רווחים מהירים כבר אחרי השלמת רכישת תנובה.

מרנואר נמסר בתגובה: "כפי שמספר פעמים פניתם בנושא זה גם הפעם רנואר, כרשת קמעונאית אופנה מובילה, בוחנת מפעם לפעם הזדמנויות עסקיות המובאות לשולחנה ואין בבחינה זו כדי להצביע על כוונתה או רצונה לבצע עסקה כלשהי. אם וכאשר תתקבל החלטה, שכאמור זו רחוקה עד מאוד מלהתקבל, נתוניה הכספיים המדויקים והנכונים של החברה יתפרסמו בהתאם".

אייפקס סירבה להגיב לידיעה. 

צרו איתנו קשר *5988