בהתאם לתחזיות: הריבית לאוגוסט נותרה ללא שינוי על 0.1%

קצב הצמיחה נותר ללא שינוי ■ בנק ישראל שומר על אופטימיות ומציין את החוזק של שוק העבודה ■ סביבת הצמיחה של הכלכלה נותרה ברמה של 2.5%-3% ■ עמוד כלכלת ישראל

קרנית פלוג / צילום: תמר מצפי
קרנית פלוג / צילום: תמר מצפי

בנק ישראל שומר על קו אחיד עם העולם והחליט להותיר את הריבית בחודש אוגוסט ללא שינוי ברמה של 0.1%.

בנימוקי ההחלטה אומרים בבנק ישראל כי קצב הצמיחה של הכלכלה עומד על 2.5%-3%, נתון בסך-הכול חיובי. בציפיות האינפלציוניות גם לא נרשם שינוי והן עומדות על 0.3% (לפי הריביות הפנימיות של הבנקים) ל-0.8% (לפי ציפיות הכלכלנים).

באשר לשוק העבודה, כותבים כלכלני הבנק כי התמונה מוסיפה להיות חיובית. "נמשכת עליית השכר בכל ענפי המשק; השכר הריאלי בפברואר-אפריל עלה ב-2.5% ביחס לשלושת החודשים שקדמו להם (מנוכה עונתיות), בשעה שהשכר הנומינלי עלה ב-3.1%. ביוני הועלה שכר המינימום בכ-4%". כלכלני הבנק מוסיפים כי "שיעור המשרות הפנויות ירד ביוני ל-3.5% (מנוכה עונתיות) אך רמה זו עדיין גבוהה, ויחד עם הירידה בקצב הגידול של משרות השכיר היא מעידה ככל הנראה שבחלק מהענפים קיים מחסור מסוים בעובדים". 

נזכיר כי בשבוע שעבר מריו דראגי, יו"ר הבנק האירופי המרכזי (ה-ECB), החליט להשאיר את הריבית ללא שינוי למרות פרישת בריטניה מהאיחוד האירופי ולמרות החשש מתגובה שלילית של כלכלת גוש האירו למהלך. ביום רביעי הקרוב צפוי לפרסם הפדרל ריזרב את החלטתו על הריבית בארה"ב, וההערכות הן כי הפד יותיר את הריבית ללא שינוי גם החודש.

בכלכלה הישראלית הסיפור הגדול ממשיך להיות נושא הדיור, וכאן המקום לציין כי ריבית נמוכה שופכת דלק לשוק הנדל"ן הרותח בלאו הכי בישראל. סעיף הדיור מהווה למעשה קצת יותר מרבע מרכיב סל הצריכה שבמדד המחירים לצרכן.

 

צרו איתנו קשר *5988