לאחר השבתה של יממה: תנועת הרכבות שבה לסדרה בכל הארץ

ברקע המשבר בין ראש הממשלה לשר התחבורה, קו תל אביב-חיפה שב לפעול, והתחנות בקו יתנהלו גם הן כסדרן ■ בעקבות אירועי הימים האחרונים, מעריכים מחדש ברכבת ישראל את התנהלות המשך העבודות

רכבת ישראל / צילום: איל יצהר
רכבת ישראל / צילום: איל יצהר

מעט מוקדם מהלו"ז המתוכנן ולאחר שיבושים קשים ביממה האחרונה, תנועת הרכבות  שבה הערב (א') לסדרה. קצת לפני השעה 19:00 הסתיימו עבודות רכבת ישראל במוקדים הרלוונטים ותנועת הרכבות בין ת"א לצפון הארץ חודשה. הרכבת הראשונה יצאה מבינימינה לכיוון תחנת ת"א סבידור. רכבת בכיוון ההפוך יצאה מרחובות לבינימינה.

מנכ"ל רכבת ישראל, בועז צפריר, אמר: "ברגעים אלה מחדשת רכבת ישראל את תנועת הרכבות בין תל אביב להרצליה בשני הכיוונים. התנועה בין ת"א ל חיפה תשוב לסדרה בהדרגה.אני מודה לכל הצוותים הטכניים ולעובדי הרכבת כולם שפעלו החל ממוצאי שבת לבצע את עבודות התשתית במקצועיות, יסודיות ויעילות".

מנכ"לית משרד התחבורה , קרן טרנר, התייחסה הבוקר למשבר בין ראש הממשלה בנימין נתניהו לשר התחבורה ישראל כץ , שהוביל לשיבושים הקשים, ואמרה כי אנשי המשרד, ובכלל זה השר כץ, פעלו בהתאם לחוק. לטענתה, הניסיון לצמצם את הפגיעה באזרח הוביל למתן היתר עבודה בשבת. דבריה מגיעים בתגובה להאשמות שהטיח אתמול נתניהו בשר כץ, כשטען כי "מדובר במשבר יזום ומיותר מצד השר ישראל כץ שנוער לערער את היחסים בין ראש הממשלה לציבור החרדי".

"יש צוות מקצועי ולוחות זמנים לעבודות בשבת. כל 20 העבודות בסוף השבוע הזה קיבלו היתר. אחת העבודות, זו שבגללה אין לנו תנועת רכבות כרגע, דורשת 28 שעות, חייבים להשבית את הכול", הסבירה את הצורך בעבודה בשבת. "שר העבודה והרווחה הוא היחיד ששוקל את השיקול. אני כמנכ"לית משרד התחבורה צריכה לשקול האם לפגוע בציבור או לא. כבר עובדים ככה שנים מול שר העבודה. נפגע שירות חיוני לאזרח, ולכן קיבלנו היתר לעבוד בשבת".

לדבריה, סוגיית העבודה בשבת בכלל אינה נתונה לשיקול דעתו של כץ. "היינו בישיבה על ראשי הסיעות החרדיות, הסברנו מתי נעבוד, וביקש השר והנחה שאיפה שלא חייבים - לא יעבדו בשבת. גם אם השר היה רוצה, עם כל הבולדוזריות שלו, אין לו סמכות לאשר או לא לאשר עבודות בשבת, ובטח שלא לכפות את זה".

 

מוקדם יותר היום עקץ נתניהו את כץ במהלך ישיבת הממשלה, כשאמר: "המשבר הזה כולו מיותר, לא היה צורך להגיע למצב זה. יש במדינת ישראל סטטוס קוו זה שנים רבות, אנחנו מכבדים אותו. כשצריך לבצע עבודות בשבת - הן מתבצעות, כפי שהיה בשבת שעברה בנתיבי איילון. כשלא צריך עבודות בשבת - הן לא יתבצעו. זה הכלל שהנחה אותנו, זה הכלל שימשיך להנחות אותנו. אני מצפה לשיתוף פעולה עם כל השרים, צריך לפתור בעיות - לא לייצר אותן". כל העת, ישב שר התחבורה לצדו של נתניהו.

"מאז יום שישי אנו עוסקים בצמצום העומסים שנוצרו אמש והיום בשל העבודות ברכבת ישראל", אמר ראש הממשלה. "אני רוצה להודות לך, שר הביטחון. שוחחתי איתך ואתה נרתמת מיד - הנחיתי את מערכת הביטחון לסייע בהסעות חיילים. משרד התחבורה מפעיל מערך אוטובוסים מתוגבר כדי להקל על תנועת הנוסעים".

ראש הסגל בלשכת ראש הממשלה, יואב הורוביץ, נועד בתום ישיבת הממשלה עם כץ והשניים שוחחו על משבר הרכבת. לפי שעה גוברת הערכה בליכוד כי איום הפיטורים המידיים של כץ ירד מהפרק.

צרו איתנו קשר *5988