עסקת ענק: באייר רוכשת את מונסנטו בכ-66 מיליארד דולר

העסקה תבוצע לפי מחיר של 128 דולר למניה, המשקף פרמיה של כ-21% ביחס למחיר הסגירה של מניית מונסנטו אתמול ■ עסקת המזומנים הגדולה בהיסטוריה יצאה לדרך לאחר מו"מ שנמשך 4 חודשים

מוצרים של מונסנטו. ניסתה בעבר בעצמה לרכוש את יצרנית קוטלי החרקים סינג’נטה / צילום: בלומברג
מוצרים של מונסנטו. ניסתה בעבר בעצמה לרכוש את יצרנית קוטלי החרקים סינג’נטה / צילום: בלומברג

עכשיו זה סופי: חברת הכימיקלים הגרמנית באייר הודיעה היום (ד') כי היא רוכשת את ענקית החקלאות האמריקאית מונסנטו תמורת 128 דולר למניה במזומן או סכום כולל של כ-66 מיליארד דולר כולל החוב של החברה (כ-10.5 מיליארד דולר). העסקת משקפת פרמיה של כ-21% ביחס למחיר הסגירה של מניית מונסנטו אתמול בוול סטריט.

בהסכמתה להצעת באייר , שהיא עסקת המזומנים הגדולה בהיסטוריה, מונסנטו   תעניק לקבוצה הגרמנית סיכוי טוב לתפוס את המקום הראשון בעולם בתעשיית האספקה החקלאית. באייר מביאה למיזוג את עסקי הכימיקלים החקלאיים שלה, ומונסנטו היא מעצמה בזרעים חקלאיים. מסיבה זו העסקה צפויה לבדיקה מדוקדקת של רשויות הגבלים עסקיים. 

פריצת הדרך במשא ומתן, שנמשך זה ארבעה חודשים, באה לאחר שבאייר שיפרה עוד יותר את הצעתה המשופרת ל-128 דולר למניה של מונסנטו שהיא חשפה בשבוע שעבר.

שילוב עסקי הכימיקלים ליבולים (ריסוסים) של באייר, שהם מספר 2 בעולם אחרי סינג'נטה משווייץ, ועסקי הזרעים החקלאיים המובילים בעולם של מונסנטו, הוא האחרון בסדרת מיזוגים במגזר האגרוכימי. ענקיות הכימיקלים מארה"ב דאו כמיקל ודו פונט הסכימו להתמזג ולפצל את פעילות הזרעים והריסוסים שלהן לחברה משולבת גדולה בתחום החקלאי.

סינג'נטה הדפה בשנה שעברה ניסיון מיזוג של מונסנטו, אך נרכשה לבסוף על ידי ChemChina.