נתניהו באו"ם: מאמין ומחויב לפתרון שתי המדינות

רה"מ פתח את נאומו באו"ם בסקירה על מצבה של ישראל בזירה הבינלאומית ■ "שלום לא יבוא מהחלטות באו"ם, יבוא יום בו ישראל תוכל לסמוך על מדינות רבות בעולם" ■ על ארה"ב: "המעצמה הגדולה והנדיבה ביותר"

בנימין נתניהו / צילום: רויטרס
בנימין נתניהו / צילום: רויטרס

"מה שאני עומד להגיד עומד לזעזע אתכם", פתח נתניהו את נאומו, "לישראל יש עתיד מזהיר באו"ם. אני יודע שלשמוע את זה ממני זו ודאי הפתעה - מפני ששנה אחרי שנה, אני עומד כאן ומתקיף את האו"ם על המתקפות נגד ישראל. לאו"ם מגיעה המתקפה הזו - אחרי שהוא העביר 20 החלטות נגד ישראל ו-3 החלטות נגד מדינות אחרות בעולם".

נתניהו המשיך להתייחס למעמדה של ישראל באו"ם: "גבירותיי ורבותיי, האו"ם התחיל ככוח מוסרי והפך לפארסה מוסרית. כשזה נוגע לישראל באו"ם, אתם בוודאי חושבים ששום דבר לא ישתנה, נכון? ובכן, חשבו שנית".

 

נתניהו דיבר על השינוי שהוא רואה במעמדה של ישראל בעולם: "היום לישראל יש יחסים דיפלומטיים עם יותר מ-160 מדינות. זה כמעט כפול מהמספר כשאני הייתי השגריר באו"ם לפני כ-30 שנה. הקשרים האלה הופכים רחבים יותר ועמוקים יותר כל יום". נתניהו הדגיש את היחסים המתהדקים עם מדינות ערב: "השינוי הגדול ביותר ביחסים עם ישראל מתרחש במקום אחר. הוא מתרחש בעולם הערבי. השלום שלנו עם ירדן ומצרים סיפקו יציבות במזרח תיכון לא יציב. אבל אני רוצה לומר לכם את זה, בפעם הראשונה בחיי, מדינות רבות אחרות באזור, מכירות בכך שישראל אינה האויב". 

לאחר פגישתו עם אובמה אמש, נתניהו התייחס גם ליחסי ישראל-ארה"ב: "הידידה הגדולה ביותר של ישראל בעולם, המעצמה הגדולה ביותר והנדיבה ביותר".

בהמשך נאומו, התייחס נתניהו לנאום אבו-מאזן שקדם לו ולהתייחסותו להצהרת בלפור: "הוא תקוע בעבר, ההצהרה הייתה לפני מעל 100 שנה". על הסכסוך הישראלי-פלסטיני "70 שנה לאחר החלטת האו"ם, הפלסטינים עדיין מסרבים להכיר בזכויות שלנו וזהו לב הסכסוך. אם יאמרו כן למדינה יהודית, נוכל לסיים את הסכסוך.

"מנהיגיהם מרעילים את הילדים בתעמולה(...) הילד הפלסטיני שומע את יועצו של אבו-מאזן דוחק בפלסטינים לבצע פיגועים. ילדים פלסטינים יודעים שמי שיבצע פיגוע יקבל אלפי דולרים מהרשות הפלסטינית".

נתניהו סיפר על ביקורו את הילד הפצוע אחמד דוואבשה: "ילד, למעשה תינוק. קורבן של מעשה טרור נוראי שבוצע בידי יהודים (...) בכל צד יש קיצוניים וכל צד נושא אחריות שווה".

בהמשך, פנה רה"מ לאבו-מאזן ישירות: "מזמין אותך לנאום בכנסת, ומוכן להגיע לנאום בפרלמנט הפלסטיני ברמאללה".