ועדת השחרורים תדון שוב בבקשת משה קצב לקיצור עונשו

הוועדה תתכנס בתחילת דצמבר כדי לדון פעם נוספת בבקשת הנשיא לשעבר לקיצור מאסרו ■ קצב פנה לוועדה בפעם השלישית, למרות שלא השתתף בתוכנית שיקום ולא הביע חרטה

משה קצב / צלם: אוריה תדמור
משה קצב / צלם: אוריה תדמור

ועדת השחרורים של שירות בתי הסוהר תתכנס בתחילת חודש דצמבר לדון פעם נוספת בבקשתו של משה קצב לקיצור עונש המאסר שלו. זוהי הפעם השלישית בה קצב פונה לוועדת השחרורים על-מנת שתקצוב את עונשו, זאת למרות שלא השתתף בתוכנית שיקום ולא הביע חרטה על מעשיו. 

בתחילת אוגוסט החליטה ועדת השחרורים פה-אחד שלא להורות על קיצור עונשו של קצב. בהחלטתם הדגישו חברי הוועדה כי "תחילתו של טיפול אמורה להיות בין כותלי בית הסוהר", וכי לא נכון לבחון את השלכות הטיפול רק לאחר השחרור מהכלא. הם הוסיפו כי השתכנעו שקצב "מוכן להתחיל בתהליך טיפול ומתחיל להבין את הבעייתיות שבהתנהלותו בעבר".

לאחר דחיית ההחלטה על שחרורו אמר קצב למקורביו: "יש לי את הרושם שעד לא יראו את הגופה שלי שותתת דם ברחובות העיר, לא ירפו ממני. הסכמתי לכל התנאים ולכל המגבלות שהציבו בפניי. מעולם לא הציעו לי תוכנית טיפולית בתוך הכלא שהתנגדתי לה. אני לא יודע איך לאסוף את השברים. אני מיואש לגמרי ושבור". 

פרקליטו של קצב, עו"ד ציון אמיר, הבהיר כי בכוונתם לערער על החלטת ועדת השחרורים. "זה יום קשה ועצוב, יום של כפירה בעיקרון השוויון של כולם בפני החוק", אמר. "זו החלטה לא צודקת, והנושא יוכרע בבית משפט מחוזי".

עו"ד אמיר אף האשים כי מספר חברות כנסת ניסו להשפיע על ההחלטה וליצור קשר עם חברי ועדת השחרורים - "דברים שאסור שיקרו במדינת חוק".

בעקבות אמירותיו של קצב, ובשל הסימנים שהעידו על ההידרדרות במצבו הנפשי, הוחלט בשב"ס להדק את האבטחה סביבו, זאת מחשש שינסה לשים קץ לחייו. מאז שהוחלט שלא לשחררו, הוצמד לו סוהר שישגיח עליו 24 שעות ביממה ויעקוב אחר מצבו עד שיחול שינוי במצבו הנפשי.

חודש לפני כן הציגה הרשות לשיקום האסיר חוות-דעת דרמטית, שכללה המלצה לשחרורו המיידי של הנשיא לשעבר, לאחר שגיבשה עבורו תוכנית שיקום חדשה. מדובר היה בעמדה הפוכה לזו שהציגה רק מספר חודשים קודם לכן.

השינוי הדרמטי בעמדת הרשות לשיקום האסיר התקבלה לאחר מפגש עם קצב בבית הסוהר, שבמהלכו הבחינו במה שהגדירו כ"סדק בחומת ההכחשה" שלו בנוגע לעבירות שבגינן הורשע. ברשות העריכו כי הסדק הזה יוכל להוביל לכך שבתום תהליך השיקום, קצב יכיר בעבירות שביצע ויקבל עליהן אחריות. 

נזכיר כי קצב ריצה כבר למעלה מ-4.5 שנים מתוך 7 שנות המאסר שנגזרו עליו בשל הרשעתו באונס. 

 

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא דין וחשבון?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988