לקראת סערה בשווקים? מדד הפחד השלים זינוק של 40%

התרחיש שבו טראמפ מנצח בבחירות לנשיאות מרתיע את השווקים ■ מדד הוויקס ("מדד הפחד") השלים זינוק של כ-40% ב-6 ימי המסחר האחרונים וקרוב לרמה שהייתה לאחר הברקזיט ■ בשוק מעריכים כי התנודתיות תימשך בטווח הקרוב

בורסה / צלם: רויטרס
בורסה / צלם: רויטרס

המירוץ לנשיאות ארה"ב הפך צמוד ועימו גם העצבנות בשווקים. אתמול הסתיים המסחר בוול סטריט בירידות שערים כאשר מדד ה-VIX, ("מדד הפחד") זינק בחדות. הגורם המרכזי לעלייה במפלס הפחד הוא המרוץ הצמוד לבחירות לנשיאות. סקר שפורסם אתמול והצביע על יתרון של 1% לטובת המועמד הרפובליקאי דונלד טראמפ - מרתיע את המשקיעים.

מדד הפחד, האומד את התנודתיות במדדי המניות ומאפשר לקבל תמונה כוללת על ציפיות השחקנים לגבי כיוון השוק בטווח של חודש, זינק אתמול ביותר מ-12% והשלים עלייה של יותר מ-40% ב-6 ימי המסחר האחרונים ונסחר 19 נקודות, הרמה שהייתה אחרי הפתעת הברקזיט. מדד ה-S&P 500, לעומת זאת, איבד מערכו פחות מ-2% באותה תקופה. העובדה שמדד הבנצ'מרק האמריקאי לא מתמחר באופן מלא את הפחד בשווקים עשוי לאותת, לפי הערכות, על כך שצפויה תנודתיות גבוהה בטווח הקרוב.

מדד הוויקס מחושב על בסיס סטיות התקן הגלומות באופציות על מדד ה-S&P (או על כל נכס אחר שאחריו עוקב המדד) לחודש קדימה - ככל שהתנודתיות של השוק גבוהה יותר, כך סטיות התקן ומדד הוויקס גבוהים יותר. כלומר, ככל שהוויקס גבוה יותר, כך ניתן להסיק בסבירות גבוהה יותר שהשוק צפוי לסבול מירידות שערים.

"התמחור של האופציות (התנודתיות באופציות על ה-S&P) מבוסס על מה שנתפש כסיכון גדול יותר בשבוע או שבועיים הקרובים, כאשר השוק עדיין לא הפנים זאת", מסביר דניאל דמינג, מנהל בכיר בחברת KKM Financial.

אז מדוע הפחד בשווקים התגבר? המשקיעים חוששים שטראמפ, כנשיא, יממש את המדיניות הכלכלית עליה הוא הצהיר במהלך הבחירות, כמו למשל, בחינה מחודשת של הסכמי הסחר של ארה"ב וקידום מדיניות מוניטרית מרסנת בקצב גבוה יותר. 

ומה יקרה בשווקים אם טראמפ יפתיע וייבחר? לפי הערכות, השווקים עדיין לא תמחרו באופן מלא את האפשרות שטראמפ ייבחר. לכן, לפי הערכות, הפתעה שכזו עלולה ליצור תגובה חריפה בשווקים - צניחה בשוקי המניות תוך שהמשקיעים בורחים לנכסי מקלט כגון הדולר, האג"ח הממשלתיות והזהב.

צרו איתנו קשר *5988