זעם ברמאללה: חוק המואזין גורר את האזור לאסון

ברשות הפלסטינית גינו את שתי היוזמות השנויות במחלוקת שאישרו השרים - "חוק המואזין" וחוק ההסדרה - ואמרו כי יפנו למועצת הביטחון של האו"ם: "צעדים קיצוניים ולא מקובלים"

אבו מאזן / צילום: רויטרס
אבו מאזן / צילום: רויטרס

החוק החדש שאישרו השרים גורר זעם ברשות: לשכת יו"ר הרשות אבו מאזן גינתה הבוקר (ב') את "חוק המואזין" שאישרה אמש ועדת השרים לענייני חקיקה. דוברו של אבו מאזן, נביל אבו רודיינה, אמר כי מדובר ב"צעד חמור מצד ישראל" והזהיר כי התנהלות זו "תגרור את האזור לאסון".

לדבריו, ההנהגה הפלסטינית מתכוונת לפנות למועצת הביטחון בנושא. אבו רודיינה התייחס גם לחוק ההסדרה ואמר כי מדובר בהקצנה מדאיגה: "צעדים אלו אינם מתקבלים על הדעת - נפנה לכל המוסדות הבינלאומיים כדי לעצור זאת".

לדברים הצטרף גם עדנאן אל-חוסייני, מושל ירושלים מטעם הרשות, שאמר כי קריאות המואזין "לא חורגות מהעוצמה המקובלת". לדבריו, הרעש של הקריאה לתפילה לא מפריע ל"מתנחלים היהודים": הוא הסביר בריאיון לסוכנות הידיעות "מען" כי קול המואזין הוא "תזכורת לנוכחות הפלסטינית בירושלים - מנסים למחוק אותנו מערינו הקדושה".

האם הרמקולים ייסגרו או רק יונמכו?

בכיר פלסטיני נוסף, השייח' יוסף עדאיס, אמר כי חוק המואזין הוא "דוגמה להבעת דעה גזענית שמאיימת לגרור את כולנו למלחמת דת". לדבריו, מדובר בהתנהלות קיצונית מצד הציונים כלפי המתפללים.

לאחר אישור חוק ההסדרה, ועדת השרים לחקיקה החליטה לתמוך אמש גם ב"חוק המואזין" - האוסר על שימוש במערכת כריזה במסגדים. הצעת החוק קובעת שיש לאסור שימוש במערכות כריזה על מנת לקרוא למתפללים או על מנת להעביר מסרים דתיים או לאומיים. "מאות אלפי אזרחים בישראל סובלים באופן שגרתי ויומיומי מרעש שנגרם מקריאות המואזין במסגדים", נכתב בהצעת החוק של ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי).

"החוק המוצע מביא תפיסת עולם לפיה חופש הדת לא אמור להוות גורם בפגיעה באיכות החיים". אמנם הנוסח של הצעת החוק קורא לאיסור השימוש במערכות הכריזה, אך במערכת הפוליטית גוברת הסברה כי החוק ירוכך, כך שיגביל את עוצמת הכריזה ולא יאסור עליה לחלוטין.

"פגיעה בוטה בחופש הדת של המוסלמים"

״מדובר בעוד חוק בסדרה של חוקים גזעניים ופופוליסטים שכל מטרתם היא יצירת אווירה של שנאה והסתה כלפי הציבור הערבי", תקף יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה, לקראת ההצבעה בוועדת השרים. "הרי קיימים חוקים ותקנות על רעש שחלים גם על מסגדים לכן ברור שכל מטרת החוק היא סימון של המסגדים כגורם בעייתי. מדובר בפגיעה בוטה בחופש הדת של המוסלמים והמשך של גל הרדיפה שמוביל ראש הממשלה".

גם חברת מפלגתו, ח"כ חנין זועבי, זעמה על החוק. "הסובלים מקול המואזין הם דווקא אלה שבחרו להתיישב על יד המסגד וכמו שהם באו, הם מוזמנים ללכת משם, אם סבלם גדול כל כך. חוק המואזינים של ח"כ מוטי יוגב, שואף לשנות את המציאות ואת סדרי העולם, אך לא בסדר הנכון: לא כופים שינוי על נוף ועל טבע המולדת. עשייה כפויה לא מתרחשת מתוך הזדהות עם המקום, אלא דווקא מתוך שנאה לו. אם קול המואזין כל כך מפריע לאותם "אוהבי המולדת" ששונאים את כל מאפייניה, שיעברו להתגורר במקום אחר".

צרו איתנו קשר *5988