פריצת דרך היסטורית: השתלת פנים ראשונה בעזרת מדפסת 3D

גבר שאובחן כחולה בסוג מסוכן של סרטן עבר ניתוח שהותיר אותו ללא עינו הימנית ועם צלקת איומה ■ כעת הוא הפך למושתל הראשון בעולם שפניו הודפסו במדפסת 3D בעזרת סמארטפון

הדפסת פנים במדפסת תלת ממד / צילום: וידאו
הדפסת פנים במדפסת תלת ממד / צילום: וידאו

קרליטו קונסיאו בן ה-54 מברזיל, אובחן לפני שמונה שנים בסוג מסוכן במיוחד של סרטן, שהחל להתפשט במהירות בפניו. ניתוח דחוף ומציל חיים הצליח לעצור התפשטות זו ומנע ממנה להגיע אל מוחו של קרליטו, אך הותיר אותו ללא עינו הימנית ועם צלקת איומה. במשך השנים שחלפו לאחר הניתוח, השתמש השורד בתותבת פלסטיק פשוטה, ולא משכנעת, שהתנתקה לעתים קרובות.

בחודש פברואר האחרון, הוצע לקרליטו להפוך לנסיין הראשון של תהליך חדש לגמרי: הדפסת פנים באמצעות מדפסת תלת-ממד, על בסיס שרטוט שיוכן עבורו תוך שימוש בסמארטפון. התותבת החדשה שנוצרה בתהליך זה הצליחה לחולל מהפכה אדירה בחייו. "איבדתי את כל האמון בעצמי ושקעתי בדיכאון עמוק", הוא סיפר. "כל כך התרשמתי מהתוצאות של הטיפול החדש, שממש בכיתי בפעם הראשונה שניסיתי את המסכה".

מטרת הניסוי המסקרן היא לפתח טכניקה חדשה, שתהפוך את ייצורן של תותבות תלת-ממדיות לזול ופשוט בהרבה מהיום. בזמן שהדפסה תלת-ממדית רגילה של איברי גוף עשויה לעלות מאות אלפי דולרים, התהליך החדש מאפשר הדפסה באיכות דומה ובמחיר נמוך הרבה יותר. השלב הבא, לאחר השלמת הניסוייים, יהיה הכשרת כמות גדולה ככל האפשר של טכנאים שיוכלו לקיים את התהליך החדש בארצות העולם השלישי.