דיווח: האקרים וסוכנים רוסים מחזיקים במידע רגיש על טראמפ

רשת CNN דיווחה כי ראשי סוכנויות המודיעין הציגו לאובמה ולטראמפ מסמכים מסווגים, לפיהם בידי סוכנים והאקרים רוסים ישנו מידע אישי ופיננסי אודות טראמפ היכול לשמש לסחיטה ■ ה-FBI חוקר את המידע ■ טראמפ: "ציד מכשפות פוליטי" ■ ברוסיה מכחישים

``במידה וטראמפ ישחרר חסמים מהבנקים זה עשוי להפריח את הנדלן`` / צילום:  Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב
``במידה וטראמפ ישחרר חסמים מהבנקים זה עשוי להפריח את הנדלן`` / צילום: Shutterstock/ א.ס.א.פ קרייטיב

סוכנויות המודיעין האמריקאיות הציגו בשבוע שעבר לנשיא ברק אובמה ולנשיא הנבחר דונלד טראמפ מסמכים מסווגים ובהם טענות של סוכנים והאקרים רוסים כי הם מחזיקים מידע רגיש ומביך, אישי ופיננסי, אודות טראמפ, שיכול לשמש לסחיטה - כך דיווחה הלילה (ד') רשת CNN, שציטטה גורמים אמריקאיים רשמיים. אתר "באזפיד" דיווח כי המידע כולל תיעוד מביך של טראמפ בעת ששהה במלון "ריץ קרלטון" במוסקבה עם נערות ליווי. טראמפ הגיב לדברים בחשבון הטוויטר שלו וכתב כי אלה "חדשות מזויפות - ציד מכשפות פוליטי מוחלט".

לדברי הגורמים, הטענות הוצגו בתקציר של שני עמודים שצורף לדוח שהוגש על-ידי גורמי המודיעין על התערבותה של רוסיה בבחירות לנשיאות. ה-FBI חוקר את אמינות ודיוק המידע שנאסף על-ידי סוכן לשעבר של סוכנות המודיעין של בריטניה, שמבוסס בעיקר על גורמים רוסים. 

התדרוכים המסווגים הוצגו בשבוע שעבר על-ידי ארבעה ראשי המודיעין הבכירים ביותר בארצות-הברית - ראש המודיעין הלאומי ג'יימס קלאפר, ראש ה-FBI ג'יימס קומי, ראש ה-CIA ג'ון ברנן וראש ה-NSA מייק רוג'רס. בכירים אמריקאים סיפרו ל-CNN כי ראשי סוכנויות המודיעין החליטו להציג את המידע כדי ליידע את טראמפ על הטענות שאם יתבררו כנכונות עלולות לסבך אותו.

בסוף השבוע האחרון פורסם דוח מודיעין בנושא מתקפות הסייבר של רוסיה, זמן קצר לאחר שרשויות הביון של ארצות-הברית תדרכו את טראמפ בנושא. הדוח חשף כי נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הורה על התקיפות בעצמו כדי להשפיע על תוצאות הבחירות בארצות-הברית. "המטרה של רוסיה היה לחתור תחת אמון הציבור ותחת ההליך הדמוקרטי של הבחירות ולפגוע בקמפיין של הילארי קלינטון".

עם זאת, על-פי הערכת המשרד לביטחון המולדת, "המערכות ששימשו לניסיונות המתקפה ומקורן מרוסיה לא תקפו מערכות לספירת קולות". עוד עולה מהדוח, כי במסמכים שעלו באתר ההדלפות "ויקיליקס" לא נמצאו ראיות לזיוף בבחירות, כפי שטענו גורמים במפלגה הרפובליקנית לפני הבחירות, בהם גם טראמפ. הדוח אף מזהיר כי מוסקבה יכולה להשפיע על בחירות במדינות שהן בעלות ברית של ארצות-הברית. 

ברוסיה, אגב, מכחישים את הדיווחים על מידע אינטימי על טראמפ. 

לפני כשבועיים הורה ברק אובמה לגרש מהמדינה 35 אזרחים רוסים החשודים כמרגלים, ולהטיל סנקציות על שתי סוכנויות ביון רוסיות בשל מעורבותן לכאורה בפריצות לשרתי הדואר האלקטרוני ואתרי האינטרנט של מפלגות אמריקאיות וארגונים מדיניים אחרים במהלך מערכת הבחירות האחרונה לנשיאות, שבסיומה נבחר טראמפ.

בעקבות כך הכריז שר החוץ של רוסיה סרגיי לברוב על כוונתו לגרש 35 דיפלומטים אמריקאים מהמדינה, ולמנוע מהסגל הדיפלומטי האמריקאי במוסקבה להשתמש בבית נופש ובמחסן בעיר. הנשיא פוטין הגיב לכך והבהיר כי רוסיה לא תגרש דיפלומטים אמריקאים. הוא הוסיף יחליט על צעדים נוספים בנוגע ליחסים עם ארצות-הברית רק לאחר כניסתו של טראמפ לבית הלבן.

צרו איתנו קשר *5988