"איך אני יודע שיהיו בחירות השנה? פנו אליי מכל המפלגות"

צביקה נווה, בעלי חברת המודיעין העסקי CGI, מזהה תהליכים ומגמות ומזהיר ארגונים מפני עובדיהם ■ "אם טבע הייתה בודקת טוב יותר את עסקת RIMSA, היא הייתה יכולה למנוע שגיאות"

אפי נווה / צילום: איל יצהר
אפי נווה / צילום: איל יצהר

בראיון האחרון שנתן צביקה נווה, הבעלים של חברת המודיעין העסקי CGI גרופ, בשנת 2009, הוא דיבר על ההשקה המקבילה של האייפון, שנכנס לראשונה לישראל דרך פרטנר ופלאפון. שתי החברות הודיעו במקביל על השקת המכשיר. הדבר יצר חרושת של שמועות והערכות בדבר קיומו של מידע שדלף או חפרפרות שפעלו באותה עת והביאו להעברת המידע בין החברות, ושבעקבותיו שתיהן יצאו בהודעות מקבילות על ההשקה בהפרשים של חצי שעה.

מאז הספיק נווה ללוות "השקות מקבילות" רבות וכשאני מבקש ממנו היום הסברים האם ואיך דלף המידע והאם הוא היה "באזור" הוא מחייך חיוך רחב ומציע עוד כוסית יין.

בעבר כתב נווה מאמרים ב"גלובס" בנושא תחרות ומודיעין עסקי, תוך שהוא מספק הצצה לעולמות שבהם פועלות חברות המודיעין העסקי. הוא תיאר כיצד תהליכים של גיוס עובדים שמתרחשים לעתים בחברה יכולים להעיד על תוכניות לפעולה. כיצד משתקמות חברות ממשברים וכיצד רוכשות חברות טכנולוגיה את מתחרותיהן כדי לקצר זמן בדרך לפיתוח מוצר והשקתו. נווה הוא אחיו הבכור של יו"ר לשכת עורכי הדין, אפי נוה ("הוא כותב נוה עם וו אחת"), ויש לו היכרות אדוקה עם המשרדים הגדולים בארץ.

- מ-2009 השתנו הרבה דברים, ובטח גם בעולמות של המודיעין העסקי? אייפונים ומכשירים חדשים מושקים כל כמה חודשים.

"ב-8 שנים האחרונות עסקתי בעיקר בפיתוח שווקים חדשים. להעצים את מה שאנחנו עושים. זאת אומרת, לקחת את השירותים ללקוחות למקומות יותר טובים, הרי העולם של לפני 8 שנים הוא לא דומה לעולם העכשווי, ההתפתחות הטכנולוגית. כמובן שכל הפעילות שלנו חוקית, אז אתה אמור מצד אחד להיות חדשני ולהמציא את עצמך מחדש, אבל מצד שני אתה מתמודד עם טכנולוגיות ועם מציאות שהיא משתנה מיום ליום".

- המודיעין העסקי של היום נשען גם על סייבר?

"כמובן שגם על סייבר. העמקנו את הנוכחות של CGI בתחום ההיי-טק והטכנולוגיה. בעיקר בשווקים הבינלאומיים. זהו עולם של אינסוף וכפול. חדשני ומרתק. אנחנו מלווים ומעורבים בחברות סייבר. עצם הזהות שלנו כישראלים, שנחשבים למומחים בעולם בתחום המודיעין והביטחון, ולמעצמת היי-טק, נותנת לנו רוח גבית חזקה".העולם נעשה יותר טכנולוגי, ומבחינתכם הפעולה היא בצד ההתקפי של איסוף מידע או גם בצד ההגנתי של הגנה מדליפת מידע למתחרים?

"גם וגם. המטרה היא כמובן להשיג מידע עבור הלקוחות אבל גם להבטיח שהמידע של הלקוחות שלך לא יזלוג החוצה".

- אתם מצליחים לאתר זליגה של מידע מחברות?

"המומחיות שלנו היא באיסוף וניתוח מידע. עם השנים הקמנו חברה שמתמחה בייעוץ ביטחוני, שבעצם אחד מהשירותים העיקריים שלה זה מתן שירותים של אבטחת מידע והיא נותנת מיפוי יומי לסיכונים שהפירמה נמצאת בה".

- איך בדרך כלל עוצרים הדלפות מידע לחברות מתחרות?

"זו תורה בפני עצמה, אבל הכל מתחיל ונגמר בעובדים עצמם, בגורם האנושי. זאת אומרת, זה לא משנה כמה אמצעי אבטחה וביטחון יהיו, אין לנו מונופול על השכל. מה שיש לעובד או למנהל בראש הוא ייקח את זה אתו הביתה, ייקח את זה אתו למסעדה, ייקח את זה אתו לכל מקום. זה בעצם אבן הנגף בכל ארגון".

- הדיבור הגלוי של העובדים והמנהלים מחוץ לעבודה?

"כן, אבן הנגף של כל ארגון, מבחינת זליגת מידע זה הגורם האנושי".

- מי יותר בעייתי - עובדים או מנהלים?

"גם וגם. אתה יודע, כל מילה שיצאה מהפה אי אפשר להחזיר אותה, דהיינו שאם מישהו נמצא במקום הנכון, בזמן הנכון ויודע בעצם איך לדבר, איך לתשאל ואיך להשיג את המידע, הוא שווה הון".

- אז בעיקר מדובר בחינוך וביצירת מודעות אצל העובדים?

"למשל, כן".

- השתתפת בקמפיין של ראש הממשלה לשעבר אריק שרון ז"ל. איך זה היה?

"הקמפיין האחרון של שרון לראשות הממשלה היה בעצם קמפיין הבחירות הפוליטי האחרון שנטלתי בו חלק. ב-10 ימים האחרונים, מאז החקירה של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מפלגות מהימין, מהשמאל או מהמרכז ביקשו לבחון את האפשרות שנשתתף בעשייה ובעזרה לקמפיין הבחירות שלהן".

- המפלגות כבר נערכות לבחירות בפועל, לא רק במשתמע?

"נערכות השנה. אין לי שום צל צילו של ספק שהשנה יהיו בחירות. הממשלה לא תוציא את ימיה. מבחינתי האג'נדה שלי, אם אני אטול חלק בעשייה בקמפיין בחירות, אז בראש ובראשונה השיקול שלי יהיה שיקול אידיאולוגי וערכי, ולא כספי. זה בעצם מה שינחה אותי".

- מה אתם עושים בקמפיין בחירות? איך אתם עוזרים ללקוחות?

"שותפים לגיבוש האסטרטגיה. בראש ובראשונה להציב את היעדים. אם אתה מלווה מועמד שהולך להיות ראש המפלגה שעליה הוא מתמודד, אז בראש ובראשונה האסטרטגיה שלו זה בעצם לנצח את היריבים - יריביו לראשות המפלגה. בשלב הבא, אחרי שהוא התמודד, השאלה תהיה לאיזה קהל בוחרים פונים.מי קהל היעד. ורק אז בעצם לנווט - מה האסטרטגיות של המתחרים, לאיזה קהל הם פונים, מי היועצים שיגוייסו לעבוד במטה ועוד הרבה".

- מה מביא אותך להיות כל כך בטוח שיהיו בחירות בישראל?

"אני אגיד לך משהו, אני לא חושב שאני נביא או נביא זעם, אבל ברגע שבפרק זמן כל כך קצר, מאז שהתחילה פרשיות החקירה של נתניהו קיבלנו הצעות ליטול חלק בייעוץ ובסיוע למפלגות מהימין-מרכז ושמאל-מרכז, אתה מבין שמשהו עומד לקרות. המציאות מתגבשת בכיוון מסוים".

- מניעת חפרפרות שנכנסותם למטה, זה גם כן עניין שלכם?

"זה עניין שנקרא לו 'שגרה'. יש לך פעילים, יש גורמים רבים שנכנסים למטות הבחירות, לצורך העניין אנשים לא מוכרים, מתנדבים כאלה ואחרים, אנחנו צריכים להיות ערים שבעתיים".

- האם בחירות בישראל מאופיינות באיסוף מודיעין מסיבי?

"מערכות הבחירות בישראל הופכות להיות יותר ייצריות ומושקעים בה משאבים רבים. ראה את הבחירות בארה"ב. זה מקרין על הבחירות בכל העולם וגם בישראל. אם אתה מביא מידע איכותי למתמודד שלך - אתה מייצר יתרון על פני המתחרים. אני מדגיש שתמיד צריך לשמור על כללי אתיקה ולפעול במסגרת החוק".

- שיטות האיסוף בעידן המידע השתכללו.

"אנחנו חייבים להיות כפי שאמרתי חדשניים ועדכניים ולזהות את הבטן הרכה של היעדים והגורמים שאנו אוספים בסביבתם מידע. אני רוצה להגיד לך שאין לנו מונופול על השכל. הגורם האנושי היה ונשאר הבטן הרכה של כל ארגון. ראה את פרשת אדוארד סנודן, מה עשתה וכיצד זעזעה את העולם".

- האם אתה יכול לדבר על שווקים מסויימים שבהם ניכר שחברות המודיעין העסקי פעילות יותר?

"כל שוק הוא מרתק בפני עצמו, עם האתגרים והתמודדויות שבו. אני יכול לציין שני שווקים - שוק התקשורת ושוק התרופות והפארמה כשווקים שבהם יש אגו מפוצץ למנהלים ולבעלי המניות".

- למה הכוונה?

"מניסיון שלי לא תמיד תהליך קבלת ההחלטות הינו הגיוני ורציונלי לעתים מהול באגו רב".

- יש הסבר לזה?

"אלה שווקים שמגלגלים כסף גדול. החשיבות והנוכחות שלהם בחיי היומיום שלנו היא גדולה. בעולם התקשורת אתה צורך תקשורת סלולרית וממשיך לעולמות הדאטה וממשיך בטלוויזיה".

- מצליחים להפתיע אותך עדיין? יש מהלכים דרמטיים שמתרחשים מתחת לאפם של חברות המודיעין העסקי?

"אני יכול להגיד לך שסלקום טי וי לא הפתיעה והמהלך שלה היה ידוע כשנתיים לפני ההשקה. לדעתי האישית הכניסה של פרטנר לעולם הטלוויזיה הוא זה שיעשה את השינוי ופרטנר תהפוך לילד הרע בשוק".

- כלומר, אתה חושב שפרטנר תהיה זו שתיצור את המפץ הגדול בשוק הטלוויזיה ולא סלקום?

"לדעתי כן. אחד הסימפטומים הראשונים שהיו - ראה התחרות על זכויות השידור של ליגת הכדורגל ותכני ספורט בעולם בכלל. הסכומים אשר שולמו עבור רכישת זכויות השידור כתוצאה מהשתתפותה של פרטנר במכרז, גרמה לכך שהסכומים היו גבוהים משמעותית. להערכתי האישית עצם הכניסה שלה לטלוויזיה יכול להפוך אותה לקבוצת תקשורת לכל עניין ודבר, בהנחה שלא יגבילו אותה מבחינה רגולטורית".

- דיברנו על תקשורת ומה לגבי הפארמה. למשל איך אתה רואה את הרכישות שבצעה טבע ושזוכות לביקורת?

"חברת טבע הינה חברה מהמובילות והגדולות בעולם, כאשר רכשה את החברה המקסיקנית RIMSA, אם הייתה מסתכלת מעבר לפנס ואם היו מנתחים את העסקה והמידע אשר היה קיים וידוע היו בורחים מהעסקה".

- אתה אומר בעצם, שטבע לא בדקו כמו שצריך?

"לא אמרתי את זה, אני אומר שבסיס המידע שהיה קיים הדליק נורות אדומות. אני מזכיר לך שמדובר בעסקה של 2.5 מיליארד דולר, שלימים התבררה כלא מוצלחת".

- אתם משתתפים בתהליכים של מיזוגים ורכישות?

"אנחנו משתתפים ופועלים במסגרת של מיזוגים ורכישות. עובדים ופועלים לצידם של רואי החשבון ועורכי הדין, אשר מלווים את בדיקת הנאותות. החומר הכתוב במאזנים ובניירות לא תמיד מצביע על המניע למכירה ולמה העסקה בעצם הופכת להיות אטרקטיבית".

- השאלה היא בעצם איך קורה שחברות ענק, שמעסיקות חברות ייעוץ ופירמות מובילות בעולם כיועצות, בסוף נכשלות בהשגת מידע כל כך קריטי. זה עניין של אגו או פשוט טעות?

"אני נותן כבוד רב לרואי החשבון ועורכי הדין. כמו שאמרתי, לא תמיד הצד שרוצה למכור מספר הכול. ייתכן שלקוח גדול שלו עתיד לעזוב אותו. ייתכן שיש מערכות יחסים לא טובות. ערפל. יש דברים שלא קוראים אותם בין המספרים ומידע שאנו אוספים ומנתחים הינו מידע משלים לצד הבחינה של רואי החשבון ועורכי הדין. אני יכול להגיד לך שלא פעם נתקלתי במצב שחברה שרוצה להימכר וחברה שרוצה לרכוש פשוט מתאהבות בעסקה. זה בסדר, אבל במקרה כזה לא תמיד ההסתכלות היא רציונלית".

- היית מסתכן ואומר שהעסקה של טבע נבעה משיקולי אגו?

"אני לא רוצה להתייחס. התפקיד שלי זה לדעת לסנן את המידע הנחוץ והרלוונטי ללקוח שלי. יש לי כאלה שהם מעשירי העולם, שאני רואה שמאוהבים בעסקאות. היו לא מעט מקרים שממש אמרתי ללקוח שהוא כנראה צריך רק לחתום כי הוא כבר החליט. אח"כ כשמתיישבים ומקשיבים אפשר לנתח בצורה רציונלית, אבל האגו לרוב הוא שמכריע בקיום עיסקאות ולא תמיד הכדאיות הכלכלית".

צביקה נווה

בעלים של CGI גרופ

גיל: 54

נשוי לעירית נווה, מעצבת פנים, 3 ילדים

חבר בארגון הבינלאומי למודיעין תחרותי סקיפ

תחביבים: ספורט ונהיגה במסלולי מירוצים של פורמולה 1

צרו איתנו קשר *5988