כך משתמשים בעולים כתירוץ כדי להיטיב עם עשירי ישראל

לחץ חברי "ישראל ביתנו", בגיבוי לוביסטים חברות הביטוח, משפיע על ועדת הכספים ■ גם ב-2008 השתמשו בעולים בצורה דומה, מה שהניב לעיזבון סמי עופר פטור ממס במיליארד שקל

ועדת הכספים של הכנסת / צילום:  איל יצהר
ועדת הכספים של הכנסת / צילום: איל יצהר

מי שהביט אתמול בחברת הכנסת יוליה מלינובסקי (ישראל ביתנו) מדברת בוועדת הכספים בלהט על הצורך להעלות את תקרת ההפקדות הפטורות ממס בקופות גמל הרבה מעבר ל-3.8 מיליון שקל, התקשה להבין את הקשר שעשתה עם הצורך לעודד את יהודי התפוצות לעלות לישראל. "כולנו מעוניינים שעולים חדשים ממדינות אירופה וארה"ב ובכלל, ממדינות עם כלכלות חזקות בהן מרוויחים הרבה, יבואו לכאן וגם יעבירו לכאן את הכספים שצברו. חבל להגביל אותם ולגרום להם להפנות את הכספים למקומות אחרים", היא אמרה.

כבר חודשים ארוכים שמשרד הקליטה והעלייה, בראשות השרה סופה לנדבר (ישראל ביתנו), מנסה לשכנע ללא הצלחה את רשות שוק ההון ואת רשות המסים, לבטל את מגבלת התקרה שנקבעה במסגרת התקנות שיאפשרו למשקיעים מתוחכמים לבחור בעצמם את אפיקי ההשקעה לחיסכון ארוך-טווח.

דיון ראשון בעניין התקיים ביולי אשתקד, ואתמול התקיים הדיון השני שכלל פריצת דרך: יו"ר הוועדה ח"כ משה גפני תיווך בין אנשי האוצר לחברי ישראל ביתנו, כך שבסוף אושרו התקנות עם תקרה גבוהה יותר - 5.2 מיליון שקל. בישראל ביתנו ביקשו כפשרה שהתקרה תעמוד על 7 מיליון שקל, אז גפני הגיש בעצמו בקשה לדיון מחדש (רביזיה) וקבע כי אם מנכ"ל משרד הקליטה לא יביע התנגדות רשמית עד מחר, התקנות יכנסו לתוקף.

לא כולם במערכת הפוליטית הופתעו מהשימוש שעשו חברי ישראל ביתנו בסוגיית העלייה, בדיון שעניינו הגדלת הפטור ממס לבעלי ממון. יש מי שקורא לזה "שיטת קרסני", על שם גדול הלוביסטים בישראל - בוריס קרסני, הבעלים של חברת הלובינג פוליסי.

כך היה גם ב-2008, כשעו"ד הצמרת פיני רובין שכר את שירותיו של קרסני, כדי לשנות את פקודת מס ההכנסה כך שיינתן פטור לכספי נאמנויות שהופקדו בידי יהודים בחו"ל, גם בעת העברתם לישראל.

גם אז, מילאו אנשי ישראל ביתנו תפקיד מרכזי, בין היתר באמצעות ח"כ סטס מיסז'ניקוב, שכיהן כחבר בוועדת הכספים וכיו"ר הוועדה בחלק מהתקופה. כמו היום, גם אז נטען כי התיקון לחוק יעודד עלייה, בעיקר של יהודים אמידים, אולם בפועל הוא היטיב עם מספר מצומצם של עשירי ישראל ובראשם אחד: סמי עופר ז"ל, שעיזבונו זכה לפטור ממס בגובה מיליארד שקל בשל אותה חקיקה.

 

יש בעיה? קרסני יסדר

קרסני נחשב מקורב מאוד ליו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, כמו גם לבכירים בשורה ארוכה של מפלגות. בעבר היה פעיל מרכזי במפלגת העבודה ונחשב לאיש סודו של אהוד ברק. הוא ידוע כ"פיקסר" - אחד שיודע להעניק שירותים מיוחדים לבעלי השפעה ולפתור עבורם בעיות ומשברים.

בוועדת הכספים נכחו אתמול מספר לוביסטים מחברת פוליסי של קרסני, בהם טל אלוביץ', המייצג את חברת הביטוח הפניקס וגם את איגוד חברות הביטוח. בחלק מהזמן נכחה גם המנכ"לית המשותפת של פוליסי, תמר אברמוביץ'.

בלשכתה של שרת הקליטה והעלייה סופה לנדבר דחו את הטענות בדבר שיקולים זרים לכאורה והבהירו כי מזה תקופה ארוכה עוסק המשרד בסוגיית המיסוי על מנת לעודד עלייה של יהודים "עם גב כלכלי". בלשכה הוסיפו כי שיקולי מיסוי משפיעים על אנשים כאלה, ועל כן המשרד ביקש ממשרד האוצר כבר לפני חצי שנה נתוני ההשפעה על עולים - אולם לא זכה לשיתוף-פעולה.

בישראל ביתנו העדיפו שלא להתייחס לידיעה מעבר לתגובה מלשכת שרת הקליטה.

בחברת פוליסי מסרו כי הם אינם נוהגים להגיב בעניין לקוחותיהם.

צרו איתנו קשר *5988