ה-FBI שילם לחברה ישראלית 900 אלף דולר לפרוץ לאייפון אחד

המכשיר המדובר, מדגם אייפון 5c, היה ברשותו של המחבל מסן ברנרדינו שרצח 14 אנשים בטרם נורה ע"י כוחות המשטרה ■ חברת סלברייט הישראלית סייעה ל-FBI לאחר שאפל סירבה להסיר את נעילת המכשיר

סלברייט  צילום: מתוך הוידאו
סלברייט צילום: מתוך הוידאו

חקירת הפיגוע בסן ברנרדינו על ידי ה-FBI זכתה לכותרות בכל העולם, גם בשל הסכסוך המתוקשר בין הסוכנות האמריקנית לחברת אפל, שסירבה לפרוץ את נעילת מכשיר האייפון של המחבל. כעת מתברר כי ה-FBI שילם 900 אלף דולר כדי לפרוץ את המכשיר.

הסכום המדהים הזה נחשף במהלך דיון בסנאט האמריקני, לאחר שה-FBI סירב למסור אותו לעיתונאים. הארגון עדיין טוען כי המחיר המדויק שהם שילמו איננו עניין ציבורי, אך הסנאטורית דיאן פיינשטיין (Dianne Goldman Berman Feinstein), חברת המפלגה הדמוקרטית, שהשתתפה בתדרוך לגבי הפרשה, חשפה אותו.

הסנאטורית סבורה דווקא כי מדובר בסכום הולם, וכי "היו סיבות טובות לנסות ולהגיע למידע השמור במכשיר הזה". המכשיר המדובר, מדגם אייפון 5C, היה ברשותו של המחבל סייד ריזוון פרוק, שרצח 14 אנשים בטרם נורה על ידי כוחות המשטרה. ה-FBI דרש בתחילה מאפל עצמה שתסיר את נעילת המכשיר, אך לאחר שזו סירבה בחר להיעזר בשירותי חברה פרטית כדי לפרוץ את מערכת ההפעלה של הסמארטפון.

המקרה הזה עמד להתגלגל לפתחו של בית המשפט אבל אז ה-FBI ויתר על התביעה נגד אפל בשל הצלחת חברת הסייבר הפרטית.

נציין כי בעוד שה-FBI לא מוכן לפרסם רשמית את שמה של החברה לה שילם תמורת הפריצה, לפי הדיווחים בתקשורת העולמית מדובר בחברת סלברייט הישראלית מפתח-תקווה. בהמשך לכך טוענת אפל כי מכשירי האייפון החדשים יותר שלה אינם ניתנים לפריצה באותה השיטה.

רוצה להשאר מעודכן/ת בנושא גלובס טק?
✓ הרישום בוצע בהצלחה!
צרו איתנו קשר *5988